Už zajtra sa v centre Bratislavy spoja štyri kultúrne a spoločenské podujatia do jedného celku pod názvom Festival proti násiliu. Koncert pre všímavých, Biela vrana, Stredoeurópske fórum i koncerty v klube Fuga vo štvrtok 17. novembra spojí spoločná myšlienka – okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Koncert pre všímavých
(Námestie SNP od 17:00)

Koncert pre všímavých vznikol ako spoločný projekt festivalov Pohoda a Konvergencie. Koncert otvorí Slovenský komorný orchester, s ktorým zaspievajú Jana Kirschner a Michal Kaščák. Michal sa predstaví aj s kapelami Bez ladu a skladu a Drť, ku ktorej sa tentokrát pripojí Fedor Gál. Zahrajú aj Chalani z chatrče a kapely Neha!, RozpoR a Para.

Zaujímavé kolaborácie ponúknu Vec, Tono S. a Zuzana Mikulcová, či spojenie slovenského a maďarského folklóru v rámci vystúpenia kapiel Muzička a Varjos. Zastúpenie bude mať aj židovská menšina v podaní projektu Chasidské piesne a rusínsku kultúru na koncerte zastúpi Štefan Štec. Záver koncertu bude patriť súčasnejším žánrom, keď zahrajú B-Complex a ukrajinská speváčka a raperka Alina Pash. Koncert pre všímavých bude naživo streamovaný aj na Facebook a Youtube stránkach festivalu Pohoda.

Facebook event


Stredoeurópske Fórum
(Stará tržnica od 15:30)

Stredoeurópske Fórum je medzinárodné podujatie organizované neziskovou organizáciou Projekt Fórum a Nadáciou Milana Simečku. Cieľom je propagovať hodnoty demokracie, ľudských práv, tolerancie a solidarity. V debate s názvom "Sme ako oni?" o ľudskej dôstojnosti, o strate rozumu a strate citu, o Ukrajine, ale aj o Československu sa stretnú Martin Putna, Oksana Zabužko a ďalší hostia.

15. ročník ocenenia Biela vrana
(SND od 20:00)

Už pätnástykrát udelia ocenenie Biela vrana za občiansku statočnosť – tentokrát pod titulom "Obstáť v historických chvíľach". Ocenenie odovzdajú Bystriny v spolupráci so SND v Sále opery a baletu 17. novembra o 20:00. Moderátori Juraj Kemka a Martin Staňo okrem laureátov ocenenia privítajú na pódiu aj viacerých účinkujúcich – Janu Kirschner, Valeriiu Kuts, Annu Makarovu, Annu Prokopenko, Olenu Chuyko a Lernika Khachatriana.

Koncert Drť + Fedor Gál, VOVK (UA), Stoned Jesus (UA)
(klub Fuga od 19:30)

Paralelne s Bielou vranou bude prebiehať program v bratislavskom klube Fuga. Vystúpi alternatívna kapela Drť s Fedorom Gálom a dve ukrajinské kapely - post-hardcore/stoner-rockoví VOVK a legendárne stoner-metalové trio Stoned Jesus.

Festival proti násiliu - 17. novembra 2022 Zdroj: PR / Festival proti násiliu
Festival proti násiliu organizujú festivaly Pohoda a Konvergencie, Biela vrana, Stredoeurópske fórum, Bystriny, SND, BKIS, Fuga. Podujatie podporila Nadácia mesta Bratislavy, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a mediálni partneri Aktuality.sk, RTVS, Rádio_FM a Citylife. Festival získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP v rámci projektu Keeping up the Freedom. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky www.eegrants.sk.

Facebook event Festival proti násiliu

Redakciu Hudba.sk za organizátorov festivalu informoval Lukáš Grešš. Správu sme upravili.