Hlavná stránka

>

Správy

>

Z nemocnice na pódiá: zotavený Mike Stern sa už v nedeľu vráti do Bratislavy

Z nemocnice na pódiá: zotavený Mike Stern sa už v nedeľu vráti do Bratislavy

14.11.2017 - 16:00 | redakcia

Jeden z najrešpektovanejších jazzových gitaristov svojej generácie Mike Stern sa vracia na pódiá v plnej sile. Po tom, čo minulé leto utŕžil pri páde v New Yorku zlomeniny oboch rúk, sa gitarový virtuóz stihol nielen zotaviť, ale aj nahrať nový album Trip (2017). V Bratislave ho predstaví už v nedeľu 19. novembra v sprievode špičkových spoluhráčov.


Niekoľko mesiacov oddychu a množstvo operácií musel v priebehu minulého roka absolvovať americký gitarista Mike Stern, ktorému nehoda kvôli zlomeninám a poškodeniu nervových zakončení znemožnila ohýbať prsty na rukách. Aj napriek jedenástim skrutkám v ramene sa však hudobník, ktorý sa na scéne pohybuje viac než štyri desaťročia, zdá byť v dobrej forme a vyráža na turné.

Šnúra je podľa jeho slov satisfakciou nielen pre hudobníkov, ale aj pre fanúšikov, ktorí ho počas ťažkého obdobia podporovali na sociálnych sieťach. Stern v rámci turné predstaví svoj najnovší album Trip (2017). Ten vyšiel v septembri po trojročnej pauze od jeho sólového predchodcu Eclectic (2014) a svetových kritikov oslovil "húževnatou prácou, spájajúcou predstavivosť, disciplínu, technickú ľahkosť a čisté potešenie" (Thom Jurek, Allmusic.com).

 
Mike Stern, rodným menom Michael Sedgwick, na novinke, rovnako ako na predošlých počinoch, spolupracoval s množstvom elitných muzikantov. Počas kariéry sa zoznam jeho spolupracovníkov rozrástol aj o mená ako Victor Wooten, Stan Getz, Billy Cobham, Miles Davis či Jaco Pastorius. Samotného Sterna preslávil jeho jedinečný spôsob hry, v ktorom spája ohnivú rock-fusion energiu so sofistikovanými jazzovými harmóniami a neodmysliteľnou bluesovou technikou. Na pódiá však dokáže preniesť aj ducha svojich najväčších hudobných vzorov ako Albert King, Jimi Hendrix či Wes Montgomery. Na konte má aktuálne 17 vlastných nahrávok, pričom šesť z nich bolo nominovaných na Grammy.

Na bratislavskom koncerte ho bude sprevádzať zostava výnimočných hudobníkov, na čele s bubeníkom Daveom Wecklom. Ten si svoje meno na hudobnej scéne buduje už 25 rokov. Jeho schopnosť vytvárať originálne kompozície, rovnako ako neuveriteľná dynamika a diverzita hry mu vyniesli niekoľko vyznamenaní a ocenení. Jeden z 25 najlepších bubeníkov všetkých čias podľa magazínu Modern Drummer odštartoval svoju kariéru v polovici 80-tych rokov v rámci koncertného comebacku slávneho amerického dua Simon and Garfunkel. Účasť na turné týchto hudobných velikánov mu následne zabezpečila štúdiové nahrávanie s umelcami ako Diana Ross, Robert Plant (Led Zeppelin), či George Benson. Vďaka sedemročnej spolupráci s Chickom Coreom sa tiež podieľal na nahrávke Chick Corea Akoustic Band, ocenenej cenou Grammy za Najlepší jazzový inštrumentálny výkon. 

Slovenských fanúšikov poteší aj prítomnosť excelentného saxofonistu Boba Malacha. 63-ročný rodák z Philadelphie, považovaný za jedného z najdynamickejších saxofonistov na jazzovej scéne, spája vo svojej hre funkovú energiu s vysoko sofistikovanou hrou s harmóniami. Už vo svojich začiatkoch dokázal zapôsobiť na prestížne vydavateľstvo Motown a participoval tak na nahrávkach skupín The Spinners alebo The Jackson Five. Malachov saxofón však môžete počuť aj na debutovom albume Madonny, doske Hotter Than July Stevieho Wondera, či Miles Davis/Quincy Jones kolekcii z Montreux. V novom miléniu sa objavil na turné americkej speváčky Barbry Streisand, ale aj ako sólista svetoznámych orchestrov Metropole Orchestra a Frankfurt Radio Orchestra.

Štvoricu hudobníkov uzatvára talentovaný basgitarista Tom Kennedy. Lásku ku kontrabasu v sebe objavil ako deväťročný a o pár rokov na to už vystupoval s medzinárodne uznávanými muzikantmi, ako napríklad americký jazzový trubkár Freddie Hubbard alebo saxofonista James Moody. V 17-tich rokoch si osvojil hru na basgitare, na ktorej si vytvoril svoj nezameniteľný štýl, charakteristický hlbokým soul-groovom aj "akrobatickým" sólovaním. Kennedy však nezostal verný len jazzovým koreňom. Rovnako dobre sa uplatnil aj ako spoluhráč mainstreamových hviezd a umelcov ako Steve Gadd, Frank Gambale či Steve Lukather. V roku 1998 bol ako člen Dave Weckl Bandu uvedený do Siene slávy magazínu Modern Drummer.


Bratislavský koncert Mike Stern & Dave Weckl feat. Bob Malach & Tom Kennedy sa uskutoční v nedeľu 19. novembra v Ateliéri Babylon. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, SOZA a Ars Bratislavensis.

Hudobníci pozývajú na koncert:


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Matej Šálek za City Sounds of Bratislava. Viac sa dozviete na www.facebook.com/csbratislava.

Foto: Sandrine Lee


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti