Videoklip k pesničke Hvězdy predznamenáva prvý sólový album pesničkára a výtvarníka Jakuba Königa. Rovnomenný album, ktorý produkovali Aid Kid a Petr Ostrouchov, vychádza 22. septembra 2023 na CD, LP a digitálne. Titulná pieseň Hviezdy je tiež prvým singlom, ktorý je oddnes dostupný na streamingových platformách.

Na pestrom albume, ktoré Jakub König (zatiaľ známy z kapiel Obří broskev, Zvíře jménem Podzim alebo Kittchen) vydáva ako prvý pod svojim vlastným menom, patria Hvězdy k tým formálne tradičnejším skladbám. Speváka a oboch producentov v nej dopĺňajú bubeník ešte Roman Vícha a basgitarista Jakub Vejnar.

Prirodzene sa tak stali prvým singlom z albumu a podobne prirodzene padla voľba aj na režiséra Jana Chramostu, ktorý so svojim kreatívnym produkčným tímom z Final2.cz natočil k pesničke videoklip. Za sebou má Chramosta okrem iného tvorbu videoklipov pre kapely Wohnout, Tata Bojs, Divokej Bill, Zvíře Jménem Podzim, Chinaski, alebo pre Michala Hrůzu. V roku 2021 produkoval a režíroval charitatívny videoklip Hippokratova armáda s Igorom Orozovičom a Vladimírom Javorským a ďalšími 50 osobnosťami českej kultúry. Vďaka klipu sa vybralo takmer 1,5 milióna na pomoc zdravotníkom a dostal ocenenie „najlepší charitatívny projekt mimo neziskového sektora.

"S Jánom sa poznáme dlho a už dlho spoločne plánujeme natočiť videoklip… ale až teraz, keď spolu začali kamošiť aj naše deti, prišiel ten správny song aj nápad. Ján vymyslel svadobný večierok z pohľadu detí a ja si uvedomil, že viem o parádnom mieste. A kým som sa rozkukal, už to išlo. Keď mi Ján povedal, že plánuje točiť s detskými hercami a potom keď som videl všetku tú techniku, celý štáb, filmárov, hercov a kamarátov, tak mi až zatrnulo. Deti ale boli parádne a vlastne úplne všetci odviedli skvelú prácu. Myslím, že sa nám podarilo spoločne vytvoriť niečo veľmi pekné a som vďačný, že to teraz môžeme vyslať do sveta," hovorí Jakub König.

Natáčalo sa na sklonku leta v malebnom dedinskom klube Nostalgická Myš v kokořínskej dedinke Šemanovice. Väčšinu bohatého komparzu tvorili priatelia a rodina kapely a štábu. Hrdiny videa sú však deti: v hlavných rolách videom presviští trojica Kristína Lukasová, Nio Áhinsá Sutrisno a Oliver Vyskočil.

"Hudba a text pesničky Hvězdy mi priniesli spomienku na intenzívny zážitok z detstva. Ako 12 ročný chlapec som bol na vidieckej svadbe na severnej Morave a prežil som tam nezabudnuteľný deň plný rôznych "prvýkrát". Ukázalo sa, že podobnú skúsenosť má z toho prechodového obdobia medzi detstvom a pubertou skoro každý. A tak začal vznikať scenár," vysvetľuje Chramosta.

"Mám radosť, že je klip plný našich autentických spomienok, ale aj osobitého hereckého prejavu mladých talentovaných hercov Olivera, Kristínky a Nia, ktorým som nechal dosť slobody na to, aby mohli do diela vložiť aj kus seba," dodáva. Okrem videoklipov natočil Jan Chramosta aj množstvo reklám a krátkych filmov, s ktorými bol úspešný aj medzinárodne, av súčasnosti pripravuje svoj celovečerný režijný debut.

Album Hvězdy pokrstí Jakub König spolu s kapelou na dvoch jesenných koncertoch. 28. novembra v Kabinete múz v Brne a 29. novembra v Paláci Akropolis v Prahe. 27. septembra prebehne v dejvickom klube Za školou vernisáž Jakubových obrazov, ktoré namaľoval ku každej z piesní albumu. Pri tej príležitosti odohrá malý sólový koncert.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Markéta Faustová.