Hlavná stránka

>

Správy

>

Martin Kráľ skomponoval mysterióznu hudbu k animovanému filmu Mathias

Martin Kráľ skomponoval mysterióznu hudbu k animovanému filmu Mathias

15.09.2021 - 09:00 | redakcia

Hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ podporil talentovaného študenta Filmovej a televíznej fakulty VŠMU skomponovaním hudby k jeho krátkemu animovanému filmu Mathias, ktorý po úspešnej premiére poputuje na svetové festivaly.


Približne pred pol rokom Martina Kráľa oslovil Imrich Kútik, talentovaný študent Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, či by neskomponoval hudbu k jeho krátkemu animovanému filmu. Martin je známy tým, že podporuje mladé talenty, preto ho ponuka tejto spolupráce zaujala. Rozhodol sa ju prijať a k animovanému filmu Mathias skomponoval výnimočnú hudbu plnú emócii. "Mám rád všestrannosť v hudbe a nebojím sa žiadnej výzvy. Komponovanie hudby k filmu je diametrálne odlišné od komponovania populárnej hudby. Mojou úlohou je sledovať film, držať sa dejovej línie a vytvárať k jednotlivým scénam hudobnú emóciu," povedal hudobný skladateľ Martin Kráľ.

Podľa režiséra filmu Imricha Kútika, ktorý je zároveň autorom scenára, výtvarnej koncepcie a animácie, sa filmom Mathias pokúša divákovi sprostredkovať, pre neho veľmi osobnú tému vyrovnávania sa človeka s vnútornými démonmi. Príbeh sa odohráva v dvoch časových epochách z pohľadu dvoch hlavných postáv – mŕtveho aristokrata a vykrádačky hrobov.

"Film Mathias ma upútal krásnou animovanou tvorbou. Pri jeho sledovaní som cítil tajomno a strach, ktoré sa miešali s neistotou, čo sa pretavilo do hudby, ktorú som k filmu skomponoval. Finálny soundtrack znie jedným slovom mysteriózne," dodal Martin Kráľ.
Film mal premiéru na pôde VŠMU dňa 26. augusta a čoskoro sa predstaví aj na svetových festivaloch. Martina po premiére filmu čakal potlesk nie len od študentov, ale aj od hodnotiacej komisie, ktorá pozitívne hodnotila jeho jedinečnú a originálnu hudbu.

Martin Kráľ sa narodil v roku 1988 v Bratislave. Nepochádza z hudobnej rodiny a nevyštudoval konzervatórium. K hudbe a hre na klavíri sa dostal v útlom detstve. Šiel za svojím snom a dnes sa venuje výlučne autorskej tvorbe. Hoci je známy predovšetkým ako skladateľ populárnej hudby, nie je mu cudzí žiaden štýl. Okrem komponovania hudby píše aj texty k svojim pesničkám. Na konte má mnoho úspešných spoluprác so známymi osobnosťami slovenského hudobného sveta, medzi ktorých patrí Paľo Drapák, Veronika Strapková, Anabela Mollová, Dominika Jurena Stará, Lenka LeRa Rakar, raperi Vladis, Plexo, Čis T a ďalší. V roku 2017 vydal debutvý album s názvom Tvárou v tvár životu.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk PR manažér Ján Lukáč. Text správy sme upravili.

Foto: Yanick Photography


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti