Hlavná stránka

>

Správy

>

Nahrali svetový album a ocitli sa na ulici. Vypočujte si debut kapely Papyllon

Nahrali svetový album a ocitli sa na ulici. Vypočujte si debut kapely Papyllon

17.08.2017 - 12:10 | redakcia

Štvorčlenná kapela Papyllon, ktorá funguje od roku 2012, vydáva svoj debutový album s eponymným názvom. K jeho nahrávaniu sa viaže aj jedna vtipná historka, keďže kapelu hneď po dokončení nahrávky vyhodili zo skúšobne, v ktorej jednotlivé skladby vznikali.


Všetko to začalo nahrávaním úvodnej piesne s filmovým nádychom, Never Felt So Pure, ktorá sa od pôvodnej verzie až po finálnu podobu niekoľkokrát menila. Podobne to bolo aj v prípade ďalších skladieb - atmosférickej Quite Forgotten a industriálnej Caved In Space, ktoré potrebovali najdlhší čas na to, aby dozreli do svojej konečnej formy. Kapitolu tvorby debutového albumu napokon definitívne uzavrelo nútené sťahovanie z "rodiska" nahrávky.

"Hneď, ako sme nahrali album, museli sme sa vysťahovať z našej starej skúšobne, takže sme boli na chvíľu 'bezdomovcami'. Berieme to ako symboliku. Starú skúšobňu sme zanechali s kreatívnou energiou nášho debutu a teraz ideme ďalej," hovorí spevák Bohuš Hajduch. 


Gitary, pop aj elektronika

Na albume Papyllon poslucháči nájdu pestrú paletu skladieb, z ktorých sú niektoré vyslovene gitarové, iné viac popové alebo elektronické. "Sme radi, že sa nám tento posun podaril, máme pocit, že konečne fungujeme a tvoríme ako kapela, ktorá sa nebojí umelecky vyjadriť aj rôznymi hudobnými smermi," zhodnotil gitarista kapely Richard Rác. 

Nápady na album začali dávať dokopy v lete 2016 a rozhodli sa k nahrávaniu pristúpiť netradične. Štúdio vymenili za skúšobňu a všetko od nahrávania až po mix si robili sami. "Album som mixoval ja a jednoznačne odporúčam kapelám ísť rovnakou cestou. Stačí, že výsledok bude obyčajné demo. Málo kapiel si uvedomuje, že zrod kvalitných songov stojí na kvalitnom aranžmáne, mixáži a programmingu, pri ktorom treba sedieť za počítačom v štúdiu," dodáva Richard.


Cieľom je hrať na koncertoch, kde nevidno koniec davu

Po deviatich mesiacoch práce sa ich prvé "hudobné dieťa" narodilo v stredu 16. augusta, kedy album oficiálne vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva go2stage s podporou FPU - Fondu na podporu umenia. Chalani sa pred dlhohrajúcim debutom predstavili chytľavým prvým singlom Waves (2013) a úspešným EP s názvom Sink or Swim (2015), ktorým okamžite zaujali domácich aj zahraničných promotérov a zahrali si na viacerých festivaloch ako Grape, Rock for People alebo Off Camera v Poľsku. "Naším cieľom je hrať na koncertoch a festivaloch, kde nevidno koniec davu, dať ľudom kus seba, a pritom všetkom si ponechať čistú hlavu." 

Hotový album chcú Papyllon krstiť nezvyčajne - až na konci pripravovaného jesenného turné, na ktorom chcú osloviť čo najviac ľudí doma aj v zahraničí. Počas neho chcú fanúšikom predstaviť nový hudobný program, ktorý bude korešpondovať so súčasným zvukom albumu. "Úlohou našich anglických textov je posunúť nás z lokálnej scény ďalej, čo sa nám už aj pri EP čiastočne podarilo koncertmi v zahraničí a budeme v tom pokračovať," hovorí bubeník Lukáš Lacko.

Štvrtým členom kapely je basgitarista Jakub Pastorák. Viac sa o sympatických mladíkoch so skvelým zvukom a veľkými ambíciami, podporenými rovnako veľkým potenciálom, dočítate v našom rozhovore, ktorý zverejníme v pondelok v pondelok. Zatiaľ si môžete vypočuť album na Deezeri a ďalších hudobných službách vrátane Youtube, kde ho kapela včera zverejnila v plnej dĺžke.

Aktualizácia (21.8.2017):

Papyllon: "Nechceme byť tá kapela, ktorou sme boli pred albumom" (rozhovor)
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Alexandra Punová z House of Ukulele / Tootoot Live Promotion. Tlačovú správu sme doplnili a upravili.

Foto: Ryon


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti