Hlavná stránka

>

Správy

>

Prúdy vyrážajú na turné. Fedora Freša nahradí basgitarista Anton Jaro

Prúdy vyrážajú na turné. Fedora Freša nahradí basgitarista Anton Jaro

17.07.2018 - 14:00 | redakcia

Pavol Hammel a skupina Prúdy štartujú letnú časť The Best Of Tour 2018. Najväčšia koncertná šnúra tejto legendárnej kapely v jej novodobej histórii vypukne 27. júla koncertom v Mestskom amfiteátri v Trnave. Na turné nahradí nedávno zosnulého Fedora Freša basgitarista Anton Jaro.


Kultová slovenská skupina PrúdyPavol Hammel. Dve mená, ktoré sú nezabudnuteľne zapísané do dejín česko-slovenskej rockovej hudby. Zároveň sú to aj mená dvoch tohtoročných oslávencov - Pavol Hammel oslávi v decembri 70. narodeniny, skupina Prúdy zasa 50 rokov, rovnako ako ich spoločný legendárny album Zvonky zvoňte, ktorý pred pol storočím nahrali. Vzácne výročia sa hlavní protagonisti rozhodli osláviť veľkolepým The Best Of Tour 2018.

Turné venované Mariánovi Vargovi a Fedorovi Frešovi

Skupina Prúdy už žiaľ na koncertnej šnúre nevystúpi v pôvodnom zložení. Minulý rok v lete zomrel Marián Varga a pred niekoľkými dňami sa za ním do hudobného neba vybral jeho dlhoročný spoluhráč, basgitarista Fedor Frešo. Zostávajúci členovia skupiny sa preto rozhodli celé turné venovať pamiatke týchto dvoch skvelých hudobníkov, ktorí sa nezameniteľnou mierou podieľali na legendárnych slovenských albumoch nielen v rámci Prúdov ale aj ako spoluhráči v ďalšej legendárnej kapele Collegium Musicum.

"Marián Varga a Fedor Frešo boli moji kamaráti, hudobníci, s ktorými sme vlastne začali písať históriu slovenskej, ale aj československej rockovej hudby nahraním albumu Zvonky zvoňte. Od jeho nahratia uplynulo 50 rokov, a preto je vlastne aj toto turné, kde si na nich spomenieme a pripomenieme si tak ich zásadný hudobný vklad do tvorby skupiny Prúdy," hovorí Pavol Hammel.  


Na turné sa skupina predstaví v pozmenej zostave: Pavol Hammel (spev, vokály, španielska gitara a ústna harmonika), Fero Griglák (gitary a vokál), Peter Preložník (klávesové nástroje), Igor Teo Skovay (bicie a perkusie) a Anton Jaro (basgitara). Práve posledný v kapele zastúpi Fedora Freša. Kontrabasista a basgitarista, ktorého prezývajú Toník, hrával s Dežom Ursinym, pôsobil aj v skupine Fermata a dodnes koncertuje so svojim jazzovým triom. Účinkoval v Nemecku, v Broadwayských muzikáloch a operetách a mal tú česť letieť s legendárnym Milesom Davisom v jeho lietadle.

"Vyberať nového basáka bolo samozrejme ťažké najmä po psychickej stránke. Našťastie sme ale mali dosť adeptov na pozíciu basgitaristu v skupine Prúdy.Výber som nerobil sám, nechal som vyjadriť sa aj ostatných členov kapely a promotéra nadchádzajúceho turné. Mojím hlavným kritériom bolo, aby to bol vynikajúci hráč, ktorý vie hrať aj na kontrabas a vie i spievať, a ideálne by bolo, aby mal niečo spoločné aj s predchádzajúcimi umeleckými etapami Prúdov. A tak voľba padla na Antona "Toníka" Jara, ktorý toto všetko spĺňa, nahrával napríklad so mnou album Stretnutie s tichom z roku 1978. Som rád, že má voľné termíny na všetky koncerty turné," konštatuje Pavol Hammel.  


Najväčšie hity skupiny Prúdy aj Pavla Hammela

Prúdy odštartujú turné už 27. júla koncertom v Trnave. Na šnúre budú spolu so svojimi fanúšikmi spomínať pri svojich najväčších hitoch - predstavia nedávno vydanú výberovku The Best Of, ponúknu prierez celou tvorbou Prúdov ako aj najväčšie hity Pavla Hammela z jeho sólovej kariéry. Naživo zaznejú nezabudnuteľné skladby Zvoňte zvonky, Podnájom, Čierna ruža, Medulienka či Chlapci z mesta.

Protagonisti si pre divákov pripravili viac ako dvojhodinový program, v ktorom ponúknu to najlepšie, čo sa skladieb a ich prevedenia týka. "Teším sa na kontakt s publikom, znamená pre mňa veľmi veľa, však preto ešte hrám. Ale aj si beriem od publika to, čo im dávam. A keď funguje spätná väzba, tak je to ideálne. Po týchto nečakaných úmrtiach priateľov-spoluhráčov je to určite posledné turné skupiny Prúdy z jednoduchého dôvodu, že už sme z legendárnych Prúdov zostali len dvaja - Fero Griglák a ja," uzatvára Pavol Hammel.   

Vstupenky na turné The Best Of Tour sú dostupné v sieti Predpredaj.sk. Všetky informácie nájdete na www.pavolhammel.sk alebo facebook.com/pavolhammel  

Prúdy - The Best Of Tour 2018:

27. 7. - Trnava
28. 7. - ČR, Buchlovice  
29. 7. - Banská Štiavnica
25. 8. - ČR, Jimramov
7. 9. - Lipany
14. 9. - Trstená
16. 10. - ČR, Břeclav
17. 10. - ČR, Brno
22. 10. - ČR, Praha
27. 10. - ČR, Olomouc
12. 11. - Spišská Nová Ves
13. 11. - Prešov
14. 11. - Michalovce
15. 11. - Košice
19. 11. - Prievidza
20. 11. - Banská Bystrica
21. 11. - Trenčín
23. 11. - Nitra
26. 11. - Martin
27. 11. - Liptovský Mikuláš
28. 11. - Ružomberok
29. 11. - Žilina
2. 12. - Lučenec
3. 12. - Poprad
9. 12. - Bratislava

Vstupenky:  Predpredaj.sk

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Nora Krchňáková z NK Factory. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: René Miko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti