Hlavná stránka

>

Správy

>

Úspešný album Petra Lipu Naspäť na stromy vyšiel v dvojvinylovej reedícii

Úspešný album Petra Lipu Naspäť na stromy vyšiel v dvojvinylovej reedícii

15.05.2021 - 08:00 | redakcia

Naspäť na stromy je mimoriadne úspešný album slovenskej jazzovej legendy Petra Lipu z roku 1994, z ktorého pochádzajú rádiové hity Balada o štyroch koňoch či Caracas. V piatok 14. mája vyšiel album vo vydavateľstve Opus v dvojvinylovej reedícii.


"Naspäť na stromy bol môj prvý "slobodný" album po novembri 89. Vtedy sa nám chvíľu zdalo, že hudba už skončila. Prvých pár rokov sme si usilovne hľadali iné zamestnania, lebo byť na voľnej nohe bolo skoro nepredstaviteľné. Ale nakoniec to predsa len s tou muzikou začalo pomaly fungovať a ukázalo sa, že je čas vydať nové CD a využiť to, že už nikto nebude schvaľovať texty a zaraďovať alebo lepšie povedané nezaraďovať ma do edičného plánu," komentuje vtedajšie vydanie albumu Peter Lipa.

Hudobník sa pri nahrávaní albumu obklopil absolútnou muzikantskou špičkou (Šeban, Frátrik, Juraj Griglák,...) a dokázal vyprodukovať aj naozajstné mediálne hity ako Balada o štyroch koňoch či Caracas, ktoré sú dnes evergreenmi. "Vydavateľa som nemal a tak začalo aj moje slobodné podnikanie. Mojou pravou rukou bol vtedy Jožko Šebo a najbližším nenahraditeľným kolegom Andrej Šeban. Začalo to textami. Zoznámil som sa s Jožkom Urbanom, niečo napísal aj Martin Sarvaš a samozrejme Milan Lasica, Tomáš Janovic a ďalší," uviedol Lipa o spolupráci na albume.

"Ja som si dokonca z mojej prvej cesty za veľkú mláku doniesol dva texty Rona Cucciu z New Orleans a o hudbu sme sa postarali v podstate s Andrejom na polovicu. Niečo dodal aj Peter Breiner a našlo sa miesto aj na moju starú lásku The house of the rising sun. Nahrávali sme v Slovenskom rozhlase a počas celej realizácie sa medzi nami udomácnilo spojenie "to sa vráti". Dnes po 27 rokoch môžem povedať, že sa to vrátilo minimálne v podobe dobrého pocitu. Som rád, že sme to vtedy urobili a že sme to urobili tak, ako to dnes znovu môžete počuť. Všetkým účastníkom lezenia na stromy ďakujem," dodal.

Album je vybavený aj jedinečným spomienkovým sprievodným textom samotného hlavného protagonistu, v ktorom detailne približuje históriu vzniku každej jednej pesničky. Pre fajnšmekrov, zberateľov a fanúšikov Petra Lipu je to ozajstná lahôdka. Na albume hrajú a spievajú: Andrej Šeban (gitary), Emil Frátrik (bicie), Juraj Griglák (basy), Dušan Húščava (saxofón), Juraj Lehotský (trúbka), Vladimír Vizár (trúbka), Juraj Bartoš (sólo trúbka), Miroslav Binder (klavír), Pavol Bodnár (klavír), Gabriel Jonáš (organ), Erich Procházka (harmoniky), Berco Balogh (vokál), Marcela Molnárová (vokál), Peter Lipa (perkusie).

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music.

Foto: Jakub Gulyáš


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti