Prvým singlom z nového albumu speváčky, skladateľky, textárky a producentky Katarzie je pieseň Piesok. V baladicky ladenej piesni, ktorý album Šťastné dieťa otvára, sprostredkováva pocity stlačenia po vzťahu, ktorý sa vynára zo spomienok.

"Ponáram ruku do piesku, jemnosť mi pripomína obrys, čo nemá hranice. Ako keď ťa hladkám po chrbte, pamäť premieta z vnútra viečok na mihalnice. Vidíš krásu v každom, preto ju vidíš vo mne. Za chlapčenskou vetou tri bodky, keď ich čiarou spojíš, tak máš človeka. Učíš všetkých, ako sa cítiť voľne." Text sa s hudbou mieša do obrazov a emócií, ktoré sa okamžite prenášajú na poslucháčov, a pritom si v ňom každý môže nájsť kus svojho vlastného príbehu.

Práve vďaka svojim osobitým textom býva Katarzia označovaná za hlas svojej generácie. S otvorenosťou a empatiou v nich hovorí o aktuálnych pocitoch žien cez obrazy medziľudských vzťahov v súčasnom svete. K piesni Piesok zároveň vychádza lyric video Davida Babku ladené do vizuálu celého albumu, ktorý vznikol s využitím umelej inteligencie v spolupráci fotografického dua shotby.us a grafického dizajnéra Jiřího Mocka zo štúdia Permanent Office.

Štastné dieťa je speváčkiným šiestym štúdiovým albumom a tentoraz je rýdzo akustický. Všetkých desať nových piesní zložila Katarzia na piane, ktoré zdedila po starých rodičoch a nedávno presťahovala z Košíc do Prahy. Album bol nahratý v štúdiu Sono Records Brloh a produkoval ho Petr Ostrouchov, ktorý na ňom zároveň hrá na gitary.

Na nahrávanie si Katarzia ďalej prizvala mladú slovenskú pianistku Kristínu Smetanovú, bubeníka Romana Víchu a basistu Tomáša Lišku. V piesni Piesok hosťuje na trúbku švédsky trumpetista Oskar Stenmark a vokalistka Stephanie Alvarenga, ktorí obaja žijú v New Yorku.

Album Šťastné dieťa vyjde 6. októbra na CD, LP a digitálne. Katarzia ho pokrstí spolu s kapelou v zložení Oliver Lipenský (bicie), Laura Jašková (basgitara) a Robin Galia (piano) na dvoch koncertoch v pražskom klube Jazz Dock 10. a 11. októbra.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Markéta Faustová.