Hlavná stránka

>

Správy

>

The Voice ČS má prekvapivo len tri finálové kolá. Je za tým nízka sledovanosť?

The Voice ČS má prekvapivo len tri finálové kolá. Je za tým nízka sledovanosť?

17.05.2019 - 12:00 | Dušan Marko

Ani výrazné zmeny v aktuálnej česko-slovenskej verzii v zahraničí veľmi populárnej šou The Voice (predtým Hlas Česko Slovenska) nepomohli k tomu, aby bola divácky rovnako úspešná ako SuperStar. Dokonca prvý priamy prenos mal najslabšiu sledovanosť spomedzi talentových šou, ktoré sa v spolupráci Novy a Markízy vysielali za posledných desať rokov.


Tvorcovia The Voice Česko Slovensko sa síce tento rok snažili priniesť vynovenú podobu tejto speváckej šou, ktorá sa na prvý pohľad javila ako pomerne atraktívna, no už teraz možno zhodnotiť, že to veľmi nezafungovalo.

V porovnaní so SuperStar u nás The Voice/Hlas nikdy nedosahoval taký úspech, dokonca sa mu v našich končinách ani nepodarilo vyprodukovať žiadnu veľkú spevácku hviezdu. Za spomenutie stoja azda len Barbora Švidranová a Veronika Strapková, ktoré sa dokázali presadiť, aj keď súťaž nevyhrali. Švidraňová však už bola relatívne známa aj pred Hlasom, a zároveň treba povedať, že väčšina ľudí ju registruje skôr vďaka účinkovaniu v seriáloch a rôznych televíznych projektoch než kvôli jej hudobnej kariére.

Novú zostavu koučov v The Voice síce tvoria známe mená hudobnej scény, no KaliJana Kirschner aj po pár mesiacoch na obrazovkách pôsobia tak trochu neisto. Obom chýba istá dávka uvoľnenosti a autentickej súťaživosti, akú mali v minulých ročníkoch Dara Rolins, Rytmus či Majk Spirit. Naopak, Tereza Kerndlová a Mária Čírová pôsobia v úlohe moderátoriek oveľa presvedčivejšie, než v úvodných výberoch naslepo, kde veľa priestoru nedostali.

The Voice verzus MS v hokeji

Pri pohľade na štatistiky sledovanosti bolo už od úvodných dielov jasné, že tretia česko-slovenská séria The Voice sa nepriblíži úspechu tých predošlých ani "konkurenčného" formátu SuperStar. Prvé výbery naslepo mali síce sledovanosť blížiacu sa k desiatim percentám, no postupne klesli až na šesť percent vo vyraďovacích K.O. kolách.

Aktuálne je už šou vo fáze živých prenosov, kde o osude súťažiacich nerozhoduje len porota, ale aj hlasy divákov. Mnohých z nich však určite prekvapilo, že finálové kolá budú iba tri, čo je najmenej z doteraz vysielaných talentových šou v rámci podobných komerčných formátov. Harmonogam vysielania jednotlivých fáz súťaže nebol zverejnený vopred, takže je možné, že televízie sa o počte produkčne náročných a finančne nákladných živých prenosov rozhodli až v priebehu vysielania šou podľa diváckeho záujmu, ktorý je pre nich určite sklamaním.

Navyše Nova a Markíza uprostred súťaže divákov prekvapili aj iným rozhodnutím, ktoré negatívne ovplyvnilo sledovanosť prvého živého prenosu - vysielanie sa v záverečnej fáze presunulo z nedele na sobotu, čo by možno v inom období malo zmysel, no teraz sa to ukázalo ako veľmi nešťastný krok. Prvé finále sa totiž minulú sobotu konalo v rovnakom čase ako večerné zápasy Slovenska i Česka na hokejových majstrovstvách sveta, a práve konkurencia divácky obľúbeného športu zapríčinila, že ani živý prenos sledovanosť súťaže nepozdvihol. Podobná situácia bude aj zajtra, kedy sa druhé finálové kolo The Voice prekrýva so zápasom Slovenska proti Veľkej Británii. Možno si na talentovú šou prepnú aspoň českí diváci...

Ako dopadol prvý prenos, ktorý ste nevideli? 

Systém vyradzovania, respektíve postupu vo finálových kolách spočíva v kombinácii hlasov divákov a poroty. Jedného z každého tímu do ďalšieho kola posúvajú hlasy divákov, druhého si vyberá samotný kouč. Úvod večera odštartoval spoločnou piesňou finálovej dvanástky. Tvorcovia programu pre súťažiacich vybrali v talentových šou mimoriadne obľúbenú skladbu Stronger od Kelly Clarkson, ktorá je už dlhé roky dôkazom toho, že televízna spevácka súťaž skutočne dokáže vyprodukovať úspešného interpreta. Ani za veľkou mlákou to však v posledných rokoch tak celkom neplatí a spomenúť si na mená iných víťazov z desiatok sérií American Idol (SuperStar), The Voice či X Factoru by väčšine ľudí robilo vážny problém.


Markéta Chladová - Earth Song

Ako prvá sa v rámci živých prenosov predviedla Markéta Chladová z tímu Vojtěcha Dyka. Mladá Češka sa musela popasovať so skladbou Earth Song od Michaela Jacksona. Urobila to po svojom, no myslím si, že v jej prípade nešlo o práve najlepšiu voľbu piesne. Napokon však vďaka voľbe svojho kouča postúpila do ďalšieho kola.


Kristián Révay - Come Together

Kristián Révay z tímu Kaliho o svoj postup zabojoval so skladbou Come Together od skupiny The Beatles. Oceňujem fakt, že pieseň poňal po svojom a priniesol jej pomerne netradičnú rockovo-metalovú verziu. O to väčšia škoda podľa mňa je, že 25-ročný rodák z Nitry nie je v tíme Pepu Vojteka, kde by mal možno väčšiu šancu postúpiť ďalej.


Jakub Moulis - The Sound Of Silence

Za tím Josefa Vojteka sa na javisku ako prvý ukázal len 20-ročný Jakub Moulis. Mladík to u divákov skúsil s nahrávkou The Sound Of Silence od kapely Disturbed. Jakub má skvelý hlas a z počutia by ste zrejme vôbec nepovedali, že ide o tak mladého speváka. Hlasy divákov Jakuba posunuli do ďalšieho kola, no napriek tomu si myslím, že postúpil na úkor oveľa lepších finalistov.


Valentína Vlková - You Don't Own Me

Hovoriť po prvom živom prenose o tom, kto je favorit, býva väčšinou predčasné. V tomto prípade je to však úplne na mieste, keďže vďaka skráteniu súťaže nás už zajtra čaká predposledné finálové kolo. Jednoznačne jeden z najlepších výkonov večera predviedla Valentína Vlková z tímu Jany Kirschner. Výborný výber piesne You Don't Own Me a skvelá pódiová prezentácia v tomto prípade zafungovala na výbornú! Doposiaľ nenápadná 16-ročná rodáčka z Prievidze sa týmto výkonom zaradila medzi silných adeptov na celkové víťazstvo.


Eliška Urbanová - Try

Ďalšou postupujúcou z tímu Vojta Dyka sa stala Eliška Urbanová. Tá u divákov zabodovala so skladbou Try od americkej speváčky Pink. Rodáčka z Pardubíc predviedla slušný výkon, no budúci týždeň bude musieť zo seba dostať oveľa viac. Ide o čisto subjektívny názor, ktorý sa Elišky nijako netýka, no túto skladbu by podľa mňa mali v talentových súťažiach zakázať, nakoľko mám pocit, že ju už spieval každý. 


Annamária d'Almeida - When We Were Young

Ďalším horúcim želiezkom v ohni tohtoročnej série je sympatická a nesporne talentovaná Annamária. Spievať akúkoľvek skladbu od Adele je vždy obrovská výzva, no 27-ročná finalistka si to pokojne môže dovoliť aj nabudúce. Mimoriadne emotívne vystúpenie so skladbou When We Were Young, do ktorého Annamária naplno vložila svoje emócie dojalo celú porotu a bola by obrovská škoda, ak by nepostúpila ďalej. Do ďalšieho kola ju našťastie posunuli už divácke esemesky.


Aleksandra Nová - If I Could Turn Back Time

V tíme Pepu Vojteka sa do finálových kôl prebojovala aj Aleksandra Nová. Neviem síce odhadnúť, či sa tejto 27-ročnej speváčke podarí prebojovať do veľkého finále, no určite by si to zaslúžila aspoň za drive, s ktorým na javisku vystupuje. Divákov síce so skladbou od Cher nepresvedčila, no vďaka koučom postúpila do ďalšieho kola.


Michaela Husárová - Bad Liar

Talentovaná Bratislavčanka z tímu Jany Kirschner sa popasovala s hitom Bad Liar od skupiny Imagine Dragons. Najmä úvodná časť, kde Michaelu sprevádzalo len piano, bola skvelá. Je škoda, že 24-ročná speváčka nedostala šancu aj v ďalšom kole. Na druhej strane, už takto si v súťaži získala dostatočnú pozornosť a na svojom Facebooku už propaguje vydanie debutového albumu, na ktorom intenzívne pracovala už pred prihlásením sa do súťaže a ktorý vyjde o mesiac.


Dominik Hanza - Když nemůžeš, tak přidej

Jediný, kto si v sobotu večer zaspieval song v rodnom jazyk,u bol Dominik Hanza z tímu Vojta Dyka. Toto považujem za najväčší prešľap celého večera. Veľmi zlý výber skladby, v ktorom Dominik nemal ako ukázať svoj talent. Ani šou, o ktorú sa 21-ročný finalista snažil, tento prešľap nezachránila.


Diana Kalashová - Alive

Už od prvého výberu na slepo patrí Diana Kalashová medzi jasných favoritov tohto ročníka. Je zrejme úplne jedno, či 16-ročná kráska vyhrá alebo nie, pretože o nej určite budeme počuť aj po skončení šou. Vystúpenie so skladbou Alive od austrálskej hviezdy Sie Furler sa dokonca už niekoľko dní drží v trendoch na slovenskom Youtube. Divákov síce v sobotu večer nezaujala a neposlali jej dostatočný počet hlasov, no Kali ju posunul do ďalšieho kola.


Adriana Bessogonov - Nothing Breaks Like a Heart

Len 16-ročná Adriana v prvom finálovom kole zabojovala s minuloročným singlom speváčky Miley Cyrus. Adriana patrila medzi favoritov tímu Pepu Vojteka a túto pozíciu si obhájila aj s piesňou Nothing Breaks Like a Heart. Do ďalšieho kola bohužiaľ ani napriek kvalitnému výkonu nepostúpila.


Peter Juhás - Your Song

Ako posledný sa na javisku ukázal Peter Juhás z tímu Jany Kirschner, ktorý zabodoval s hitom Your Song od Eltona Johna. Akokoľvek neisto Jana v úlohe porotkyni pôsobí, tak treba uznať, že v prípade všetkých troch svojich zverencov zvolila výborné skladby. Peter zabodoval nielen u koučov, ale aj u divákov, ktorí ho posunuli do ďalšieho kola. Ak tohtoročnú sériu The Voice vyhrá muž, tak je viac než isté, že to bude práve Peter.


Príliš rýchla cesta do finále

Do zajtrajšieho (18.5.) druhého finálového kola, ktoré v podstate môžeme označiť za semifinále, minulú sobotu postúpila osmička v zložení Eliška Urbanová, Annamária D’Almeida, Jakub Moulis, Peter Juhás Postup, Markéta Chladová, Diana Kalashová, Aleksandra Nová a Valentína Vlková.

Absolútne finále The Voice Česko Slovensko sa bude konať už o dva týždne (25.5.) a treba povedať, že aj keď je zhustený záver šou pochopiteľným a z hľadiska sledovanosti možno aj dobrým krokom, samotnej súťaži to určite neprospieva. Akýkoľvek element súťaživosti koučov a ich práce na zlepšovaní mladých spevákov, čo The Voice de facto odlišuje od iných talentových šou, sa totiž vytráca.

Za tri týždne živých prenosov si nádejní speváci len veľmi ťažko dokážu získať patričnú pozornosť potencionálnych fanúšikov, keďže každý týždeň až štyria z nich vypadávajú. Zmenšovaniu počtu živých prenosov sa však nevyhli ani iné formáty, napríklad posledná séria Česko Slovenskej SuperStar mala päť finálových kôl.

Speváckym súťažiam na Slovensku a v Česku by určite pomohla dlhšia než dvojročná prestávka, počas ktorej by mali možnosť dorásť nielen nové talenty, ale aj diváci pri televíznych obrazovkách. Otázne však je, či éra týchto talentových šou už nie je minulosťou.

Autori: Dušan Marko, Patrik Marflák
Foto: Facebook.com/TheVoiceCeskoSlovenskon


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti