Hlavná stránka

>

Správy

>

Andrej Šeban nahral nový album. Je pesničkový, provokatívny, prekvapivý

Andrej Šeban nahral nový album. Je pesničkový, provokatívny, prekvapivý

17.09.2020 - 11:00 | redakcia

Po rozsiahlom a žánrovo nezaraditeľnom hudobnom diele Triplet, prichádza Andrej Šeban s ďalším albumom. A opäť znie inak, novátorsky a zároveň pesničkovo, akoby voľne nadväzoval na svoju dnes už kultovú nahrávku Bezvetrie. Rock and Roll z Rači je výsledkom kontinuálneho a dlhodobého nahrávania, v ktorom sa rešpektovaný gitarista a skladateľ rozhodol zmeniť zaužívané postupy.


"Pochopil som, že z hľadiska môjho pocitu je lepšie neustále niečo nahrávať. Tak, ako to v tej chvíli cítim, čo ma v danom momente baví. Ako keď filmár natočí veľa materiálu a potom to začne strihať a selektovať," hovorí Andrej Šeban, ktorému sa podarilo nazbierať dlhé hodiny nevšedných inštrumentálnych aj spievaných nápadov.

Ich prvým zhmotnením je album Rock and Roll z Rači, ktorý symbolicky vychádza 20 rokov po Bezvetrí. "Niečo som za tých 20 rokov zažil a snáď je to počuť," hovorí Šeban a dodáva, že Bezvetrie bolo preňho zlomové v tom, že si prvýkrát napísal vlastné texty, ktoré si aj sám odspieval. Platí to aj pri aktuálnom albume.


Pohľad na identitu slovenskej tvorby

V textoch vychádza z reality, ktorú žije. V nej sú radosti, trápenia, prítomnosť aj odkazy na minulosť, rodinu či Andrejov pohľad na identitu slovenskej hudobnej tvorby. Zaujíma ho improvizácia, a to nielen v inštrumentálnej rovine. Viaceré časti albumu vznikali spontánne priamo v štúdiu, rovnako aj niektoré texty sú improvizované.

Dobrým príkladom je skladba Ing. Láska, ktorá vznikla v štúdiu ako performance z nuly až po finálny mix v priebehu troch hodín. "Pre mňa je pesnička o tom, že si máš sadnúť a dať von to, čo je v tebe. Vtedy cituješ a vychádzaš z toho, čo si zažil. Tak to robili pesničkári odjakživa. Je mi sympatické, keď sa človek prejaví sám za seba a sformuluje, čo v sebe má. U nás to majú dobre zakódované slovenskí raperi, ale nie vždy a nie všetci," zamýšľa sa hudobník.

Schopnosť priznať sa ku koreňom a odraziť sa z nich je pre Andreja Šebana dôležitá. V hudbe aj v textoch. Zdrojom inšpirácie sa tak preňho stáva slovenský folklór a európska tradícia pretavená napríklad do amerického jazzu či tvorby obľúbenca Franka Zappu. Pod slovenským folklórom pritom Šeban nemyslí len tóniny, harmónie či frázovanie, ale celkový vplyv prostredia, života a našich lokálnych skúseností, ktoré do hudby prenesieme. "Keď som v detstve kreslil, moje dve obľúbené postavy boli Jánošík a Mickey Mouse. Na tomto prelínaní vplyvov stojí dodnes aj moja hudba," komentuje svoju najnovšiu tvorbu.

Album Rock and Roll z Rači vydáva vydavateľstvo Slnko Records na platni, CD, streamingových službách a premiérovo aj na magnetofónovej kazete. Spolu jedenásť skladieb vznikalo postupne v štúdiách Kamoto, LittleBeat, Ivory a Eisenbahn Records. O mastering sa postaral Miro Kamoto. Andrej Šeban momentálne spolu s režisérom Petrom Važanom a manažérom Tomášom Lukačkom pripravuje video ku skladbe Princ a ak to situácia dovolí, na jeseň by mal vydanie nahrávky podporiť aj niekoľkými domácimi koncertmi.

Vypočujte si album na Deezeri:Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Ivan Zubal


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti