Hlavná stránka

>

Správy

>

Roman Radkovič Collective v A4 sľubuje zážitok zo spontánnej hudby

Roman Radkovič Collective v A4 sľubuje zážitok zo spontánnej hudby

15.04.2019 - 15:00 | redakcia

Pokiaľ sa chcete zahrať so svojimi očakávaniami, bratislavská A4-ka vás pozýva 18. apríla pred Veľkou nocou na skutočne spontánny koncert v podaní Roman Radkovič Collective. Roman založil kapelu spolu s piatimi hendikepovanými priateľmi. V ich hudbe sa striedajú pestré obrazy, jedinečné spojenia významov a prekvapivé zvuky.


Koniec sveta? Koniec hudby alebo naopak jej začiatok? Fenomenálny Roman Radkovič s kapelou spieva o našej planéte. V extatickom prúde vedomia oživuje Sandokana s Mariannou, Winnetoua, divochov, Titanic, Robina Hooda, žirafy, slony, tigre, Tarzana... Fantázii sa tu medze nekladú.

Roman Radkovič založil kapelu s partiou ďalších klientov Domova u lesa Tavíkovice, v ktorom býva asi 100 ľudí s rôznymi druhmi mentálneho postihnutia. Žánrovo sa sami radia do priehradky "noise-rock'n'roll", no striktne sa na to nespoliehajte. V ich hudbe sa stierajú hranice medzi normalitou a tým, čo za normálne považované nie je.


Kto je tu postihnutý a kto naopak tvorivý? Je normálne byť spontánnym alebo sa nechať zväzovať spoločenskými konvenciami? Debutový album Zlaté hity je fascinujúcim soundtrackom k apokalypse a prináša čistý pôžitok z hudby, ktorá vôbec neznie tuctovo. Kapela improvizuje, experimentuje s možnosťami zvukov a tvorí akúsi netradičnú hlukovú koláž hranú na tradičných nástrojoch ako akordeón, kontrabas či klávesy.

"Mal som svoju kapelu. Mal som 150 kapiel. Stálo to veľa peňazí. Kupoval som bubny, ozvučenie. Brat sa hneval a potom bol súd. A hovorím: pán sudca, to už nemôžem platiť, tak čo budem robiť... No, čo by robil, bude v ústave, a tak sme tu v Tavíkovicích. Spievaj, pokiaľ to ide, hlasivky máš dobré, spievaj, a keď, tak si vezmi lieky." O neobvyklom kolektíve odvysielala Česká televízia čerstvý dokumentárny portrét, no naživo budú diváci túto kapelu môcť vidieť v Bratislave a ďalších mestách na Slovensku po prvýkrát.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka A4 - priestor súčasnej kultúry Lucia Mandincová. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Facebook.com/RomanRadkovicCollective


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti