Hlavná stránka

>

Správy

>

Grammy 2016: Najväčšia noc hudby mala silné momenty, tieň však neprekročila

Grammy 2016: Najväčšia noc hudby mala silné momenty, tieň však neprekročila

16.02.2016 - 10:00 | Marek Majzon

Jednou z najväčších otázok pred tohtoročným udeľovaním cien Grammy bolo, či v najprestížnejšej kategórii Album roka po dvanástich rokoch od triumfu dua OutKast opäť zvíťazí hip-hopový interpret. Podľa hodnotení kritikov a koncoročných rebríčkov mal byť Kendrick Lamar jasným víťazom. Stal sa ním však napokon iba vo svojej žánrovej kategórii.


"Najväčšia noc hudby" - americký prívlastok odovzdávania cien Grammy - priniesla vo svojom 58. ročníku azda žánrovo najvyváženejší súboj. Galavečer, ktorý už po piaty raz moderoval v losangeleskom Staples Center raper LL Cool J, síce s počtom piatich zlatých gramofónikov ovládol jeho "kolega" Kendrick Lamar, no v hlavnej kategórii Album roka ho porazila speváčka Taylor Swift.

Napokon tak z ôsmich nominácií získala tri ceny, o jednu viac (v rámci žánrových kategórií) nenápadná rocková kapela Alabama Shakes. Pozornosť hudobných fanúšikov sa však okrem samotných ocenení sústreďovala aj na pocty velikánom, a to najmä na to, čo si pripravila Lady Gaga na počesť svojho hrdinu Davida Bowieho.


Nie úplne suverénny víťaz

Zo svojich jedenástich nominácií premenil Kendrick Lamar "iba" päť. Beztak získal viac cien ako hlavný víťaz minulého ročníka Sam Smith. Raperovi z kalifornského mesta Compton sa vďaka nahrávke To Pimp a Butterfly (2015), ktorej ťažiskovou témou je jeho postoj k predsudkom voči ľuďom čiernej farby pleti, podarilo získať všetky ceny v rapových kategóriách. Okrem nich sa delí aj o trofej za najlepší videoklip ku skladbe Bad Blood s Taylor Swift.

Podľa americkej Národnej akadémie nahrávacích umení a vied je tak akčná prehliadka celebrít bez hlbšej myšlienky hodnotnejšia ako napríklad svet všeobjímajúca hudobná snímka od Pharrella Williamsa k piesni Freedom či Kendrickov vizuál k singlu Alright. Práve živé prevedenie tejto skladby vyvolalo priebežne počas priameho prenosu najpozitívnejšie ohlasy, a to aj napriek tomu, že si raper sám scenzuroval niektoré časti textu. K výstupeniu s väzenskými a otrokárskymi kulisami pripojil aj The Blacker The Berry a neznámu skladbu.

K tomu, aby večer úplne ovládol, však chýbal zisk najcennejšej trofeje - Album roka. Tou niekedy akadémia prekvapí, keď pred komerčne najúspešnejšími nahrávkami dá prednosť alternatívnejším menám (napr. Arcade Fire - 2011, Mumford & Sons - 2013 či Beck - 2015). Tentoraz však namiesto kritikmi oslavovaného albumu Kendricka Lamara ocenili album popovej hviezdy.Čo by to bolo za Grammy, keby sa o vravy okolo šouprogramu nepostarala Taylor Swift a Kanye West? Nie, 27-ročnej interpretke a držiteľke troch čerstvých cien neprekazil ďakovnú reč, keďže na galavečer neprišiel, no tá ho prítomným aj tak nepriamo pripomenula. "Chcem sa prihovoriť všetkým mladým ženám. Na vašej ceste za úspechom budú ľudia, ktorí sa vás budú snažiť podkopávať alebo si pripisovať zásluhy za vaše úspechy alebo slávu. Ak sa však sústredíte na svoju prácu a nenecháte sa týmito ľuďmi obísť, v cieli zistíte, že sa vám to podarilo vďaka vám a ľudom, ktorí vás majú radi," povedala Swift, čím zrejme narážala na slová "I made that bitch famous" (Urobil som tú suku slávnou) v tracku Famous z čerstvo (ne)vydaného Westovho albumu The Life of Pablo.

Autorka štúdiovky 1989 (2014) tiež nezabudla počas ďakovania pripomenúť, že sa stala prvou ženou, ktorá zvíťazila v kategórii Album roka dvakrát. Okrem témy rasovej nerovnosti v podaní Kendricka tak na Grammy 2016 nechýbali ani myšlienky emancipácie žien v hudobnom priemysle.


V priebehu večera to pritom až do odovzdania najprestížnejšej ceny vyzeralo, že sa z nomináciami naznačeného duelu Kendrick Lamar verzus Taylor Swift stane bitka medzi raperom a južanskými rockermi Alabama Shakes. Tí si takmer prisvojili kategóriu rock, keď zvíťazili v kategóriách Najlepšia rocková pieseň a Najlepší rockový výkon. Najlepší album v tomto žánri podľa akadémie nahrali Muse, no štvorici sa ušiel albumový triumf v kategórii venovanej alternatívnej hudbe. K tomu si ešte pripísali aj technickú cenu. Počtom cien tak niekdajšiu country speváčku predbehli.

Večer plný spomienok na legendy

Lady Gaga
 avizovala svoju poctu zosnulej hudobnej ikone Davidovi Bowiemu už pár dní pred svojim vystúpením. Speváčka pre medley zo skladieb Space Oddity, Changes, Ziggy StardustSuffragette City, Rebel Rebel, Fashion, Fame, Let's Dance a Heroes urobila všetko. Nielenže si nechala prefarbiť vlasy a prišla na ceremoniál vo farebnom outfite pripomínajúcom štýl legendárneho hudobného chameleóna, ale taktiež sa spolčila s technologickou spoločnosťou Intel, aby priniesla číslo "posúvajúce hranice predstavivosti". Výsledkom bolo vkusné vystúpenie, no pocta by vyznela ešte lepšie, keby si speváčka vybrala menej skladieb a mohla by z nich ponúknuť viac než len krátke úryvky.

Interpretku hitu Bad Romance na gitare sprevádzal Nile Rodgers, zatiaľ čo pohyby jej tela snímali počítače, aby na mohutnom displeji za ňou mohli v tom istom čase dotvárať vizuálne efekty. Lady Gaga bola v tento večer nominovaná so skladbou Til It Happens To You z filmu The Hunting Ground v kategórii Najlepšia pôvodná pieseň pre film, televíziu a iné. Pokorila ju však spolupráca Glory z filmu Selma od rapera Commona a speváka Johna Legenda.


Pozrite si aj video zo zákulisia najočakávanejšieho vystúpenia

Špeciálnou hudobnou produkciou si uctili aj nebohého Lemmyho Kilmistera, lídra anglickej rockovej formácie Motörhead. Ace of Spades z repertoáru kapely zahralo zoskupenie Hollywood Vampires. Alice Cooper, Johnny Depp, Joe Perry (Aerosmith) a Duff McKagan (Guns N' Roses) však okrem spomínania na svojho priateľa predstavili aj novú skladbu As Bad As I Am. Počas programu sa dostalo aj na poctu od Garyho Clarka Jr., Chrisa Stapletona a Bonnie Raitt bluesmanovi B.B. Kingovi. Zostávajúci členovia Eagles zas zahrali Glennovi Freyovi.

Žánrovo pestrá kombinácia spevákov a speváčok John Legend, Demi Lovato, Luke Bryan, Meghan Trainor a Tyrese zase oslavovala život a dielo Lionela Richieho, ktorý si počas večera prevzal ocenenie Osobnosť roka udeľované nadáciou MusiCares. V menovanom poradí odspievali úryvky skladieb EasyHello, Penny Lover, You Are Brick House, pričom keď kamera snímala reakcie samotného Richieho, divák mohol vidieť neskrývanú spokojnosť s výkonom Demi Lovato. Na konci sa ako vyvrcholenie tejto časti programu pridal k zostave a spolu si "strihli" All Night Long.

Žánrové kategórie s jasnými víťazmi

Takmer v každej žánrovej kategórii to vyzeralo na jednoznačného víťaza. Odhliadnuc od spomínaného rapu a rocku sa s prehľadom zmocnili sošiek za tanečnú hudbu dídžeji Skrillex a Diplo v ich spoločnom projekte Jack Ü. Pri Diplovi bolo prekvapujúce, že nevyhral aj cenu ako Najlepší producent roka, k čomu mu mal dopomôcť letný hit Lean On a produkcia pre Madonnu či Siu. Namiesto neho sa týmto titulom za rok 2015 môže hrdiť Jeff Bhasker (Elle King, Mark Ronson). 


Spolu s elektronickou dvojicou po dve sošky získali aj The Weeknd a D'Angelo, avšak o R&B a Urban kategórie sa museli obaja spomínaní umelci deliť. Rovnaký počet gramofónikov a de facto svoje prvé si na konto pripísal aj Ed Sheeran s Thinking Out Loud za Najlepší sólový popový výkon a Pieseň roka. V kategórii country sa dvojnásobne zadarilo Chrisovi Stapletonovi a dvojitý dôvod na radosť mali aj Bruno Mars a Mark RonsonUptown Funk sa stal Najlepšou nahrávkou a Najlepším popovým výkonom dua alebo skupiny.

Tohtoročné zápolenie v hlavných kategóriách Grammy bolo žánrovo veľmi vyrovnané, čoho dôvodom je najmä to, že veľkých popových albumov vyšlo v hodnotenom období pomenej. Dá sa však očakávať, že o rok bude mať hlavné slovo stredný prúd, pričom veľkou favoritkou bude určite Adele s nahrávkou 25. Tá vyšla tesne po uzatváraní príjmania prihlášok na Grammy 2016, napriek tomu britská hviezda na odovzdávaní najprestížnejších cien nechýbala. Jej intímne vystúpenie so skladbou All I Ask však pokazili technické problémy, za ktoré sa neskôr ospravedlnila na Twitteri. Ďalšia očakávaná hviezda, Rihanna, nakoniec nevystúpila vôbec - účasť odvolala kvôli bronchitíde. I jej nový album Anti by sa však na budúci rok mohol objaviť medzi nomináciami na Album roka.

Adele, Grammy Awards 2016Adele na Grammy 2016 - pozrite si viac fotiek z galavečera

Pozrite si nominácie a víťazov na Grammy Awards 2016:

HLAVNÉ KATEGÓRIE

Pieseň roka: 
Alright - Kendrick Lamar 
Blank Space - Taylor Swift 
Girl Crush - Little Big Town 
See You Again - Wiz Khalifa featuring Charlie Puth 
Thinking Out Loud - Ed Sheeran

Nahrávka roka: 
Really Love - D'Angelo And The Vanguard 
Uptown Funk - Mark Ronson featuring Bruno Mars
Thinking Out Loud - Ed Sheeran 
Blank Space - Taylor Swift 
Can't Feel My Face - The Weeknd 

Album roka: 
Sound & Color - Alabama Shakes
To Pimp A Butterfly - Kendrick Lamar 
Traveller - Chris Stapleton 
1989 - Taylor Swift 
Beauty Behind The Madness - The Weeknd 

Najlepší nováčik roka: 
Courtney Barnett 
James Bay 
Sam Hunt 
Tori Kelly 
Meghan Trainor

POP
 
Najlepší sólový popový výkon: 
Kelly Clarkson - Heartbeat Song 
Ellie Goulding - Love Me Like You Do 
Ed Sheeran - Thinking Out Loud
Taylor Swift - Blank Space 
The Weeknd - Can't Feel My Face 

Najlepší popový výkon dua alebo skupiny: 
Ship To Wreck - Florence + The Machine 
Sugar - Maroon 5 
Uptown Funk - Mark Ronson feat. Bruno Mars
Bad Blood - Taylor Swift feat. Kendrick Lamar 
See You Again - Wiz Khalifa feat. Charlie Puth 

Najlepší popový vokálny album: 
Kelly Clarkson - Piece By Piece 
Florence + The Machine - Hhow Big, Hhow Blue, How Beautiful 
Mark Ronson - Uptown Special 
Taylor Swift - 1989
James Taylor - Before This World 

Najlepší tradičný vokálny popový album: 
Tony Bennett & Bill Charlap - The Silver Lining: The Songs Of Jerome Kern
Bob Dylan - Shadows In The Night 
Josh Groban - Stages 
Seth MacFarlane - No One Ever Tells You 
Barry Manilow - My Dream Duets 

DANCE
 
Najlepšia tanečná nahrávka: 
We're All We Need - Above & Beyond feat. Zoë Johnston 
Go - The Chemical Brothers 
Never Catch Me - Flying Lotus feat. Kendrick Lamar 
Runaway (U & I) - Galantis 
Where Are Ü Now - Skrillex and Diplo, Justin Bieber

Najlepší elektronický/tanečný album: 
Our Love - Caribou 
Born In The Echoes - The Chemical Brothers 
Caracal - Disclosure 
In Colour - Jamie XX 
Skrillex And Diplo Present Jack Ü - Skrillex And Diplo

ROCK

Najlepší rockový výkon: 
Don't Wanna Fight - Alabama Shakes
What Kind Of Man - Florence + The Machine 
Something From Nothing - Foo Fighters 
Ex's & Oh's - Elle King 
Moaning Lisa Smile - Wolf Alice 

Najlepší metalový výkon: 
Identity - August Burns Red 
Cirice - Ghost
512 - Lamb Of God 
Thank You - Sevendust 
Custer - Slipknot 

Najlepšia rocková pieseň: 
Alabama Shakes - Don't Wanna Fight
Elle King - Ex's & Oh's 
James Bay - Hold Back The River 
Highly Suspect - Lydia 
Florence + The Machine - What Kind Of Man 

Najlepší rockový album: 
Chaos And The Calm - James Bay 
Kintsugi - Death Cab For Cutie 
Mister Asylum - Highly Suspect 
Drones - Muse
.5: The Gray Chapter - Slipknot 

ALTERNATÍVA
 
Najlepší alternatívny album: 
Alabama Shakes - Sound & Color
Björk - Vulnicura 
My Morning Jacket - The Waterfall 
Tame Impala - Currents 
Wilco - Star Wars

R&B
 
Najlepší R&B výkon: 
If I Don't Have You - Tamar Braxton 
Rise Up - Andra Day 
Breathing Underwater - Hiatus Kaiyote 
Planes - Jeremih feat. J. Cole 
Earned It (Fifty Shades Of Grey) - The Weeknd

Najlepší tradičný R&B výkon: 
He Is - Faith Evans 
Little Ghetto Boy - Lalah Hathaway
Let It Burn - Jazmine Sullivan 
Shame - Tyrese 
My Favorite Part Of You - Charlie Wilson 

Najlepšia R&B pieseň: 
Coffee - Miguel 
Earned It (Fifty Shades Of Grey) - The Weeknd 
Let It Burn - Jazmine Sullivan 
Really Love - D'Angelo And The Vanguard
Shame - Tyrese 

Najlepší urban contemporary album: 
Ego Death - The Internet 
You Should Be Here - Kehlani 
Blood - Lianne La Havas 
Wildheart - Miguel 
Beauty Behind The Madness - The Weeknd

Najlepší R&B album: 
Coming Home - Leon Bridges 
Black Messiah - D'Angelo And The Vanguard
Cheers To The Fall - Andra Day 
Reality Show - Jazmine Sullivan 
Forever Charlie - Charlie Wilson 

RAP
 
Najlepší rapový výkon: 
Appatently - J. Cole 
Back To Back - Drake 
Trap Queen - Fetty Wap 
Alright - Kendrick Lamar
Truffle Butter - Nicki Minaj feat. Drake & Lil Wayne 
All Day - Kanye West feat. Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney 

Najlepšia rapovo-spievaná spolupráca: 
One Man Can Change The World - Big Sean feat. Kanye West & John Legend 
Glory - Common & John Legend 
Classic Man - Jidenna feat. Roman GianArthur 
These Walls - Kendrick Lamar feat. Bilal, Anna Wise & Thundercat
Only - Nicki Minaj feat. Drake, Lil Wayne & Chris Brown 

Najlepšia rapová skladba: 
All Day - Kanye West feat. Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney 
Alright - Kendrick Lamar
Energy - Drake 
Glory - Common & John Legend 
Trap Queen - Fetty Wap 

Najlepší rapový album: 
2014 Forest Hills Drive - J. Cole 
Compton - Dr. Dre 
If You're Reading This It's Too Late - Drake 
To Pimp A Butterfly - Kendrick Lamar
The Pinkprint - Nicki Minaj

SOUNDTRACK A VIDEO

Najlepší kompilačný soundtrack pre vizuálne médiá: 
Empire (sezóna 1) 
Päťdesiat odtieňov sivej 
Glen Campbell: I'll Be Me
Ladíme 2 
Selma 

Najlepší soundtrack pre vizuálne médiá: 
Birdman - Antonio Sanchez, skladateľ
Kód Enigmy - Alexandre Desplat, skladateľ 
Interstellar - Hans Zimmer, skladateľ 
Teória všetkého - Jóhann Jóhannsson, skladateľ 
Whiplash - Justin Hurwitz, skladateľ 

Najlepšia pôvodná pieseň pre film, televíziu alebo iné: 

Earned It z filmu Päťdesiat odtieňov sivej - The Weeknd
(autori: Ahmad Balshe, Stephan Moccio, Jason Quenneville & Abel Tesfaye) 

Glory z filmu Selma - Common & John Legend
(autori: Lonnie Lynn, Che Smith & John Stephens)

Love Me Like You Do z filmu Päťdesiat odtieňov sivej - Ellie Goulding
(autori: Savan Kotecha, Max Martin, Tove Nilsson, Ali Payami & Ilya  Salmanzadeh) 

See You Again z filmu Rýchlo a zbesilo 7 - Wiz Khalifa featuring Charlie Puth
(autori: Andrew Cedar, Justin Franks, Charles Puth & Cameron  Thomaz) 

Til It Happens To You z filmu The Hunting Ground - Lady Gaga
(autori: Lady Gaga & Diane Warren) 

Najlepšie hudobné video: 
LSD - A$AP Rocky 
I Feel Love (Every Million Miles) - The Dead Weather 
Alright - Kendrick Lamar 
Bad Blood - Taylor Swift featuring Kendrick Lamar
Freedom - Pharrell Williams 

Najlepší hudobný film: 
Mr. Dynamite: The Rise Of James Brown - James Brown 
Sonic Highways - Foo Fighters 
What Happened, Miss Simone? - Nina Simone 
The Wall Live - Roger Waters 
Amy - Amy Winehouse

Autor: Marek Majzon
Foto: Matt Sayles/Invision/AP


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti