Hlavná stránka

>

Správy

>

Juraj Benetin a Braňo Kostka sa tešia na spoločný koncert na Viva Musica! festivale

Juraj Benetin a Braňo Kostka sa tešia na spoločný koncert na Viva Musica! festivale

14.06.2019 - 10:00 | redakcia

Spevák skupiny Korben Dallas Juraj Benetin a dirigent Braňo Kostka sa 31. júla stretnú na jednom pódiu v rámci 15. ročníka festivalu Viva Musica!. Na zhruba hodinu a pol trvajúcom koncerte v Starej tržnici sa popri Benetinovi a kapele Korben Dallas predvedú aj Jana Kirschner, Katarzia a Dan Bárta.


Každý z nich pritom zaspieva štyri pesničky, ktoré už v špeciálnom prevedení s orchestrom zazneli na niektorom z uplynulých ročníkov festivalu. V rámci spoločného vystúpenia zároveň odznie aj niekoľko už známych skladieb pretvorených na duetá, ktoré prepoja prechody od jedného interpreta k druhému.

"Je to päť rokov, čo sme vystupovali na Viva Musica! festivale a to vystúpenie malo pre nás ďalekosiahle následky, tak uvidíme, čo to bude teraz. Stretávame sa na pódiu štyria, všetci sa máme veľmi radi, takže je to veľmi fungujúca spolupráca. Asi nás aj tak trošku zámerne takto vybrali a namixovali, aby to bol taký žúr. Chystáme si to tak, aby nás to bavilo, aby to nebolo príliš vyčerpávajúce, ale také spontánne. Všetci štyria zahráme po štyri skladby, od nás zaznejú pesničky Otec, Za sklom, Beh a štvrtú si ešte rozmyslíme," prezradil v rozhovore pre agentúru SITA Juraj Benetin z kapely Korben Dallas.


Braňo Kostka: Viva Musica! reprezentuje hudobnú slobodu

Interpretov bude počas celého koncertu sprevádzať 40-členný orchester pod vedením dirigenta Braňa Kostku. "To vystúpenie, tak ako celý tento festival, pre mňa osobne znamená slobodu. Znie to veľmi pateticky, možno preto to nie je takto prioritne podsúvané ako slogan reprezentujúci podstatu Viva Musica! festivalu, ale pre mňa osobne je táto esencia jedna z najdôležitejších a tento festival tú slobodu prináša. Slobodu pohľadu na hudbu ako takú, čo stelesňuje aj môj pohľad na hudbu od čias, keď som ju začal počúvať," uviedol hudobník, známy aj ako líder vokálnej skupiny Fragile.

"Teším sa, že môžem fungovať v platforme, v ktorej môžem niečo povedať, že môžem tomu projektu nejako pomôcť a môžem čerpať zo svojich skúseností, určite sa v tom budem cítiť ako doma. Myslím, že je to veľmi pozitívny moment, keď sa rútite do projektu, ktorý vám je veľmi blízky a ktorý viete, že vás bude veľmi baviť, bude príjemný a navyše sa preň cítite veľmi disponovaný. To je pre každého pozitívny moment," poznamenal Kostka.

Pocta The Beatles aj Pavlovi Barabášovi

Ambície organizačného tímu festivalu sú rovnaké ako po minulé roky. "Naša vízia je počas celých tých pätnástich rokov stále nezmenená, chceme rozširovať publikum klasickej hudby. Veľmi sa tešíme zo záujmu verejnosti, na znak čoho sme sa pokúsili i tento rok zostaviť čo najpestrejšiu ponuku koncertov klasickej a neklasickej hudby," zhrnul počas utorkovej tlačovej konferencie festivalu jeho hlavný organizátor Matej Drlička.

Na festival, ktorý sa uskutoční od 27. júna do 22. augusta na rôznych miestach v Bratislave, tento rok zavíta aj islandský hudobník Ólafur Arnalds, francúzsko-srbský huslista Nemanja Radulović s orchestrom Double Sens, britský violončelista Peter Gregson, islandský klavirista Víkingur Ólafsson či španielske zoskupenie The Opera Locos.

Festival otvorí už o necelé dva týždne (27.6.) koncert domácich hviezd klasickej hudby Janoska Ensemble v Starej tržnici. Originálne rodinné zoskupenie, ktoré sa na festivale predstaví už tretí raz, tentoraz predstaví skladby z najnovšieho albumu Revolution (2019), ktorý obsahuje aj coververzie piesní legendárnych The Beatles. Počin nahrávali vo viedenskom Konzerthause a v slávnych Abbey Road Studios v Londýne.

Netradičný je aj záverečný špeciálny koncert s názvom Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi, ktorý sa uskutoční 22. augusta, takisto v Starej tržnici. Na koncerte, ktorý organizátori Viva Musica! festivalu pripravili pri príležitosti okrúhlych narodenín známeho dokumentaristu, zaznejú v podaní Symfonického orchestra a zboru Viva Musica! pod taktovkou Michaely Rózsa Růžičkovej kompozície, ktorých autormi sú slovenskí skladatelia Michal Novinski, Martin "Maok" Tesák, Oskar Rózsa a Maroš Barabáš.

Keďže filmy Pavla Barabáša sú najmä o tom, ako by sa mal človek správať k tejto planéte, bude záverečný koncert 15. ročníka festivalu Viva Musica! zároveň veľkou hudobno-obrazovou poctou prírode, ktorá prostredníctvom hudby a záberov z jeho filmov návštevníkov prenesie do rôznych lokalít sveta. Z útrob Zeme na najvyššie zasnežené vrcholy, zo zelených džunglí na zamrznuté nehostinné póly, z neznámych krajín do Vysokých Tatier, od extrémneho dobrodružstva až po meditáciu a filozofiu iných kultúr.

"Chcel som to ako prekvapenie pre režiséra k jeho blížiacim sa 60. narodeninám. Ale keďže sa na ňom podieľa, tak to bude darček pre neho i od neho," zdôvodnil skladateľ hudby k Barabášovým filmom Michal Novinski, ktorý získal dve ceny Český lev za filmovú hudbu.

Mohlo by vás zaujímať:

Pavla Barabáša očaril skladateľ Svetozár Stračina. Vytvoril o ňom dokument

Prehľad koncertov v rámci festivalu Viva Musica! 2019:

27. júna, Stará tržnica - Janoska Ensemble: Revolution

4. júla, Stará tržnica - Ólafur Arnalds: Re:member

18. júla, Ateliér Babylon - The Opera Locos

25. júla, Veľký evanjelický kostol - Bach Recomposed by Peter Gregson

31. júla, Stará tržnica - Štvorkoncert: Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta a Korben Dallas

7. augusta, Stará tržnica - Nemanja Radulović & Double Sens

16. augusta, Slovenský rozhlas - Víkingur Ólafsson: Obrázky z výstavy

22. augusta, Stará tržnica - Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi


Zdroj: SITA + TASR (Hudba.sk edit)
Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti