Hlavná stránka

>

Správy

>

Longital Suita sa vracia na pódiá a vydáva live album. Vypočujte si ukážky

Longital Suita sa vracia na pódiá a vydáva live album. Vypočujte si ukážky

17.03.2016 - 09:00 | redakcia

Pol roka po úspešnej premiére na festivale Konvergencie a tri mesiace po decembrovom vystúpení na podujatí Doma dobre sa Longital Suita opäť vracia na slovenské pódiá. Tentokrát aj s novým albumom, ktorý vychádza na značke Slnko Records 21. marca a zachytáva pozoruhodné spojenie Longitalu so sláčikovým kvartetom.


Divotvorný a živelný koncert Longital Suita zostavený z najsilnejších piesní skupiny z Dlhých dielov vznikol v septembri 2015 pre festival komornej hudby Konvergencie. Od začiatku sa prezentuje ako zomknutý celok ôsmich rovnocenných osobností, medzi ktorými funguje správna chémia, muzikantský rešpekt a priateľstvo. Zostavu Longitalu - Shina (spev, basgitara, slák), Dano Salontay (gitary, slák, vokály) a Marián Slávka (bicie, piano) - dopĺňa kvarteto klasicky študovaných hudobníkov Štefan Filas (prvé husle), Milan Adamec (husle), Slavo Solovic (viola), Jozef Lupták (violončelo) a zvukár Martin Čema.

"Longital Suita je inšpirovaná klasickou formou suity, no myslím, že zároveň búra zaužívané spôsoby kombinácie rockovej skupiny so sláčikmi. Je to aj vďaka skvelým aranžmánom Slava Solovica," hovorí Dano Salontay o projekte a chváli svojho kolegu z novozostavenej kapely. Solovic ako skladateľ dlhodobo úspešne prekračuje hranice medzi populárnou či alternatívnou hudbou a svetom vážnej, klasickej hudby. Piesňové krajiny Longitalu sú preložené do jazyka nových nástrojov s obdivuhodnou ľahkosťou a bez strát na význame, zážitku či pôvodnom charaktere skladieb.

Prečítajte si: Longital opäť inak: kapela so sláčikovým kvartetom otvorila Konvergencie


Osemdesiaty album Slnka

Turné Longital Suita 2016 skupina podporila aj vydaním rovnomenného live albumu, ktorý vyjde už o pár dní, 21. marca, na značke Slnko Records. Digitálne si skladby z premiérového koncertu na festivale Konvergencie môžete kúpiť už dnes na stránke vydavateľstva Slnkorecords.sk. Zaujímavosťou je, že ide už o osemdesiaty album v diskografii úspešnej nezávislej značky. Vďaka tomuto milému jubileu si fanúšikovia môžu pri kúpe nového Longitalu vybrať ešte jedno ľubovoľné CD od Slnko Records zdarma. Stačí jeho názov dopísať do poznámky v rámci objednávky. Akcia platí do konca marca a podmienkou samozrejme je, že vybrané extra CD nesmie byť vypredané. 

"Koncertný album verne zachytáva prednosti a silu celého projektu, avšak živý zážitok je vždy neprenosný a jedinečný. Preto si určite príďte aj po skutočný živák," pozýva Dano Salontay. Tri samostatné koncerty Longital Suity sa uskutočnia 22., 23. a 24. marca v Košiciach, Banskej Bystrici a Hlohovci. Okrem toho môžete Suitu zažiť aj na dvoch zaujímavých bratislavských podujatiach: 21. marca v rámci Večera s Adelou Banášovou: Trochu inak v SND a 27. apríla v karloveskom Kamel klube na koncertnej oslave 15-ročného jubilea skupiny Dlhé diely a 10. výročia jej premenovania na Longital.

Longital Suita Tour 2016:

21. 3. - Bratislava, SND - Večer s Adelou Banášovou: Trochu inak (Longital Suita zahrá tri skladby)
22. 3. - Košice, Kasárne Kulturpark
23. 3. - Banská Bystrica, Záhrada
24. 3. - Hlohovec, Empírové Divadlo
27. 4. - Bratislava Karlova Ves, Kamel klub, Molecova 2 (jubilejný koncert 15 rokov Dlhé Diely / 10 rokov Longital. V podobe Longital Suita odznie päť skladieb)


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka zo Slnko Records. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach kapely www.longital.com a www.facebook.com/Longital.

Foto: Ondrej Koščík


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti