Charizmatická, stále usmiata a vždy dobre naladená, taká je speváčka Beáta Dubasová. Od jej vstupu na hudobnú scénu uplynuli už štyri desiatky rokov. Podľa výzoru patrí stále medzi odrastených tínedžerov, pritom dnes (14. mája) má 60 rokov.

Beáta Dubasová sa narodila 14. mája 1963 v Stropkove. Mala len sedem rokov, keď spievala na mestských slávnostiach. Na základnej škole absolvovala prvé spevácke súťaže. Keď mala deväť, dostala s bratom prvú gitaru. Aj prvé spevácke kroky skúsila s bratovou skupinou. Mala 15 rokov, spievala piesne od Suzie Quatro a veľmi sa jej to páčilo.

Vyštudovala Strednú odevnú školu v Prešove. Tu spievala so školskou skupinou Piknik. Jej snom bolo spievať, ale mama rozhodla, že remeslo v ruke musí mať a spievať môže aj popri škole či práci. Súhlasila, lebo módu mala tiež rada. Po maturite v roku 1982 odišla do Bratislavy. V tom istom roku absolvovala spevácku súťaž Košický zlatý poklad, získala druhé miesto a cenu divákov. Spoluprácu jej ponúkli Pavol Danišovič a Ľuboš Zeman, redaktori Slovenského rozhlasu, ktorí boli členmi poroty.

Od roku 1984 vystupovala so skupinou Kamene. Pesničky jej skladali Vašo Patejdl, Pavol Danišovič a textár Roman Spišiak. Prvým hitom bola skladba Účesy z roku 1985. Rok nato súťažila s piesňou Rozmarný na Bratislavskej lýre. V roku 1987 vydala prvú LP platňu Beáta, na ktorej boli hity Prvý a posledný, Dievča z reklamy.

"Mala som veľké šťastie na autorov, v roku 1985 odišiel Vašo Patejdl od Elánu a bol plný nápadov, ktoré dal mne na moju prvú LP platňu. Je na nej veľa hitov, Dievča z reklamy, Sme také aké sme, vlastne celá platňa je jeden hit za druhým. Tak isto na ďalších platniach so mnou spolupracoval. Nikdy som sa za ničím nepechorila, mojím cieľom bolo spievať ľuďom pre radosť, to vlastne robím doteraz," uviedla pre TASR.

Ešte v roku 1987 spievala aj na albume pre deti Peter, Vašo a Beáta deťom. V roku 1988 jej vyšiel druhý album Úschovňa pohľadov a v roku 1990 tretí Za dverami mojej izby. V roku 1989 nahrala s Vašom Patejdlom duet Muzikantské byty, s ktorým vystúpili na festivale Bratislavská lýra. V spolupráci s Patejdlom vydala v roku 1993 Modrý album.      

Producentom jej ďalšieho albumu 7 dní bol v roku 2000 gitarista Juraj Burian, v roku 2001 vydala kompiláciu Beáta / To najlepšie. V roku 2006 vyšiel album Ako chutí ráno a v septembri 2007 kompilačný album hitov Best Of. V edícii Opus 100 vyšli v máji 2010 prvé dva albumy Beáta a Úschovňa pohľadov. V roku 2015 vydala singel Som. V októbri 2020 vyšla kompilácia Najväčšie hity 1985 – 2020, ktorá ponúka 40 skladieb z uvedeného obdobia. Beáta vystupuje sólovo alebo so skupinou Panama Bruna Oravca.

V marci 2023 predstavila novú skladbu Pierko pravdy. Fanúšik ju nájde aj na novej vinylovej výberovke Vráť mi tie hviezdy (XII. Najväčších hitov), ktorú speváčke pripravilo k jubileu vydavateľstvo Opus.

Zdroj: TASR