Britského hudobníka Briana Maya, gitaristu skupiny Queen, v utorok v Buckinghamskom paláci kráľ Karol III. oficiálne povýšil do rytierskeho stavu. V 75 rokoch sa tak stal nositeľom titulu Sir.

Brian May je okrem oslnivej kariéry v jednej z najslávnejších rockových kapiel histórie Queen tiež astrofyzikom s akademickým titulom PhD. a ochrancom prírody. Rytierskym titulom bol cenený za svoje celoživotné zásluhy v oblasti hudby a charity. Na slávnostnej ceremónii ho sprevádzala manželka, herečka Anita Dobson.

"Som veľmi šťastný, usmievam sa od ucha k uchu, najmä preto, že to bol kráľ. Veľa to pre mňa znamená. Za tie roky sme sa do istej miery skontaktovali a sme rovesníci, takže mám k nemu silný citový vzťah. Bol to krásny moment," povedal sir Brian po obrade. Kráľ Karol III. je od hudobníka o rok mladší.

Gitarista si s monarchom, ktorý vládne od vlaňajšieho septembra, aj zavtipkoval. "Rozprávali sme sa o tom, že sme rovnako starí, a on sa zaujímal, či moje kolená vydržia kľačiacu časť ceremónie. Odpovedal som: 'Áno, ale ledva'," prezradil Sir Brian May, pre ktorého to nebola prvá návšteva Buckinghamského paláca. V roku 2002 vystúpil počas zlatého jubilea kráľovnej Alžbety II. a zo strechy zahral sólovú gitarovú verziu piesne God Save the Queen. Vlani vystúpil aj na jej platinovom jubileu.

Rytiersky titul má pôvod v stredoveku a jeho držiteľ môže používať oslovenie "sir". Karol III. povyšoval do rytierskeho stavu  po prvý raz. Jeho matka, dlhoročná britská kráľovná Alžbeta II., zomrela minulý rok v septembri vo veku 96 rokov.

Text: TASR (zdroj: Sky News), Hudba.sk edit