Hlavná stránka

>

Správy

>

Pre Fallgrapp píše krásne slovenské texty, teraz Lotta prekvapila sólovým debutom

Pre Fallgrapp píše krásne slovenské texty, teraz Lotta prekvapila sólovým debutom

17.05.2021 - 11:20 | redakcia

Talentovaná speváčka a skladateľka Lotta, vlastným menom Dagmar Mišíková, bola doposiaľ na hudobnej scéne známa najmä ako textárka kapely Fallgrapp. Teraz prichádza so svojou prvou autorskou kolekciou skladieb, EP s názvom Seafarer. Prvou ochutnávkou z neho je skladba Léonard, ktorá vyšla v piatok (14.5.) spolu s videoklipom na značke Deadred Records.


Pre skupinu Fallgrapp napísala Dagmar Mišíková napríklad texty k duetu Nory Ibsenovej s Jurajom Benetinom z Korben Dallas Dym či k "dvojskladbe" Letí / Uletí, ktorá patrí medzi vrcholy minuloročného, Rádiohlavou oceneného albumu Ostrov. Na Slovensku nie je veľa mladých textárov a textárok, ktoré by dokázali v rodnom jazyku "maľovať obrazy" a vyjadriť hlboké emócie tak ako Dagmar. O to viac prekvapí, že na jej sólovom debute pod pseudonymom Lotta sú všetky skladby v angličtine a slovenčina zaznie iba v útržkoch v pilotnom singli Léonard.

Aj hudobne ide o tvorbu, ktorá je od Fallgrapp vzdialená. Štvorskladbová nahrávka Seafarer je veľmi intímna, melancholická a emotívna, nikam sa neponáhľajúca a plná krásnych klavírnych melódií (Dominik Bartek), ale zároveň aj zvukovo experimentálna. Miestami upokojúca, inokedy plná napätia. Za produkciou všetkých piesní, ktoré sú sekvenciou štyroch ročných období, stojí Dalibor Kocián alias Stroon.

"Od prvého momentu v štúdiu som vedela, že si s Daliborom budeme rozumieť. Vážim si, že ma nechal naďalej o piesňach uvažovať v mojej vízii, čím rešpektoval autorstvo a ja som absolútne dôverovala jeho producentskému kúzleniu. Táto sloboda nám otvorila čarovný svet," spomína na spoluprácu Dagmar.


Zvukovo najintenzívnejšou a "najhlučnejšou" skladbou prevažne ambientného EP, v ktorej sa "producenské kúzlenie" prejavilo najviac, je práve singel Léonard. Pre Lottu je táto pieseň veľmi osobná. "Z mnohých dôvodov ju milujem aj nenávidím. Je to ako zaspať na najkrajšej pláži sveta, kde sa po dlhšej chvíli zobudím spálená slnkom tak veľmi, že ostatné dni pobytu trpím. Ale trpím na najkrajšej pláži sveta," vysvetľuje Dagmar úsmevne.

Pieseň farbí emotívny klavírny prednes talentovaného klaviristu Dominika Barteka, ako aj harmonium a rôzne ruchy, ktoré nahrala samotná Lotta. Francúzske repliky, ktoré v nahrávke rozpráva naozajstný Léonard, reflektujú ich vzájomný rozhovor o slobode: "Vravíš, že stratiť nádej je získať slobodu? Veľmi pravdepodobné, ale nie som si istá. Nie som si istá ani tým, či je mesiac dnes v noci jediný divák."

Dagmar Mišíková alias LottaFoto: Alex Kiňová

Na abstraktnom výtvarnom videoklipe speváčka spolupracovala s tímom tvorcov z USA. "Všetci sa neustále pohybujeme po akejsi trase stanovenej pred nami s vedomím, že nie každý pôjde touto cestou s nami. Napriek globálnym lockdownom a nemožnosti vycestovať za natáčaním sme tou cestou išli spoločne," hovorí režisér videa, americký sochár a fotograf John Klukas.

Autorkou fotografie na obale singla je Klára Hudáková a jeho finálnu grafickú podobu pripravila Silvia Ďurovcová. Mastering nahrávky si vzal na starosť Tomáš Karásek zo štúdia Gargle & Expel.

Singel Léonard nájdete okrem Youtube aj na všetkých streamovacích službách, stiahnuť si ho môžete na Bandcampe či na webe vydavateľstva Deadred Records. Celé EP Seafarer vyjde 3. júna a bude obsahovať aj skladby Primavera, Seafarer a Snowball.Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Natália Husárová z vydavateľstva Deadred Records. Správu sme upravili a doplnili.

Foto: Alex Kiňová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti