Hlavná stránka

>

Správy

>

Slovenský skladateľ nahral výnimočný debut. Pokrstí ho Eugen Doga aj Peter Nagy

Slovenský skladateľ nahral výnimočný debut. Pokrstí ho Eugen Doga aj Peter Nagy

14.09.2017 - 12:00 | redakcia

Dvakrát sa dostal do finále prestížnej súťaže UK Songwriting Contest a v týchto dňoch konečne vydáva svoj debutový album. Mladý slovenský talent, multiinštrumentalista a skladateľ Oliver Nosaczynski Bohovič, sa už nevie dočkať krstu albumu Ballerina. Ten sa bohužiaľ z avizovaného 19. septembra presunie na október.


Aktualizácia (18.9. o 10:45): Krst, pôvodne plánovaný na utorok 19. septembra, sa v tomto termíne neuskutoční. "S poľutovaním musíme oznámiť, že zajtrajší krst albumu Ballerina mladého slovenského hudobníka a skladateľa Olivera Nosaczynskeho Bohoviča musel byť z neočakávaných dôvodov zrušený. O novom termíne Vás budeme čoskoro informovať," uviedli zástupcovia umelca.

Pokračovanie pôvodného článku:

"Tento album je pre mňa veľmi dôležitý a špeciálny. Je to úprimná výpoveď môjho vnútra. V skladbách na ňom som ja, moje pocity, myšlienky, túžby," hovorí Oliver Nosaczynski Bohovič, 25-ročný rodák z Bojníc, ktorý sa hudbe venuje od svojich desiatich rokov. "Najväčšiu radosť mi pri komponovaní robí sloboda, ktorú mám. Keď si sadnem za klavír či gitaru, môžem snívať. Hudba ma odnáša ďaleko do sveta, otvára mi dvere do iných sfér a dáva mi možnosť vyjadriť svoje pocity jazykom, ktorému každý rozumie."

Na albume Ballerina prináša jedenásť inštrumentálnych skladieb so silnými melódiami a hudobnými témami, v ktorých dokáže vystihnúť širokú škálu emócií. Oliver pracoval na svojom dlhohrajúcom debute vyše päť rokov, väčšina skladieb vznikla po tom, čo sa s rodinou presťahovali do inšpiratívnej Banskej Štiavnice, kde si naplno uvedomil, že chce skladať hudbu. Medzičasom sa učil u špičkových odborníkov ako Henry Tóth, Andrej Šeban alebo Alena Čermáková.


Okrem práce na vlastnom albume pracoval aj na hudbe pre online hru Emporea: Realms of War & Magic od úspešnej slovenskej firmy Pixel Federation, spolupracoval s viacerými slovenskými interpretmi, vyhral rešpektovanú skladateľskú súťaži Ravel Association v talianskom Bergame a dvakrát sa dostal do finále spomínanej súťaže UK Songwriter Contest, najpopulárnejšej medzinárodnej súťaže pesničkárov a skladateľov vo Veľkej Británii, kam autori hudby každoročne posielajú tisícky skladieb v rámci dvadsiatich žánrových kategórií.

"Mám rád výzvy zložiť akýkoľvek žáner, pretože v každom sa dá nájsť krása a nerád sa obmedzujem," dodáva Oliver. Potvrdil to už na svojom minuloročnom multižánrovom EP 2016 a potvrdzuje to aj jeho profil na Soundcloude, kde nájdete vážnu hudbu, jazz, meditatívnu gitarovú hudbu, hravé aj atmosférické soundtracky, či inštrumentálne rockové pesničky. Na albume však ukazuje najmä svoju klavírnu polohu, zopár skladieb si môžete vypočuť aj na konci článku.


Ballerina bude mať až dvoch krstných otcov. Prvým bude známy slovenský hudobník Peter Nagy, ktorého fotografia je nosnou témou obalu Ballerina a ktorého skladbu Marcel z malého mesta Oliver na albume prerobil. Druhým kmotrom bude svetoznámy moldavský skladateľ Eugen Doga, ktorého po celom svete preslávila najmä hudba k legendárnemu filmu Cigáni idú do neba. Oliver mu poslal svoje nahrávky a príjemne ho prekvapila ľudská aj profesionálna reakcia uznávaného skladateľa.

"Máme do činenia s veľmi talentovaným, pracovitým a neúnavným hudobníkom, snažiacim sa viac zapôsobiť na emocionálnu stránku ľudskej duše, než na racionálnu," pochválil debut mladého umelca Eugen Doga. "Môžem mu len popriať, aby neschádzal zo svojej cesty, ale smelo šíril svoje hudobné myšlienky ďalej." 

Tracklist albumu Ballerina:

1. Ballerina
2. Lúčenie
3. S tebou
4. Spomienka
5. Dážď
6. Klavír pre mamu
7. Valčík v h mol
8. Impresia
9. Trinásta
10. Rieka
11. Marcel z malého mesta

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Saša Pastorková z OZ Spectaculum. Viac sa o nadanom umelcovi dozviete na stránke www.facebook.com/oliver.nosaczynski.bohovic.

Foto: archív


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti