Hlavná stránka

>

Správy

>

Saxofonista Ian Ritchie v máji odohrá česko-slovenské turné

Saxofonista Ian Ritchie v máji odohrá česko-slovenské turné

15.03.2014 - 09:00 | redakcia

Už iba niekoľko týždňov zostáva do premiérového turné hudobníka, ktorého si väčšina publika vybavuje ako saxofonistu z celosvetového turné The Dark Side of the Moon zakladateľa Pink Floyd, Rogera Watersa. V máji však počas koncertov v Čechách a na Slovensku predvedie Ian Ritchie, rodák zo škótskeho Glaswog, že v hudbe má mnoho ďalších tvárí.


V rámci siedmich koncertov budú Iana sprevádzať vyhľadávaný slovenský pianista Tomáš Jochmann, excelentný český kontrabasista Miloš Klápště a jeden z najväčších talentov súčasnej tuzemskej scény, bubeník Oliver Lipenský. "Olivera som mal možnosť počuť vlani na koncerte, bol skvelý. Tomáš a Miloš majú úžasnú reputáciu. Nemôžem sa dočkať, kedy si s nimi zahrám," pochvaľuje si Ritchie zloženie kapely.

Už viac ako tridsať rokov sa Ian aktívne venuje hudbe. Za tú dobu stál na pódiách s množstvom hudobných osobností. Počas práce v štúdiu, nahrávania i produkcie spolupracoval s umelcami ako sú The Beach Boys, Wham!, Davidom Grantom či Bobom Geldofom. Medzi nezabudnuteľnú súčasť Ritchieho tvorby patrí i mnoho pamätných TV motívov, vrátane hudby pre celosvetovo úspešnú sériu The Lonely Planet/Globetrekker.

Po skúsenostiach s rockovou, elektronickou, world music či ambient hudbou mal Ritchie v roku 2007 konečne možnosť dokončiť svoj prvý jazzový album SOHO Project, na ktorom sa jednotlivé skladby zaoberajú náladami londýnskej čtvrti Soho. Kto by však čakal kalsický jazz, mýlil by sa. Ian ponúkol poslucháčom pohľad do svojej pestrej muzikantskej duše, kde experimentuje s hudobnými štýlmi ako sú reggae, hip hop či funk. "Beaty, ktoré tieto žánre skrývajú, mi dávajú možnosť hrať viac melodicky a vytvoriť pestrý celok, ktorý upúta poslucháčov," vysvetľuje Ian. Doska zožala skvelé recenzie a v roku 2013 sa dočkala pokračovania. Druhý album South of Houston čerpá pestré nálady z newyorského SoHo.

"S Ianom sme sa spoznali, keď som pozývala do Čiech Harryho Watersa, s ktorým tu vystupoval. Dostala som sa tak k jeho tvorbe, ktorá sa mi zdá nesmierne zaujímavá. Nápad urobiť turné v ČR a na Slovensku bol prirodzený vývoj. Dali sme dohromady skvelú partiu ľudí a špičkových muzikantov zároveň. Čaká nás týždeň v kuse na cestách. Veľmi sa na to teším," objasňuje vzniku spolupráce tour manažérka Daniela Slezáková.

Termíny česko-slovenského turné

12.5. - Praha, Jazz Dock
13.5. - Ostrava, Parník
14.5. - Kroměříž, Dům kultury
15.5. - Nitra, Music A Cafe
16.5. - Nové Mesto nad Váhom, Blue Note
17.5. - Bratislava, Ateliér Babylon
18.5. - Kostelec nad Orlicí, SK Rabštejn

Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytla Daniela Slezáková.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti