Hlavná stránka

>

Správy

>

Lasica, Neřež i Modré hory. 10. ročník Záleskej divadelnej púte bude výnimočný

Lasica, Neřež i Modré hory. 10. ročník Záleskej divadelnej púte bude výnimočný

14.08.2020 - 12:00 | redakcia

Oslava divadla, hudby a radostnej atmosféry od rána až do večera. Centrum obce Zálesie sa 30. augusta, teda v poslednú prázdninovú nedeľu, premení na festivalový areál a v rámci 10. ročníka ponúkne program, ktorý zaženie hlad po umeleckých zážitkoch. So známymi menami prichádza tento rok i niekoľko výrazných zmien.


Sympatický festival v malej obci neďaleko Bratislavy (13 km), ktorý ponúka bohatý program pre všetky vekové kategórie, sa tento rok podľa organizátorov nerodil ľahko. Napriek mantinelom opatrení, ale najmä so zodpovednosťou voči náročnému publiku, však vytvorili výberové menu. Vzhľadom na situáciu, ktorá veľmi výrazne zasiahla aj celú kultúrnu obec, bude tento rok vstup na podujatie prvýkrát spoplatnený.

V komornej festivalovej atmosfére vystúpi zoskupenie Bolo nás jedenásť na čele s famóznym Milanom Lasicom. V rámci formácie, ktorá vzdáva hold rovnomennému kultovému albumu tria Lasica - Satinský - Filip z roku 1981, sa v Zálesí predstavia Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Martin Valihora a ďalší známi slovenskí hudobníci. So skladbami ako Do batôžka, Spomínam na Paríž či Za dedinou tento unikátny koncertný projekt od svojej premiéry na festivale Pohoda 2017 pravidelne vypredáva koncerty. "Je to taká čerešnička na torte a poďakovanie všetkým za desaťročnú priazeň," hovoria organizátori a vysvetľujú, že vďaka nadšeným dobrovoľníkom, ktorí festival organizujú, vystúpili na festivale už stovky umelcov.


Záleská divadelná púť si od začiatku svojho fungovania osvojila povinnosť podporovať u najmenších divákov lásku k umeniu a kultúre. V programe, ktorý je rozdelený na dvoch pódiách (Hudobný kút a Divadelný kút) sa koncerty striedajú s divadelnými predstaveniami či tanečnými lekciami. Tento rok sa deti môžu tešiť na Divadlo z kufra von, Divadlo na hojdačke, Divadlo Hopi hope a so svojimi tanečným workshopmi vystúpia aj Tanečný dom a skupina Banda.

Večerný program je viac zameraný na staršie publikum. Michal Kaščák sa okrem projektu Bolo nás jedenásť predstaví aj ako punkový bubeník s kefou namiesto číra v "antišportovej" kapele Vydrapená Bužírka Punk System, ktorá predvedie rýdzi punk so zábavnými textami. A možno si skupina prinesie aj vlastného čašníka. Predstaví sa aj česká folková kapela Neřež, ktorá vznikla ako voľné pokračovanie legendárneho tria Nerez. Tisíc dnů mezi námi a ďalšie kultové pesničky Zuzany Navarovej zaznejú v podaní Zdeňka Vrešťála, Víta Sázavského a Miloša Klápště.


Multižánrovosť festivalu obohatí duo Modré hory, ktoré robí "rap, čo šepká, keď treba kričať, a kričí, keď by mal držať hubu". Lyrik a Bene na domácej hip-hopovej scéne vynikajú inteligentnými textami, ktoré nastavujú zrkadlo každodennosti, a strhujúcimi akustickými koncertmi so živou kapelou.

Medzi pravidelne vystupujúcich účastníkov Záleskej divadelnej púte patria kapely X Band Funny Fellows, ktorí už tradične zvolávajú festivalových návštevníkov a spustia vlnu radosti po celej obci. Návštevníci sa môžu tešiť aj na vystúpenie Guitarritos, ktorí s gitarou v ruke doslova vyrastali. "Od roku 2010 je to už desiatykrát za sebou, čo cez prázdniny žijeme skladaním programu, ktorý poteší ucho aj oko. Je pre nás cťou hostiť v Zálesí takýchto umelcov," pozývajú organizátori.


Prečo festival prvýkrát nebude zadarmo?

Okrem porcie hudby a divadla naplní chuťové poháriky návštevníkov aj súťaž o najlepší domáci chlieb z kvásku, ktorá je istým odkazom na obdobie, ktoré so sebou priniesla pandémia. Čas strávený medzi stenami bytov nám okrem iného ukázal, že tak ako sme my závislí na kultúre, je aj kultúra a jej rozvoj závislá na svojich divákoch a poslucháčoch.

"Jedným z dôvodov, prečo je tento rok inak vždy bezplatný festival spoplatnený, je aj okresanie dotačných schém či posun termínu na odvedenie 2% z daní. Predajom vstupeniek sa tak pokryje aspoň časť organizačných nákladov. Desiate narodeniny Záleskej divadelnej púte budú preto aj poďakovaním sa kultúrnej obci," vysvetľuje Braňo Zajaček z tímu Záleskej divadelnej púte.

Ďalší dôvod spoplatnenia je ten, že tradične otvorený priestor festivalu v Parku Zálesíčko sa tento rok musí zúžiť do uzavretého areálu s kapacitou 1000 ľudí s dôrazom na dodržiavanie aktuálne platných hygienických pravidiel. "Vývoj situácie neustále sledujeme a s rešpektom budeme pristupovať k akýmkoľvek zmenám. Veríme, že to všetci spolu, zodpovedne a disciplinovane zvládneme a práve desiaty ročník bude ten, ktorý nás bude po čase baviť najviac. Keďže chceme, aby sme sa všetci cítili ako po minulé roky v pohode a bezpečne, musíme vykonať viaceré opatrenia a drobné zmeny. Odmenou nám za to bude komornejšia a rodinnejšia atmosféra," uzatvárajú organizátori.

Program festivalu Záleská divadelná púť 2020:
(nedeľa 30. augusta, Park Zálesíčko, Zálesie)

10:00 - Úvod s Funny Fellows - hudobná jazda a súťaž kváskových chlebíkov

Hudobný kút:

11:45 - Guitarritos
13:15 - X Band
15:00 - Neřež
17:00 - Bolo nás 11
20:30 - Modré hory
22:00 - Vydrapená bužirka punk system

Divadelný kút:

11:00 - Divadlo z kufra von - Zlatá rybka
12:30 - Divadlo z kufra von - Pinocchio
14:00 - Divadlo na hojdačke - Žabí kráľ
16:00 - Divadlo z kufra von - More príbehov
18:30 - Tanečný domček "Na boso" - tanečný workshop so skupinou Banda pre malých aj veľkých
19:00 - Banda - pútavý výchovný koncert pre ná(sť)ročných o ľudovej hudbe a jej podobách v minulosti a súčasnosti
20:00 - Tanečný dom
21:30 - Hopi hope - Urashima Taro

Informácie a fotografie z festivalu redakcii Hudba.sk za organizátorov podujatia poskytol Braňo Zajaček. Tlačovú správu sme upravili. Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke www.zaleskaput.sk.

Foto: Martina Mlčúchová (Bolo nás jedenásť, archív Hudba.sk)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti