Hlavná stránka

>

Správy

>

Skupina Space Recorder vydáva nový album, je úplne iný ako jeho predchodca

Skupina Space Recorder vydáva nový album, je úplne iný ako jeho predchodca

16.01.2017 - 18:00 | redakcia

Viac než tri roky pracovala slovenská skupina Space Recorder na svojom druhom albume, ktorý prichádza na trh takmer osem rokov po debute. Za ten čas sa veľa zmenilo a súčasnú atmosféru v kapele reflektujú nové svižné pesničky plné hudobných nápadov a energie.


Skupina v novej zostave pripravila viac ako dvadsať pesničiek, z ktorých na album vybrala desať. Nahrávka sa volá You Said Sorry and You Left Me, no napriek rozchodovému názvu prináša množstvo pozitívnej energie. Ochutnávkou bola ešte v decembri chytľavá skladba I Will Never Know, ktorú skupina zverejnila spolu so štúdiovým videoklipom.

"Vybrať len desať pesničiek bola skutočná fuška. Ich zoznam sme viackrát menili. Hlasovali sme a dlho diskutovali, ale stálo to napokon za to," prezradila speváčka skupiny Alexandra Malá. "Album obsahuje množstvo výborných pesničiek. Určite plánujeme vydať ešte aspoň dva-tri single. Ku všetkým skladbám sme zrealizovali videá s textami, tzv. lyrics videá, ktoré postupne zverejníme na YouTube," dodáva basgitarista Timotej Strieš. Dve z nich si už môžete pozrieť a vypočuť - jednou je pesnička s hitovým potenciálom You Said I Said a druhou závererčná skladba albumu Never Ever.


"Myslím, že nie celkom štandardné hudobné postupy a autentický výraz sú hlavným dôvodom, prečo sme sa rozhodli tento album vydať," hovorí Robo Gregor, šéf vydavateľstva Gregor Agency - G.A. Records, ktoré novinku prináša na trh. "Album má šancu rozvíriť hudobné vody nielen na Slovensku, ale možno aj v zahraničí. Navyše skupina Space Recorder stelesňuje pre mňa sympatický kolektív hudobníkov, s ktorými bola radosť spolupracovať," dodáva.

Na albume sa okrem členov skupiny predstavili aj viacerí známi slovenskí hudobníci. Klavír a klávesy k trom pesničkám nahral Adam Kuruc, známy vďaka spolupráci s Katkou Knechtovou. Hrou na saxofón prispela rešpektovaná osobnosť slovenskej scény - Marián Jaslovský, a funky klávesy nahral Roland Kánik, známy aj zo skupiny Mango Molas, s ktorou Robo Gregor spolupracoval už v minulosti.

"Pesnička Tomorrows má takú dynamiku, že klávesové tóny sa ponúkali automaticky," povedal o spolupráci s kapelou Roland Kánik. "Prvá vrstva saxofónového sóla vznikla úplne spontánne, a tie ďalšie som precízne dokomponoval, bola to zaujímavá skúsenosť," dodal Marián Jaslovský.

Space Recorder, 2016

Veľká dávka tvorivej energie

Skupina nahrávala nové skladby v štúdiu Loft, ktorého zvukový inžinier Jaro Žigo ml. si spoluprácu s kapelou Space Recorder takisto nevie vynachváliť: "Z jej piesní sa na mňa valila obrovská tvorivá energia. Pracovať s ňou bol pre mňa radostný zážitok." Jednotlivé piesne zmixoval skúsený zvukový majster Erik "Losos" Horák vo svojom Lososound štúdiu.

"Od Erika sme si sľubovali, že nájde zvuk, ktorý rozmanitosť skladieb zjednotí. Keď nám pustil prvé verzie mixov, bolo jasné, že sme si vybrali toho pravého človeka," uviedol gitarista skupiny Roman Piška. "Pri mixovaní tohto albumu som mal niekedy až zimomriavky," priznal Losos. "Podarilo sa mi nájsť balans, z ktorého sme mali vo finále všetci radosť," dodal.

O mastering albumovej novinky sa postaral ďalší majster vo svojom odbore, Ecson Waldes z pražského Biotech Studia. "Hezká deska," napísal kapele tento uznávaný zvukový mág, ktorý nahrával s mnohými uznávanými hudobníkmi, od Davida Kollera až po Dana Bártu.

Vypočujte si celý album na Bandcampe, kde ho môžete aj podporiť kúpou:Od vydania debutu zmenili zostavu aj žáner

Indie-popovej skupine Space Recorder vyšiel debutový album Backup Universe v roku 2009 a v tom istom roku koncertovala aj na festivale Pohoda. Pesničky z tohto albumu môžete dodnes počuť vo vysielaní Rádia_FM aj iných rádií. Vyšli aj na viacerých medzinárodných kompiláciách. Po vydaní albumu sa kapela na čas stiahla do ústrania, počas ktorého v nej došlo k viacerým dôležitým zmenám, najmä personálnym. Postupom času skupina opustila žánrové teritórium nazývané "indietronica" a začala hrať výlučne na živé nástroje.

"To, čo hráme teraz, asi najlepšie vystihuje pomenovanie pestrofarebný alternatívny rock," povedal gitarista a autor pesničiek Richard Ďurana, dnes už jediný zakladajúci člen v zostave skupiny. Najdôležitejšia zmena nastala za mikrofónom, kde mladá a talentovaná speváčka Alexandra Malá ukazuje veľký potenciál a sebavedomie. "Jej silný a naliehavý hlas v kombinácii s javiskovým prejavom je niečo, čo sa na Slovensku len tak nepočuje a nevidí," doplnil Richard Ďurana. Okrem nich tvoria zostavu Timotej Strieš (basa), Roman Piška (gitara) a Milan Hvizdák (bicie).

Nový album skupina Space Recorder pokrstí na koncerte dňa v stredu 15. februára v bratislavskom klube Fuga na Námestí SNP. Počas večera vystúpi aj Karol Mikloš so svojou sprievodnou skupinou, ktorý predstaví nové EP Poison.

Všetky podrobnosti a aktualizované informácie o kapele nájdete na oficiálnych stránkach www.facebook.com/spacerecorderwww.spacerecorder.sk.


Hudba.sk informoval Robo Gregor z vydavateľstva Gregor Agency - G.A. Records. Tlačovú správu pripravila Gabriela Vrbanová, text bol upravený redakciou.

Foto: Peter Frolo


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti