Rok po začatí ruskej invázie na Ukrajinu vydala kapela Filip Jánošík a Hotoví Umelci novú skladbu nazvanú S príchodom vojny. Samotnú pieseň, ktorej text reflektuje autorove emócie v súvislosti s dianím na Ukrajine, dopĺňa silná fotografia. Tú vyhotovil v Odesse počas lúčenia ukrajinských mužov s rodinami Salwan Georges, nositeľ Pulitzerovej ceny za fotografiu a žurnalistiku.

Licenciu na použitie fotografie musela kapela riešiť s denníkom The Washington Post, pre ktorý fotograf pracuje. "Bolo to komplikované, ale stálo to za to. Mám z nej presne rovnaký pocit, aký pre mňa ide zo skladby - zviera mi hruď, dojíma ma a zároveň hecuje," priznáva spevák kapely a autor piesne Filip Jánošík.

Ďalej približuje, ako a prečo pieseň vznikla: "Môj najlepší priateľ Jakub robí investigatívnu žurnalistiku v rámci projektu Málo cynizmu na toto mesto. Keď sa vrátil z Ukrajiny a povedal mi, ako to tam vyzerá a kam to celé môže smerovať, musel som ho zastaviť a nechal som ho sedieť pri káve samého. Zavrel som sa sám do skúšobne a musel to spracovať. Gitara je aj môj terapeut a skladba sa spravila sama. Mám za sebou dosť zlý rok, ale individuálne nešťastie sa dnes stráca v tom kolektívnom. Desia ma správy, desí ma manipulácia celej spoločnosti a psychický stav, v akom sa nachádza. Trápi ma, že dobrých ľudí valcujú utýraní tyrani a bojím sa, že časom nebude ani kam utiecť," vyjadruje hudobník svoje obavy.

Pieseň S príchodom vojny si je možné okrem Youtube vypočuť aj na streamovacích platformách. Nahrávaná bola v štúdiu Môlča records a producentsky na nej najvýraznejšie pracoval René Bošeľa, známy zo skupiny Čendeš (predtým Rusín Čendeš Orchestra).

"Na každej nahrávke robíme s Reném, no na tejto o čosi výraznejšie, lebo prispel aj basgitarou a elektronikou. Obaja sme nosili v hlave predstavu, ako by mohol znieť moderný folk a world music v roku 2023, tak sme experimentovali. Výsledok je niečím medzi keltským pohrebom a Billie Eilish, akurát to tam poslovenčuje cimbal a ja tam rád počujem aj The Lumineers," opisuje spoluprácu Filip Jánošík.

Filip Jánošík a Hotoví Umelci nahrávajú vždy v inom zložení kapely a menia si aj nástroje. Basgitarista Tomáš Vaško tentoraz nahrával bendžo a klasickú gitaru, bubeníka Timoteja Rajnohu zaskočil Marek Bednarčík, Paulína Škodová nahrávala cimbal a Filip Urda akordeón.

"Nahrali sme ešte ďalšie dve skladby. Naša mama je taká šamanistická óda na Ayahuascu a Dievčatko so zápalkami som sa rozhodol z osobných dôvodov nevydať vôbec. Tento rok sme však pri chuti, myslím, že toho nahráme ešte výrazne viac!" dodáva líder skupiny.

Zdroj: PR článok (Hudba.sk edit)

Filip Jánošík Lehotský je spoluautorom a moderátorom podcastu Zoznam:sa, ktorý pripravuje v spolupráci s tímom Hudba.sk, Predpredaj.sk a Zoznamu.