Hlavná stránka

>

Správy

>

Lýdia Novotná s novinkou Cesta je cieľ poukazuje na falošné hodnoty

Lýdia Novotná s novinkou Cesta je cieľ poukazuje na falošné hodnoty

16.03.2021 - 13:00 | redakcia

Pesničkárka Lýdia Novotná chce s novým singlom vyzdvihnúť skutočné hodnoty a upozorniť na problémy konzumného spôsobu života. V piesni s názvom Cesta je cieľ sa zamýšľa nad tým, aká krehká je hranica medzi tým, čo pod vplyvom spoločnosti vnímame ako dôležité, a tým, čo je naozaj dôležité pre ľudí a budúcnosť života na Zemi.


Ako prezrádza Lýdia Novotná, pieseň vznikla takmer "na jeden nádych" z pocitu smútku. Zároveň ňou uzatvára jednu životnú etapu. Keďže myšlienky piesne sa týkajú všetkých ľudí bez rozdielu rasy či vierovyznania, speváčka uchopila aj videoklip trochu netradične. V spolupráci so spriatelenými tvorcami videí z rôznych končín sveta, ktorí prispeli svojimi zábermi do klipu Cesta je cieľ, tak mohol vzniknúť vizuál s vyjadrením lásky k celej našej Zemi.

"Ničíme si planétu, lesy. Budujeme stavby, cesty, kupujeme autá. Pritom je to je celé obrovské klamstvo, ilúzia. Udržujeme sa tým v neslobode. Zem nám dokáže dať úplne všetko, čo potrebujeme. Jedlo, lásku, zdravie, obydlie," vysvetľuje speváčka, skladateľka a textárka hlavnú líniu skladby, ktorej nahrávanie prebehlo v štúdiu kapely King Shaolin. Producentom piesne je Dominik Štofko alias Domi Stoff, s ktorým pesničkárka spolupracovala aj na debutovom albume Žijem, ako cítim. Mastering singla mal na starosti Ecson Waldes z Biotech Studios.


Bližšie k prírode vďaka včelárstvu

Hudobníčka v novinke spieva o tom, čo sama žije. Snaží sa čo najviac priblížiť k sebestačnosti - ako hovorí, "jesť maliny zo svojej záhrady, chodiť po horách a spievať". Za svoje priority považuje trávenie času s deťmi a svojimi rodičmi. "Sme tu na to, aby sme zažívali dobrodružstvá, učili sa od seba navzájom, inšpirovali jeden druhého. Aby sme boli príkladom pre naše deti. Tvorme spolu lepšiu Zem. Nie je iná cesta. Len láskavosť, pochopenie a spolutvorba," zamýšľa sa Lýdia nad možnosťami a cestu vidí práve v samotnej ceste.

Návrat ľudí k čo najprirodzenejšiemu spôsobu života je podľa cestou k udržateľnosti. Sama je vášnivou včelárkou a s láskou sa stará o svoje včely, čím prehĺbila svoj vzťah k prírode. "Vďaka nim som sa ešte viac zamilovala do stromov. Do Zeme. Naučili ma všímať si, kedy kvitnú liesky, vŕby, čerešne... Spojili ma s prírodou. Možno i vďaka nim vznikla táto pieseň," opisuje speváčka svoje pocity.

Na rok 2021 pripravuje aj ďalšie hudobné novinky. "Hudba je láska. Mám ešte veľa piesní, ktoré budem zdieľať. Baví ma spolupráca s inými muzikantami a skladateľmi. Preto sa nebránim novým výzvam, ktoré prichádzajú. Teším sa na živé koncerty, kde mám možnosť byť spontánna. Robí to môj svet bohatším," dodáva s úsmevom.


Kto je Lýdia Novotná?

Lýdia Novotná je slovenská pesničkárka pôvodom z Bratislavy, ktorá žije v Malackách. Jej hudobné začiatky sa viažu k roku 1999, keď začala skladať vlastné skladby ovplyvnená Karlom Krylom a Jaromírom Nohavicom. V tom istom roku založila dievčenskú folkovú kapelu Šiesty (Ne)Zmysel, s ktorou v roku 2000 vyhrali prvé miesto v súťaži Senický Kľúčik 2000. V roku 2001 vydali debutové CD s názvom Lýdia Potočková a Šiesty (Ne)Zmysel.

Počas rokov 2003 až 2015 Lýdia sa však namiesto hudobnej kariéry rozhodla naplno venovať deťom a svojej rodine. Keď po dlhej pauze opäť siahla po gitare, do svojich nových piesní pretavila životnú skúsenosť, nadhľad, humor aj smútok a bolesť. V roku 2018 získala cenu divákov na Ružinovskej Lýre za doprovodu orchestra Gustava Broma. V roku 2019 vydala debutový sólový album Žijem, ako cítim, ktorý produkoval Domi Stoff z kapely King Shaolin. Nahrávku pokrstil najznámejší slovenský country spevák Allan Mikušek. O pár mesiacov neskôr spolu nahrali duet Nič nie je náhodou.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol manažér Michal Neffe. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti