Pakáreň je prvý album slovenskej punkovej legendy Slobodná Európa, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Opus v roku 1991. Dnes, po 30 rokoch, ho Opus vydáva znova v obnovenej vinylovej reedícii, okrem iného aj ako spomienku na nedávno zosnulého člena skupiny Braňa Alexa, ktorý hral na albume na basovú gitaru a je autorom, resp. spoluautorom viacerých piesní.

Pakáreň, to je typická Slobodná Európa v tej najrýdzejšej podobe, štýlovo čistá a nezameniteľná. Aj po 30 rokoch je tento základný kameň autentického slovenského punku bez kompromisov stále rovnako silnou výpoveďou svojej doby.

"Náš prvý album vyšiel pomerne neskoro. Dva roky sme vtedy už veľmi aktívne koncertovali po celom Československu, ale vydavateľstvá v tej dobe, napriek tomu, že komunizmus už 'skončil', mali problém vydať naše pesničky kvôli textom, ktoré obsahovali vulgarizmy a snažili sa nás prinútiť k tomu, aby sme ich upravili. To sme samozrejme kategoricky odmietali. V Čechách s tým problém nebol a už viac ako rok pred Pakárňou tam naše veci vyšli na rôznych kompiláciách," vysvetľuje spevák a autor nadčasových textov Slobodnej Európy Miloslav "Whisky" Láber.


Aké boli napokon začiatky nahrávania? "Nakoniec sa Opus rozhodol, že do toho ide a dostali sme sa do najmodernejšieho štúdia v Československu, ktoré ale bolo vhodné skôr pre symfonické orchestre a pre zvuk nahrávky to nebolo šťastné riešenie. Tam sa náhodou objavil aj Laco Lučenič, ktorý prišiel pozrieť svojho kamaráta a nášho zvukára Ivana Minárika. Hneď medzi nami vznikli sympatie, ktoré viedli k tomu, že je dnes členom našej kapely. Na Pakárni sa už síce nestihol podielať, ale o rok neskôr už s nami nahrával v štúdiu pesničku Dry '69. Na poslednú chvíľu, až po mixáži, sme na album zaradili pesničku Ráno, ktorá bola nahratá neskôr v štúdiu Slovenskej televízie. Bola to prvá vec, ktorá už bola predznamenaním nášho odklonu od klasického jednoduchého punku k tomu, čím sme sa časom stali. Sám presne neviem, ako to nazvať," hovorí Whisky.


Slobodná Európa nahrala album Pakáreň v zostave: Braňo Alex (basa), Peter "Ozi" Hurtig (bicie), Sveťo Korbel (gitara), Whisky (spev), Peci Uherčík (gitara), Ďuro Černý (bubny), Marek Brezovský (klavír), Palo Ruček (saxofóny), Peter Profant, Peter Šesták a Ivana Pristášová (sláčikové trio).

Reedícia CD vyšla oficiálne 29. októbra vinylová LP vychádza 14. decembra 2021.


Zoznam skladieb na CD a LP reedícii albumu Pakáreň:

1. A1 Som ten
2. A2 Lovesong
3. A3 Nikdy to tak nebude
4. A4 Golden beach
5. A5 Čo sa stalo s našim životom?
6. A6 Dievča z horných 10 000
7. A7 Stará sladovňa
8. A8 Analýza dokázala hovno
9. B1 Ráno (1. 2. 91)
10. B2 Růže z texasu
11. B3 Apatia
12. B4 Rock'n'roll
13. B5 Pakáreň II
14. B6 Nedeľa
15. B7 Ivan
16. B8 The End

Pripomeňte si album Pakáreň na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Opus poskytla PR manažérka Renáta Tomášová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: artwork / Opus