Hlavná stránka

>

Správy

>

Vydavateľstvo Deadred Records oslavuje 20. narodeniny špeciálnou kompiláciou

Vydavateľstvo Deadred Records oslavuje 20. narodeniny špeciálnou kompiláciou

15.12.2020 - 14:00 | redakcia

V polovici decembra 2000 sa v bratislavských obchodoch s hudbou objavilo špeciálne trojpalcové mini CD Oxeyed EP od kapely Nylon Union a informácie o vydavateľovi na jeho originálnom kartónovom obale referovali k neznámemu názvu Deadred Records. Málokto vtedy tušil, že sa práve začal písať príbeh, ktorý pretrvá desaťročia.


V utorok 15. decembra 2020 uplynulo odvtedy presne 20 rokov a vydavateľstvo si tento výnimočný okamih pripomína vydaním špeciálnej kompiláce s názvom Deadred XX.

Najdlhšie fungujúce nezávislé vydavateľstvo na Slovensku

Deadred Records ako aj kapelu Nylon Union založili Martin Turzík, profesiou dizajnér, a Richard Imrich, lekár a vedec, ktorí sa predtým a aj neskôr angažovali vo viacerých hudobných projektoch. Gitarista a spevák Richard stál sa vznikom kapely This is Kevin a prispieva skladbami aj pre projekt Autumnist, kde Martin Turzík zastáva post basgitaristu. Predtým pôsobil aj v dnes už takmer zabudnutých kapelách v rámci trenčianskej scény 90. rokov, Peško a najmä Champ. Už vtedy sa spolu s jej gitaristom Martinom Kocnárom začali pohrávať s nápadom založiť vlastný label.

Jeho realizácia však prišla na rad o niekoľko rokov neskôr a vydanie épečka Oxeyed tak odštartovalo éru na Slovensku najdlhšie pôsobiaceho nezávislého vydavateľstva. Jasná vizía pri výbere projektov v spojení s originálnym, často až zberateľsky exkluzívnym spracovaním obalov nosičov, posadilo latku na vysokú úroveň a neskôr inšpirovalo viacero nasledovníkov. Label od začiatku uprednostňoval kvalitu, kontinuitu a dôslednosť pred kvantitou, čoho výsledkom bolo viacero ocenených nahrávok na Radio_Head Awards. Deadred v roku 2011 (spolu so Slnko Records a vydavateľstvom Hevhetia, ktoré vznikli v roku 2001) získal aj historicky prvú Cenu za prínos do hudby v rámci týchto hudobných cien.Žánrová rozmanitosť a dôraz na kvalitu

Počas dvoch desaťročí získalo vydavateľstvo takmer komunitný charakter a stalo sa domovom pre viaceré výrazné talenty súčasnej slovenskej hudby so širokým žánrovým záberom.

Svoje nahrávky pod značkou Deadred vydali stálice elektronickej scény Autumnist (predtým Abuse), Analogrunner, Bulp, Foolk, Stroon alebo najnovšie Space Cats, gitaroví melancholici Karol Mikloš a Gabriel Kain, sónické armády Jelly Belly či The Ills, dream-popové zoskupenia Veneer, Ettella Diamant a Space Recorder, nadrzlé rockerky Youcoco, medzinárodné projekty The Cultural Studies a Gonsofus, ale aj neoklasický skladateľ I Am Planet. To, čo všetky projekty spája, je DIY étos nezávislej scény a zameranie na kvalitu, nie kvantitu.

Dva albumy tu vyšli aj legendárnej kapele Ospalý pohyb. Po nadviazaní tesnej spolupráce s pražským labelom Starcastic v roku 2008, neformálne nazvanej "twin-label", sa v katalógu Deadred objavili aj tituly od viacerých známych mien českej scény ako Bonus, Ohm Square, Sporto, Prodavač, Dné či Mayen.Deadred XX - stálice vydavateľstva aj nová krv

Kompilácia k 20. výročiu existencie vydavateľstva pozostáva z desiatich osobitých skladieb, nahratých špeciálne pre túto príležitosť. Predstavuje spolu veteránov stajne (Nylon Union, Autumnist, Karol Mikloš, Veneer, či Jelly Belly), relatívne novšie prírastky do katalógu (Analogrunner, Bulp, Stroon, Gabriel Kain) ale aj úplne novú krv. Tú zastupuje Nina Kohoutová, tohto času študentka prestížnej hudobnej Brit School v Londýne, ktorá po úspešnej spolupráci s Autumnist na albume False Beacon (2018) a zbieraní koncertných skúseností s kapelou vydala len tento rok svoj debutový sólový singel Blue Sunray. Na kompiláciu prispela svojou verziou skladby Tiny Bit od Autumnist, ktorú pôvodne naspieval Richard Imrich.

Exkluzívnosť albumu podčiarkujú aj dve zaujímavé mená v rolách hostí. Na skladbu Gauche od Analogrunnera prispela svojím vokálom mladá talentovaná speváčka a študentka hudby sýrsko-libanonského pôvodu Lara Abou Hamdan. Skladbu Send Me Up zase pre Autumnist naspievala v duete s Gabrielom Kainom Londýnčanka Luvain Maximen, známa z viacerých spoluprác s britskými producentmi.Jednotlivé skladby boli skompilované koncom tohto leta a o finálny zvuk sa v masteringovom štúdiu Gargle & Expel postaral Tomáš Karásek. Artwork si vzal na starosť samotný zakladateľ vydavateľstva Martin Turzík vo svojom štúdiu Fluidum Design.

Kompilácia Deadred XX vychádza 15. decembra na značkách Deadred Records / Starcastic Records ako limitovaný transparentný vinyl s výpravným bookletom, digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download vo formáte MP3 alebo FLAC zo stránok vydavateľstiev a aj Bandcamp profilu Deadred. Distribúciu vinylov na Slovensku zabezpečuje Wegart.

Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zoznam skladieb na kompilácii Deadred XX:

1. Veneer - Silent Voice
2. Nylon Union - Slowmotion
3. Jelly Belly - §171
4. Analogrunner - Gauche (feat. Lara Abou Hamdan)
5. Nina Kohoutová - Tiny Bit
6. Autumnist - Send me up (feat. Luvain Maximen, Gabriel Kain)
7. Bulp - Haika
8. Gabriel Kain - Tunnels
9. Karol Mikloš - Just Another Day
10. Stroon - I Grew up on Mike Oldfield

Vypočujte si celú nahrávku na Bandcampe:Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Natália Husárová z vydavateľstva Deadred Records.

Foto: Slávka Miklošová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti