Hlavná stránka

>

Správy

>

Režisér dokumentu Meky: Snažil som sa ho ukázať zblízka, autenticky, bez filtra

Režisér dokumentu Meky: Snažil som sa ho ukázať zblízka, autenticky, bez filtra

16.07.2020 - 15:00 | redakcia

Program slovenských kín spestril od štvrtka Meky - filmový pohľad na hudobný a životný príbeh Mira Žbirku. Dokument o prvom slovenskom Zlatom slávikovi nakrútil režisér Šimon Šafránek, držiteľ Českého leva za snímku King Skate. Práve film o skateboardingu v Československu spojil českého filmára a slovenskú hudobnú legendu.


"Hľadal som do King Skate dobovú hudbu, mali sme veľa hudby zo zahraničia, ale predsa len sme potrebovali nejakú československú. V Česku som nenašiel nič, čo by fungovalo s post-punkovou atmosférou dokumentu, až som na Slovensku objavil elektronickú vlnu, ktorú robil Meky s Lacom Lučeničom v polovici 80. rokov," uviedol pre TASR Šafránek, ktorého mimoriadne oslovili Žbirkove albumy Nemoderný chalan (1984) a Chlapec z ulice (1986).
      
S nápadom nakrútiť film o Mekym však prišla producentka Kateřina Černá. "Povedal som, že ma to zaujíma, chcel som robiť hudobný portrét, pretože to je žáner, ktorý ma baví," spresnil genézu dokumentu Šafránek a ďalej priznal inšpiráciu biografickou knihou Honzu Vedrala Zblízka. "Stále som mal pred očami ten názov, Mekyho som sa snažil ukázať zblízka, autenticky, bez filtra. Chcel som, aby tam bol taký, aký je," podčiarkol režisér.

Cesta rockera s dlhými vlasmi aj britského elegána
      
Film, ktorý zaznamenáva aj turbulentné zmeny v pop music a jej žánrovú pestrosť, prináša množstvo súkromných videí a archívnych záberov. Pre Šafránka bolo zvlášť zaujímavé porovnanie publicistických programov Českej televízie a Slovenskej televízie v 80. rokoch. "Tie slovenské mi prišli oveľa viac filmové alebo sugestívne - ručná kamera, zrýchlené zábery. Nič sme s tým nerobili, tak to bolo," dodal k dynamickému dokumentu a upozornil aj na zábery z emotívneho koncertu Mira Žbirku v Londýne: "Bolo tam 700 - 800 Slovákov a Čechov, ktorí tam pracujú a neuveriteľne fandili, to som dlho na koncerte nezažil, veľmi sa mi to páčilo."
      
Meky rozpráva o ceste rockera s dlhými vlasmi, britského elegána, s okuliarmi i bez, ktorý už pred osemnástkou hrával ako nájomný muzikant v zahraničí, zažil stratu brata, vyhadzov z kapely, ale aj davy fanúšikov, slávu a hudobné triumfy. O tom, ako prežíval odchod do ústrania, aj veľký návrat, ale aj o tom, ako sa vyrovnal s haváriou blízkej osoby, či s nástrahami komunistickej strany v časoch socializmu. Film nepredstavuje len populárneho speváka, divákov zavedie do nahrávacích štúdií Abbey Road i na miesta, ktoré už neexistujú. Žbirka v dokumente hovorí o tom, že zbúrali nielen jeho rodný dom, ale aj slávne bratislavské PKO. Pamätníkov určite oslovia aj zábery z Bratislavskej lýry či legendárneho V-čka.
      
Filmári sledovali Mekyho takmer rok. "Pripadá mi, že žije vo svojom vlastnom svete, kde hlavnú úlohu hrá hudba. Stále si pospevuje, pohmkáva. Má svojský a veľmi nákazlivý zmysel pre humor," opísal Šafránek nakrúcanie so spevákom a skladateľom, ktorý napísal hity Biely kvet, Atlantída, Co bolí to přebolí, Múr našich lások, 22 dní, Nespáľme to krásne v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Len s ňou, Možno sa ti zdá a mnoho ďalších.

Zdroj: TASR
Foto: Martina Mlčúchová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti