Hlavná stránka

>

Správy

>

Vychádza Merci! - kolekcia francúzskych šansónov Hany Hegerovej

Vychádza Merci! - kolekcia francúzskych šansónov Hany Hegerovej

15.10.2021 - 17:00 | redakcia

Pri príležitosti nedožitých 90. narodenín legendárnej speváčky, ktorý by oslávila 20. októbra, vychádza na CD a dvoj-LP album s kolekciou francúzskych šansónov, ktoré preslávila u domáceho československého publika.


Ako hovorí producent vydavateľstva Supraphon Karel Deniš, nápad poskladať do špeciálnej kolekcie frankofónny repertoár Hany Hegerovej vznikol presne pred rokom, kedy sa začalo uvažovať o oslave jej deväťdesiatky. Tento nápad sa jej veľmi zapáčil a s realizáciou súhlasila. Bohužiaľ, osud rozhodol o tom, že tohtoročné prípravné práce na albume Merci! mohli sledovať a poskytnutím archívnych podkladov obohatiť už len jej potomkovia.

K nedožitému jubileu teda Supraphon ponúka Hanou Hegerovou schválený zámer, z jej archívu obrazovo doplnený obal a celkom 21 piesní z rokov 1966 až 2010. "Je to vlastne poďakovanie pani Hegerovej Francúzsku za hudobnú inšpiráciu a súčasne i naše poďakovanie jej za množstvo krásnych nezabudnuteľných piesní, vďaka ktorým sa môžeme vracať späť v čase," dodáva Karel Deniš.

Nájdete tu energiou nabité pesničky zo 60. rokov, songy považované právom za hity, ale tiež tie z úplne posledného albumu. Tam sa dáma okolo osemdesiatky cielene rozlúčila dôveryhodne dramatickým návratom k niektorým starým šansónom, ktoré však sama do tej doby nenaspievala. 


Charles Aznavour, Jacques Brel, Gilbert Bécaud, Georges Moustaki, Léo Ferré, Michel Legrand, Serge Gainsbourg a ďalší skvelí tvorcovia zlatej éry francúzskeho šansónu mali v Hane Hegerovej v Prahe dokonalú "veľvyslankyňu" pre interpretáciu svojich piesní. Vedela si z ich tvorby pre seba vyberať tie pravé melódie, a zároveň sa obklopiť nadanými textármi ako boli Pavel Kopta, Pavel Vrba, Jiřina Fikejzová, Ondřej Suchý či Pavel Žák, ktorí dokázali frankofónne sladkobôľnu poetiku šansónov pretaviť do češtiny. Akoby všetci tí francúzski autori napísali svoje piesne pre Hanu Hegerovú. 

Zahraniční novinári o nej písali ako o veľkej dáme šansónu, šansoniérke so slovanskou dušou a prezývali ju "Piaf z Prahy". V lete 1967 vystúpila v parížskej Olympii, dokonca sa rysovalo aj turné s Gilbertom Bécaudom. Potom však prišiel rok 1968 a sovietská okupácia, Hana Hegerová musela zrušiť svoje zahraničné záväzky a vrátiť sa domov.

Ako to už v našich končinách vtedy chodilo, pykala za svoje predchádzajúce úspechy. Počas normalizácie jej bolo najprv zakázané cestovať do zahraničia a v 70. rokoch sa pomaly vytratila i z televíznych a rozhlasových relácií. V roku 1974 jej Francúzska akadémia udelila titul Chevalier de l'Ordre pour le Mérite de l'Education Artistique. Bola to vzpruha, ktorá prešla prekvapivo cez železnú oponu, a skvelé ocenenie toho, ako vďaka svojmu repertoáru prezentovala francúzsku kultúru v zahraničí. Francúzsko na Hanu Hegerovú nezabudlo ani po uplynutí ďalších dekád a v roku 2013 bola povýšená na komandéra Rádu za zásluhy. "Francúzsko ocenilo kvality a zásluhy Hany Hegerovej, najmä jej významný príspevok k propagácii francúzskeho šansónu," vyhlásil vtedy francúzsky veľvyslanec Pierre Lévy.

Album Merci! vydáva Supraphon päť dní pred nedožitými 90. narodeninami legendárnej speváčky. Vychádza na CD, 2LP i v digitálnych formátoch v piatok 15. októbra 2021. Dôležitý je aj dátum 13. júna 2022. V tento deň sa české a slovenské hviezdy spoločne stretnú na pódiu pražskej O2 universum, aby vzdali hold nezabudnuteľnej Hane Hegerovej v rámci spomienkového podujatia s názvom "Hana Hegerová – koncertná pocta". Zaznejú jej najznámejšie a najúspešnejšie piesne v sprievode veľkého symfonického orchestra.

Vypočujte si album Merci! na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla za vydavateľstvo Supraphon Adriána Čahojová. Správu sme upravili.

Foto: Jakub Ludvík


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti