Hlavná stránka

>

Správy

>

Ready or Not, na Slovensko mieri Ms. Lauryn Hill! Bude headlinerkou Uprisingu

Ready or Not, na Slovensko mieri Ms. Lauryn Hill! Bude headlinerkou Uprisingu

15.04.2019 - 12:00 | redakcia

Je veľa albumov, ktoré sú pre hip-hop a R&B zásadné. Jeden z nich však spôsobil také zemetrasenie, že sa stal klasikou žánru a akýmsi štandardom pre všetko, čo nasledovalo po ňom. Jeho autorkou je legendárna americká speváčka, raperka a pesničkárka Ms. Lauryn Hill, ktorú v auguste uvidíme ako headlinerku na hlavnom pódiu 12. ročníka festivalu Uprising.


Multiplatinová umelkyňa Lauryn Hill vstúpila do hudobného povedomia ako speváčka skupiny Fugees. Debutový album Blunted On Reality vydali v roku 1994 a po dvoch rokoch ohromili svet druhým albumom s názvom The Score, ktorý patrí k tomu najlepšiemu zo zlatej éry hip-hopu.

Na vrchol kapelu vystrelili skvelé coververzie skladieb Killing Me Softly With His Song od Roberty Flack a No Woman, No Cry od Boba Marleyho, ale aj autorské megahity trojice Wyclef Jean, Lauryn Hill a Pras Michel - Ready or Not, How Many Mics a Fu-Gee-La, v ktorých sa naplno prejavil potenciál vtedy iba 21-ročnej speváčky a raperky.


Rozruch, ktorý svojím talentom spôsobila, však o dva roky neskôr ešte znásobila. V auguste 1998 vydala sólový album The Miseducation of Lauryn Hill, vďaka ktorému sa zo spievajúcej raperky stala jedna z najväčších hviezd R&B a neo soulu. Piesňami ako Doo Wop (That Thing), Ex-Factor alebo Everything is Everything si podmanila poslucháčov aj hudobných kritikov a získala niekoľko významných prvenstiev a ocenení.

Album sa stal najrýchlejšie predávaným ženským debutom v histórii a Lauryn Hill zaň získala jedenásť nominácií na cenu Grammy. Stala sa prvým hip-hopovým umelcom, ktorý vyhral cenu Album roka a prvou ženou, ktorá si od Akadémie hudobných umení odniesla v jednom ročníku päť sošiek. V júli 2001 predstavila svoju tvorbu unplugged pre MTV, ktorý rok na to vydala ako album MTV Unplugged No 2.0. Na tomto koncertnom albume predstavila aj viacero úplne nových skladieb, ktoré však nikdy nevydala na štúdiovej nahrávke. Na jej druhý album fanúšikovia čakajú už vyše 20 rokov.

Prečítajte si: Ikonický album Miseducation of Lauryn Hill má 20 rokov, speváčka chystá šnúru


Ako sólová speváčka vystúpi Ms. Lauryn Hill s kapelou na Slovensku prvýkrát. Zatiaľ sa u nás predstavila iba raz počas ojedinelého turné Fugees v roku 2005 v bratislavskej Inchebe (reportáž). Pre Lauryn to vtedy nebol najvydarenejší večer, no piesne, ktoré zaspievala v rámci svojho "sólového bloku" patrili k vrcholom koncertu a niet pochýb, že jej vystúpenie na Uprisingu bude nezabudnuteľnou udalosťou.

Koncom leta, konkrétne 23. a 24. augusta sa okrem nej na pódiá 12. ročníka festivalu Uprising postavia aj ďalšie hviezdy svetového formátu. Medzi potvrdenými umelcami sú reggae a dancehall hviezdy Dub Inc, Jo Mersa Marley, Elephant Man, anglické drum&bassové duo Chase & Status a MC Rage, jamajská legenda Horace Andy, americká a cappella senzácia Naturally 7, hip-hopové ikony Smif N Wessun s kapelou a mnohí ďalší domáci aj zahraniční interpreti. Ich tvorbu môžete objavovať v playlistoch na Youtube a Spotify.

Vstupenky na celý festival aktuálne zoženiete v cene 50 eur. V predaji sú aj VIP lístky s množstvom výhod. Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stánke www.uprising.sk.
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za organizátorov Upisingu poskytol Sveťo Moravčík. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti