Hlavná stránka

>

Správy

>

Košický zlatý poklad cez víkend spoznal svojich víťazov

Košický zlatý poklad cez víkend spoznal svojich víťazov

16.10.2017 - 08:00 | redakcia

Najstaršia slovenská autorská pesničková súťaž už pozná tohtoročných víťazov. Rozhodlo sa o nich v sobotu večer v košickom Kulturparku. Do 33. ročníka Košického zlatého pokladu sa prihlásilo 140 piesní.


Na základe rozhodnutia výberovej komisie a SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko sa do finále prebojovalo 12 skladieb z celého Slovenska. Víťazov vybrala v sobotu 14. októbra odborná porota v zložení Igor Timko (No Name), Peter Bič, Viktória Vargová (obaja Peter Bič Project), Juraj Vančík (trojnásobný víťaz KZP), Jindřich Bardon (RTVS), Richard Jajcay (Vidiek) a riaditeľ Štúdia RTVS Košice a zároveň riaditeľ súťaže Košický zlatý poklad Juraj HidvéghyV súťaži bolo spolu 140 skladieb, z ktorých o šestici finalistov rozhodla výberová komisia a druhú šesticu vybrali prostredníctvom SMS hlasovania poslucháči Rádia Slovensko.

Najúspešnejší finalista má 18 rokov

Na 1. mieste sa umiestnila pieseň Negatíva v podaní autora Adriána Ondova, ktorý si odniesol finančnú cenu 1.000 eur. Ako absolútny víťaz súťaže dostane tiež priestor na nahrávanie svojej piesne v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu. Adrián Ondov pochádza zo Spišskej Novej Vsi, má 18 rokov a je študentom bilingválneho Gymnázia Javorová v Spišskej Novej Vsi so zameraním na anglický jazyk. Prvýkrát zažil veľkú slávu, keď v sobotu večer zaznelo jeho meno. "Bol to šok, našťastie netrval dlho, potom sme si to už začali všetci uvedomovať, že sa to naozaj deje a že sme o maličké percento boli lepší ako ostatní. Musím povedať, že aj ostatné kapely a jednotlivci boli perfektní. Hlavne sme radi, že s takouto konkurenciou sme uspeli práve my," uviedol pre TASR dnešný víťaz.    

Druhé miesto a finančnú odmenu 750 eur získala skupina Ladies & Genitals z Michaloviec so skladbou Sladké časy (autori Jordán Dorič a Milan Hrezdák). Na 3. mieste s finančnou cenou 500 eur skončila skupina Catharsic s piesňou Miesto, kde spala láska (autori Vladimír Bis a Váry Adam). Vo finálovej dvanástke predstavili aj speváčka Nikola Kolačkovská (Sama sebou), skupina The Breeze s piesňou Richarda Kráľoviča Šípková princezná, skupina Kvet z Alokatu s piesňou Agnesy Krnáčovej Obavy, skupina Calla so skladbou Pod jabloňou dvojice autoriek Katarína Pončáková a Eva Hájdová, formácia MF s pesničkou Na výber nikto nemá autorov Lukáša Psotného a Moniky Hajšovej, speváčka Zdenka Poklenbová (Krídla), skupina Pomaranč so spoločnou kompozíciou Herpes, speváčka Alexandra Kešeľová s vlastným songom a s prispením Rastislava Belanského Fénix a spevák Matúš Kohút (Táto noc).

Televízny hudobný dokument z 33. ročníka súťaže odvysiela Dvojka v sobotu 4. novembra o 18:00. 

Juraj Hidvéghy: súťažiaci musia ísť s kožou na trh

"Je prirodzené, že každá generácia má svoje hudobné idoly a ja verím, že aj vďaka Košickému zlatému pokladu bude mať tá najmladšia svoje. Som naozaj rád, že RTVS aj prostredníctvom tejto súťaže ponúka priestor na prezentáciu a propagáciu tvorby mladým hudobníkom a v rozhlasovom éteri ponúka novú slovenskú hudbu. Ako organizátora ma najviac teší fakt, že Košický zlatý poklad je kvalitnou a renomovanou súťažou, ktorá každoročne oslovuje veľký počet autorov, interpretov a jej laureátom pomáha etablovať sa na našej hudobnej scéne. Víťazom gratulujem a teším sa na ďalší, už 34. ročník," povedal Juraj Hidvéghy.

"Tento ročník bol špecifický tým, že v portfóliu 140 prihlásených piesní boli takmer všetky na veľmi slušnej technickej, inštrumentálnej, aranžérskej aj interpretačnej úrovni. Už dávno sme prekonali obdobia, keď sa do súťaže prihlasovali gitaristi, ktorí si spievali pri ohníčku. To už dnes neplatí a vážim si, že autori a interpreti posielajú vyprodukované skladby. Sám si uvedomujem, že je to náročné, lebo dostať sa k takej nahrávke vyžaduje čas, energiu, peniaze a hlavne chuť urobiť niečo dobré. Toto nie je súťaž, kde interpret vyplní dotazník, ale musí ísť s kožou na trh," povedal Hidvéghy pre TASR.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980, jej vyhlasovateľom a organizátorom je Štúdio RTVS Košice. Doposiaľ na nej zaznelo 361 nových pôvodných slovenských piesní a k jej úspešným finalistom patrili napríklad Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupiny No Name, Nocadeň, Iconito, Marián Čekovský, Peter Cmorík či Tomáš Buranovský.

Zdroj: RTVS + TASR
Foto: Jozef Palaščák - RTVS


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti