Hlavná stránka

>

Správy

>

V Zálesí si pripomenú výročie Novembra, vystúpia herci z SND i Dorota Nvotová

V Zálesí si pripomenú výročie Novembra, vystúpia herci z SND i Dorota Nvotová

16.08.2019 - 11:00 | redakcia

Výtvarníci, ilustrátori, novinári, hudobníci, herci a osobnosti Novembra 1989 sa vo štvrtok 29. augusta stretnú v Zálesí počas podujatia "1989 - 30 rokov po", aby si spoločne pripomenuli a oslávili tri dekády slobody slova a tvorivosti. Okrúhle výročie nežnej revolúcie si neďaleko Bratislavy pripomenú v posledný augustový štvrtok premostením rôznych foriem umenia s dôrazom na slobodu.


Novembrové udalosti by podľa organizátorov nemali zostať prehliadnuté, a preto sa unikátne podujatie rozhodli pripraviť už skôr, v predvečer medzinárodného dvojdňového festivalu pre deti Záleská divadelná púť. "Zálesie sa stalo svojimi aktivitami výkladnou skriňou pre Bratislavský kraj a inšpiruje široké okolie. Záleská divadelná púť je oslavou kreativity a slobody a spolu s ďalšími aktivitami, akou je aj podujatie 1989 - 30 rokov po, miestni dobrovoľníci ukazujú, že spolu dokážu všetko. Nie nadarmo boli v roku 2014 ocenení ako Dobrovoľníci roka," hovorí o miestnej komunite Anton Šulík, spoluorganizátor festivalu.

Oslavu slobody otvorí koncert rodičov-hudobníkov, ktorí sa spojili v projekte Toddler Punk. Zhudobnené príbehy, ktoré sa zrodili z každodenných situácií, potvrdia, že aj spisovatelia a muzikanti sú rodičmi, ktorým nie je jedno, akú budúcnosť budú mať ich deti. Na pódiu sa stretne zostava Jozef Vrabel, Jakub Tvrdík a Matej Ruman (všetci traja z kapely Billy Barman), Tomáš "Tomky" Vagaský z kapely Le Payaco, Ľuboš Kukliš z formácie Diego a novinár a muzikológ Oliver Rehák.

Hudobný program bude pokračovať vystúpením maskovaného rapera známeho pod pseudonymom Prezident Lourajder. Trpkú chuť predošlého režimu okúsil i geniálny Jaro Filip, ktorému spolu s Lasicom a Satinským zakázali robiť vlastné autorské divadlo. Pri príležitosti výročia nežnej revolúcie zahrá a zaspieva v Zálesí hudobníkova dcéra Dorota Nvotová.

Modlitba pre Martu - symbol národného odporu

Obraz doby pred nežnou revolúciou, kedy slobodne tvoriť znamenalo slobodu riskovať, demonštrujú na príbehu speváčky Marty Kubišovej herci Slovenského národného divadla, ktorí v Zálesí vystúpia s inscenáciou Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu. Pieseň Modlitba pro Martu sa počas minulého režimu stala symbolom národného odporu. Život Marty Kubišovej sprevádzala šikana totalitného režimu. Jej sila pre pravdu a túžba po slobode ju však posúvali vpred a nedovolili jej povoliť ani v najťažších momentoch.

Návštevníkov, ktorí vo štvrtok uprednostnia hudbu pred divadlom, čaká tiež Hudobné združenie excelentných hudobníkov, z ktorých dvaja si na vystúpenie môžu odskočiť pokojne z domu, keďže patria medzi dobrovoľníkov zo Zálesia. Toto hudobné združenie ešte na žiadnej púti nechýbalo.

Neskoro večer na hlavnom pódiu vystúpi zoskupenie Quasars Ensemble, ktoré zahrá diela z tvorby skladateľa Romana Bergera. Jeho diela neodznejú v Zálesí náhodou. "Roman Berger žil počas najtvrdšej normalizácie v Zálesí. Tvorbou vyjadroval pocity a myšlienky, ktoré prežíval počas vtedajšej doby. O jeho skladbách je známe, že sú vážne, hĺbavé a často aj smutné so skrytým humanistickým posolstvom. Nájdeme v nich aj priame odkazy na boj s fašizmom a komunizmom," hovorí Nikola Žišková.

Spoluorganizátorka akcie tiež vysvetľuje, prečo si November '89 pripomínajú v Zálesí už v auguste. "Záver augusta patrí už tradične Záleskej divadelnej púti, okrem toho si v toto obdobie pripomíname viaceré závažné míľniky našej histórie, ktoré by nemali zostať bez povšimnutia. Okrem výročia nežnej revolúcie by sme chceli upozorniť aj na 51. výročie neslávneho vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a 75. výročie Slovenského národného povstania," dodáva Žišková.

Ako to vyzeralo v našich končinách pred 30 rokmi, v Zálesí porozprávajú priami účastníci Novembra 1989 a spoluzakladatelia hnutia Verejnosť proti násiliu Ladislav Snopko a Fedor Gál. S historikom Ľubomírom Morbacherom a publicistom Arpádom Soltészom budú diskutovať o revolučných mesiacoch a zrode slobody na Slovensku. Diskusiu bude moderovať Anton Šulík. V parku Zálesíčko bude počas koncertov a diskusie prebiehať aj výtvarný happening, na ktorom sa zúčastnia známi umelci Marek Ormandík, Martin "Shooty" Šútovec, Robert Hromec, Milan Prekop a Igor Derevenec.

Podujatie 1989 - 30 rokov po sa bude konať v predvečer deviateho ročníka festivalu Záleská divadelná púť - Medzinárodného festivalu divadla pre deti a ich neposlušných rodičov. Festival organizujú dobrovoľníci z obce Zálesie, ktorí za svoje aktivity dostali ocenenie Dobrovoľník roka z rúk už bývalého prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Záleská divadelná púť sa koná 30. a 31. augusta, viac informácií o programe nájdete na oficiálnej stránke Zaleskaput.sk.

Vstup na podujatie je zadarmo.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Braňo Zajaček.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti