Hlavná stránka

>

Správy

>

Igor Matovič chce, aby sa kvóty pre slovenskú hudbu nerušili

Igor Matovič chce, aby sa kvóty pre slovenskú hudbu nerušili

15.10.2021 - 16:00 | redakcia

Kvóty pre slovenskú hudbu by sa ani v komerčných rádiách rušiť nemali. Naznačuje to líder OĽANO a minister financií SR Igor Matovič, ktorý na sociálnej sieti informuje, že sa vo štvrtok (14.10.) stretol s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽANO) a poprosil ju, "aby na zrušenie 25-percentnej kvóty ministerstvo kultúry zabudlo".


Matovič pripomenul, že kvóty sa napriek počiatočnej kritike ujali. "Síce mnohí brblali, ale výsledok sa ráta - súdy to odobrili, rádiá si zvykli, slovenskí umelci majú viac peňazí... A aj ľudia chcú viac slovenskej hudby v rádiách," uviedol expremiér.

Upozorňuje aj na to, že ochrana a podpora domácej tvorby v tejto podobe je zo strany štátu dôvodná. "Rádiá podnikajú na štátnych licenciách, preto ako štát máme úplne legitímne právo od nich žiadať pomoc našim umelcom pred valcom anglofónnej hudby. To nie je nacionalizmus, to je zdravý rozum a ochrana verejného záujmu," zdôraznil.

O vypustenie úpravy, ktorá sa týka kvót, požiadal Matovič ministerku Milanovú na štvrtkovom stretnutí. "Poprosil som ju, aby na zrušenie 25-percentnej kvóty ministerstvo kultúry zabudlo. Aj keď si obaja veľmi dobre uvedomujeme, že je len otázka času, kedy nás bude niekto z Bruselu k zmene tlačiť," napísal.

O kvótach bude rokovať aj mediálny výbor

Téme sa bude venovať aj Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá. Stane sa tak v utorok 19. októbra, kedy bude výbor na svojom riadnom rokovaní diskutovať aj o návrhu z dielne ministerstva kultúry. TASR to potvrdil predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO). O zvolanie rokovania, ktoré by umožnilo diskusiu názorových oponentov k téme kvót, požiadal člen výboru Roman Foltin (SaS), ktorý sa už predtým vyjadril, že jeho strana so zrušením kvót vo vysielaní súkromných rádií súhlasí.

"Nebudeme zvolávať mimoriadne rokovanie, ale túto tému zaradíme na začiatok programu plánovaného utorkového rokovania," objasnil Čekovský. "Pozveme na rokovanie zástupcov umelcov, rádií, Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) i ministerstva kultúry," potvrdil. Vzhľadom na doterajšiu medializáciu témy očakáva dynamickú názorovú konfrontáciu, zároveň však upozorňuje, že celý legislatívny proces je ešte len na začiatku.

Návrh na zrušenie povinného podielu hranosti slovenských pesničiek vo vysielaní komerčných rádií je súčasťou pripravovaných legislatívnych zmien a zákona o mediálnych službách. Podľa návrhu má povinná kvóta pre slovenskú hudbu ostať len pre RTVS, a to v nezmenenej výške 35 percent.

Ministerka kultúry návrh odôvodňuje tým, že štát nemá čo diktovať súkromným rádiám, čo majú hrať. Odvoláva sa tiež na programové vyhlásenie vlády, ktoré spomína prehodnotenie kvót. Myslí si tiež, že by bolo potrebné sa pozrieť na to, či opatrenie splnilo plánovaný podporný zámer. Podľa SOZA svedčia o zmysluplnosti a pozitívnom efekte pre slovenskú tvorbu samotné čísla, potvrdzujúce nárast nielen odohratých diel, ale aj autorov, ktorí mohli prostredníctvom kvót prezentovať svoje pesničky vo vysielaní. Zväz poukazuje i na to, že podobné a ešte intenzívnejšie formy podpory domácej hudby fungujú v mnohých krajinách Európy.

Kvóty pre slovenskú hudbu fungujú od apríla 2016, podľa aktuálneho znenia stanovuje zákon povinnosť komerčným rádiám zaradiť do celkovej odohratej produkcie za mesiac minimálne 25 percent slovenských diel, v prípade RTVS je to 35 percent. Podiel sa týka odohratých skladieb medzi 6:00 až 24:00, nočného vysielania sa teda netýkajú. Niektoré súkromné rádiá ich však napĺňajú hraním slovenskej tvorby v neskorých večerných hodinách od desiatej do polnoci.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: TASR - Jakub Kotian


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti