Hlavná stránka

>

Správy

>

Kedy vystúpia The Cure či Florence? Program Colours of Ostrava podľa dní

Kedy vystúpia The Cure či Florence? Program Colours of Ostrava podľa dní

17.04.2019 - 11:30 | redakcia

Od legendy The Cure po pôvodnú hudbu Tichého oceánu, od digitálnej revolúcie po bioart a teóriu veľkého tresku. Tak by sa dal v krátkosti zhrnúť program 18. ročníka festivalu Colours of Ostrava, ktorý privíta aj ďalšie hudobné hviezdy ako Florence + The Machine, Rag'n'Bone Man, Years & Years, Rosalía, MØ, ZAZ, Mogwai, Ólafur Arnalds, Kronos Quartet a ďalší.


Festival Colours of Ostrava, ktorý je obľúbenou letnou destináciou aj pre tisícky Slovákov, sa uskutoční už o tri mesiace, od 17. do 20. júla, opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovíc. Prednedávnom organizátori zverejnili rozpis niektorých najväčších hviezd podľa jednotlivých dní, takže sa môžu pustiť do plánovania aj tí, ktorí si nemôžu dovoliť účasť na celom štvordňovom maratóne hudby.

Hviezdy Colours of Ostrava po dňoch: 

Streda, 17. júla - Florence + The Machine, MØ, Richie Hawtin CLOSER, Étienne de Crécy, Jungle By Night, Moonlight Benjamin, Nicola Cruz a ďalší

Štvrtok, 18. júlaRag'n'Bone Man, Tom Walker, Ólafur Arnalds, Mariza, Kronos Quartet, Lola Marsh, Kryštof, ...

Piatok, 19. júlaYears & Years, Mogwai, John Butler Trio, Lewis Capaldi, Shaka Ponk, Sons of Kemet XL, Calypso Rose, Emily Dust, ...

Sobota, 20. júla - The Cure, Rosalía, ZAZ, Xavier Rudd, Cory Henry & The Funk Apostels, Gang of Youths, Tokimonsta, Pierce Brothers, ...

SÚŤAŽ: Lístky na Colours of Ostrava môžete získať v našej súťaži na Facebooku.

O The Cure sa snažili desať rokov

Najväčším splneným snom organizátorov je koncert legendárnych The Cure, ktorý sa uskutoční v sobotu ako pomyselný zlatý klinec tohtoročného programu. "Snažili sme sa o nich dlhých desať rokov. Je to vlastne kapela, ktorú bolo v histórii Colours of Ostrava najnáročnejšie dostať do Ostravy. Podarilo sa to až teraz a bude to veľký sviatok," hovorí riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Kapela, ktorej nezameniteľný frontman Robert Smith oslávi už o pár dní (21.4.) šesťdesiate narodeniny, a ktorá bola nedávno uvedená do Rock'n'rollovej siene slávy, sľubuje na Colours of Ostrava dve a štvrť hodinové vystúpenie. Spevák taktiež na tento rok, na ktorý pripadá štyridsiate výročie od vydania prvého albumu a dvadsiate od kultového albumu Disintegration, v rozhovore pre RollingStone sľúbil nový album: "Bude 'f-cking great'... temný, neskutočne intenzívny a stane sa pôžitkom pre našich skalných fanúšikov."

Dve a štvrť hodiny s The Cure znie asi takto:


Ďalším splneným snom Zlaty Holušovej aj mnohých fanúšikov je česká premiéra jednej z najzaujímavejších súčasných indie-popových formácií Florence + The Machine na čele s vynikajúcou a charizmatickou speváčkou Florence Welch. Prvýkrát v Česku na Colours of Ostrava zahrá aj španielska senzácia Rosalía, ktorá osobitým spôsobom kombinuje flamenco a súčasný pop, ovplyvnený R&B a hip-hopom. Rovnako ako The Cure sa predstaví v posledný deň festivalu.

Unikátne predstavenie ponúkne multimediálny hudobný projekt Small Island Big Song, ktorý združuje pôvodných hudobníkov z ostrovov v Pacifiku a Indickom oceáne - z Madagaskaru, Bornea, Havaja, Polynézie, Filipín, Tahiti, Šalamúnskych ostrovov alebo Nového Zélandu.


Výnimočné hudobné zážitky neskrývajú len dve hlavné pódiá Česká spořitelna stage a ArcelorMittal stage, ale aj tie menšie. Na uzavretej scéne Cylinders Gong stage vystúpia napríklad svetovo uznávaní Kronos Quartet alebo jazzové hviezdy Mathias EickPaolo Fresu Devil Quartet, vonku potom Cory Henry & The Funk Apostles a Sons of Kemet s dvoma bubeníkmi naviac vo verzii XL.

Diváci budú počuť aj dream pop z mrazivého Nunavutu (Elisapie), rockové gitarové flamenco (Opal Ocean), beatbox (SARO), brazílsky elektro-pop (Tuyo), izraelský indie pop (Lola Marsh), arabský elektronický underground (47soul), reggae (Mesajah) aj jazz a minimalizmus kombinovaný s elektronikou (Glass Museum). Ako hlavné hviezdy alternatívnej Full Moon stage sa predstavia Bo Ningen z Japonska, Shilpa Ray z USA, Tęskno z Poľska, The Kill Devil Hills z Austrálie alebo Holy Motors z Estónska.

Široká ponuka čaká aj na fanúšikov domácich hudobníkov, predstavia sa napríklad KryštofBen Cristovao & The GlowstickButy, Dan Bárta & IllustratospherePrago Union, MuchaVentolin, či zo Slovenska Burgr & Pjoni, Isama Zing52 Hertz Whale a Tolstoys.

Celkovo program ponúkne takmer 130 kapiel z 37 krajín celého sveta - od Brazílie, Ekvádoru, Haiti či Jamajky cez Estónsko, Dánsko, Írsko, Nórsko, Island, Izrael, Veľkú Britániu až po Juhoafrickú republiku, Japonsko, Austráliu, Nový Zéland a Kanadu. Aj žánrovo je program tradične veľmi pestrý - od popu cez rock, jazz, elektroniku, funk, soul, indie, až po exotickú world music.


Doteraz zverejnený program podľa pódií:

Česká spořitelna stage: 
MØ (Dánsko), Florence + The Machine (Veľká Británia), Tom Walker (Veľká Británia), Rag'n'Bone Man (Veľká Británia), Nahko and Medicine for the People (US), John Butler Trio (Austrália), Years & Years (Veľká Británia), Shaka Ponk (Francúzsko), Pierce Brothers (Austrália), ZAZ (Francúzsko), The Cure (Veľká Británia), Rosalía (Španielsko)

ArcelorMittal stage: 
Jungle by Night (Holandsko), Small Island Big Song, Richie Hawtin CLOSER (Kanada), Mariza (Portugalsko), Ólafur Arnalds (Island), Sons of Kemet XL (Veľká Británia), Lewis Capaldi (Veľká Británia), Mogwai (Veľká Británia), Gang of Youths (Austrália), Cory Henry & The Funk Apostels (US), Xavier Rudd (Austrália) 

Cylinders Gong stage: 
Kronos Quartet (US), Dakh Daughters (Ukrajina), Mathias Eick (Nórsko), Paolo Fresu Devil Quartet (Taliansko)   

gloTM FRESH STAGE
: 47SOUL (Palestína), Amber Run (Veľká Británia), Charlie Cunningham (Veľká Británia), Elisapie (Kanada), Glass Museum (Belgicko), Lola Marsh (Izrael), Mesajah (Poľsko), Opal Ocean (Francúzsko/Nový Zéland), Rosborough (Veľká Británia), SARO (Francúzsko), Tank and The Bangas (US), The Sherlocks (Veľká Británia), Tuyo (Brazília) 

Drive stage by MINI
: BCUC (Juhoafrická republika), Cabruêra (Brazília), Calypso Rose (Trinidad a Tobago, US), Degradace (CZ), The Eskies (Írsko), Manu Delago (Rakúsko), Moonlight Benjamin (Haiti/Francúzsko), Mr. Teddy and the Sidekicks (SK), Red Baraat (US), Sam Kelly & The Lost Boys (Veľká Británia), San Salvador (FR), Time Shifters (CZ), Winston McAnuff & Fixi (FR, Jamajka), Yonatan Gat & The Eastern Medicine Singers (Izrael/USA)  

Full Moon stage
: 52 Hertz Whale (SK), Agu (CZ), Bo Ningen (Japonsko), Burgr & Pjoni (SK), Čáry života (CZ), Holy Motors (Estonsko), Isama Zing (SK), Kalle with acoustic band (CZ), Market (CZ), Oswaldovi (Itálie / CZ), Post-hudba (CZ), Povodí Ohře (CZ), Rány těla (CZ), Shilpa Ray (US), Tęskno (Poľsko), The Kill Devil Hills (Austrália), Tolstoys (SK), Uniform (US) 

Electronic stage
: Agents of Time live (Francúzsko), Emily Dust (Veľká Británia), David August (Nemecko), Enrico Sangiuliano (Taliansko), Étienne de Crécy (Francúzsko), Nicola Cruz (Ekvádor), TOKiMONSTA (US), Zenobia (Izrael) 

České kapely (Kofola CS stage a ďalšie scény)
: Ba:zel, Ben Cristovao & The Glowsticks, Bert & Friends, Bratři Orffové, Buty, Dan Bárta & Illustratosphere, David Stypka & Bandjeez, Degradace, Floex & Tom Hodge, Ghost of You, I Love You Honey Bunny, Khoiba, Kryštof, Lanugo, MC Gey, MessenJah & Cocoman, Mirai, Mirek Kemel, Mucha, Nèro Scartch, Nylon Jail, Ochepovsky, Pokáč, Prago Union, Slepí Křováci, The Fialky, Time Shifters, Ventolin 

Inšpiratívny Meltingpot

Už po štvrtýkrát bude súčasťou Colours of Ostrava aj medzinárodné diskusné fórum Meltingpot, kde sa na ôsmich scénach (vrátane piatkového Meltingpot Gala v multifunkčnej aule Gong) zíde spolu 150 inšpiratívnych rečníkov z viac ako 20 krajín sveta. Novinkou pre tento rok je predovšetkým The Big Bang Stage, scéna venujúca sa popularizácii kvantovej fyziky. Návštevníci sa budú môcť stretnúť a diskutovať s poprednými vedcami organizácie CERN a ďalších spriatelených inštitúcií. Program bude doplnený o interaktívne a zážitkové workshopy.

V rámci Meltingpotu sa predstavia výrazné osobností z rôznych oblastí ľudského myslenia: napríklad vedúca osobnosť umeleckého prúdu bioart, kontroverzný vedec a charizmatický umelec Joe Davis, vizionár, komentátor a kritik na poli digitálnej revolúcie a autor niekoľkých bestsellerov Andrew Keen, legendy medzi novinármi CNN Ingrid Formanek a Jim Clancy, globálna expertka na komunikáciu a médiá, business manažérka pre Čínu Yan Mei, vodca amazonského kmeňa, liečiteľ a ekologický aktivista Manari Ushigua, izraelský spisovateľ, autor bestsellerov, dramatik a novinár Tuvia Tenenbom, evanjelický pastor, rečník a spisovateľ Mark Gungor, či ekonóm, spisovateľ a intelektuálny vodca John Perkins.

Príde aj tanečníčka, skladateľka, interpretka mantier a bývalá vokalistka Madonny Donna de Lory, Oshov osobný priateľ, skladateľ, harfista, maliar a sochár Devakant, spisovateľ režisér a uznávaný expert mentálneho liečenia Clemens Kuby, originálny pohybový umelec a vicemajster sveta v breakdance Daniel Sonic Rojas, odborník na automatizované zbrane, drony a kyber zbrane David Whetham, významný novinár a reportér Wojciech Jagielski, jeden z najvýraznejších súčasných európskych filozofov Alan de Benoist, politológ špecializovaný sa na štúdium oligarchie a chovania najbohatších ľudí sveta Jeffrey A. Winters či riaditeľ divízie pre multimédiá Human Rights Watch Pierre Bairin. Z českých rečníkov prijali účasť mimo iných aj neuropatológ, spisovateľ a publicista František Koukolík, generál Armády Českej republiky Petr Pavel či autor kníh pre deti, ilustrátor, grafik a tvorca animovaných filmov Petr Sís.

Fórum Meltingpot v januári spustilo druhé pokračovanie projektu Voices of Meltingpot - filmových spovedí vybraných hostí z predchádzajúceho ročníka. Z roku 2018 sú to napríklad autor Hygge Meik Wiking, komiksológ James Kakalios, "futuristický mních" Bruno Marion, Václav Cílek, Martin Hilský a ďalší. Rozhovory záujemcovia nájdu na stránke www.meltingpotforum.com.

Popri diskusiách prebehne v rámci Colours of Ostrava taktiež ďalší, tradične bohatý, mimohudobný program v podobe divadelných predstavení, workshopov, filmov, výtvarných inštalácií a ďalších sprievodných aktivít. Celkovo sa v areáli Dolných Vítkovíc bude nachádzať 21 open-air a krytých scén.

Vstupenky na Colours of Ostrava 2019 sú v predaji vo festivalovom e-shope na www.colours.cz. Aktuálna cena štvordňovej vstupenky 114 EUR (2790 Kč) platí na limitované množstvo 9000 kusov.

Czech Music Crossroads a Festival v ulicích

Tím Colours of Ostrava pripravuje taktiež dve "mimocoloursovské" akcie: tradičný Festival v ulicích, ktorý 28. a 29. júla oživí hudbou, divadlami a ďalším programom centrum Ostravy, a ktorý je prístupný zdarma.

Ešte pred Colours, 15. a 16. júla, sa uskutoční už 6. ročník medzinárodného showcase festivalu a konferencie Czech Music Crossroads predstavujúci zahraničným aj českým hudobným odborníkom, agentom, promotérom, žurnalistom aj fanúšikom to najlepšie z aktuálnej českej, poľskej, maďarskej a slovenskej scény v žánroch world music, folk a jazz.

Českú republiku budú tento rok reprezentovať skupiny Ochepovsky Project (aj so skvelou slovenskou speváčkou Kristínou Mihaľovou), BraAgas, Korjen a pesničkárka Bára Zmeková, za zástupcov slovenskej scény boli tentoraz vybraní Moishe Band, Miriam Kaiser Trio a AMC trio + Ľudová hudba Stana Baláža.

Súčasťou programu Czech Music Crossroads budu aj tentokrát panelové diskusie, workshopy a mentorské stretnutia pre hudobníkov všetkých žánrov. Hosťujúcou krajinou bolo zvolené Rakúsko, pozvanie k účasti prijali napríklad Steffen Wilde z drážďanského Jazzclub Tonne, Simon Broughton (Songlines), Helge Hinteregger (Music Information Center Austria), Daryana Antipova (Russian World Music Awards) alebo Andraž Kajzer (Ment Ljubljana) a veľa ďalších.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér festivalu pre Slovensko Zdenko Hanout. Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnom webe www.colours.cz.

Foto: Andy Vella


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti