Kafka Band vydal 15. septembra vo vydavateľstve Indies Scope nový album Der Process. Po Zámku a Amerike ním formácia okolo spisovateľa a speváka Jaroslava Rudiša, výtvarníka a speváka Jaromíra 99 a hudobníka Dušana Neuwertha uzatvára trilógiu nahrávok inšpirovaných dielom spisovateľa Franza Kafku, od ktorého smrti uplynie budúci rok sto rokov.

Opäť ide o koncepčný album, ktorý vznikl v produkcii Dušana Neuwertha a samotnej kapely. Obsahuje dvanásť skladieb, v ktorých sa hudba prelína s literatúrou, čeština s nemčinou (raz aj s angličtinou) a temné momenty s absurdným humorom. Kafka Band zároveň zvereňuje videoklip Türhüter - Dveřník. Der Process vychádza ako 2LP, CD, mp3 a na všetkých hlavných streamovacích službách tu.

Ako sa hudobne líšia jednotlivé časti trilógie, približuje Jaromír 99: "Prvý album Das Schloss/Zámok je veľmi literárny a veľmi surový. Amerika je epická. Myslím, že je z nej cítiť, že vznikala pre divadlo. A Der Process je klubová. Cítime tep mesta aj nočné tančiarne a šantány. Ale aj úzkosť a strach."

Prvý album Das Schloss vznikl v roku 2014 ako soundtrack ku komiksovej adaptácii Jaromíra 99 a Davida Mairowitza. "Mali sme odohrať len dva koncerty, jeden v Prahe a druhý v Literárnom dome v Stuttgarte na výstave K: Kafka v KomiKse, kde Jaromír vystavoval s kultovým komiksovým tvorcom Robertom Crumbom a francúzskou výtvarníčkou Chantal Montellier. Ale hneď sme dostali ďalšie ponuky," opisuje vznik celej trilógie Jaroslav Rudiš. A Jaromír 99 pokračuje: "Mysleli sme si, že to bude jednorazový projekt. Potom nám v divadle v Brémach, kde podľa Zámku vzniklo predstavenie, v ktorom sme hrali, ponúkli previesť na javisko Kafkov fragment Amerika. A potom sme si povedali, že by bolo dobré trilógiu uzavrieť asi najznámejším Kafkovým dielom - Procesom."

"Príprava albumu pripomínala literárno-hudobný seminár," hovorí Dušan Neuwerth: "Jara Rudiš s nami knihu rozoberie a už pritom nájdeme miesta, ktoré nás inšpirujú a pomôžu nám dej odrozprávať. Niektoré piesne vznikajú improvizáciou, iné nápady prinesú do skúšobne hudobníci. Niektoré skladby na albume Der Process sú Kafkou voľne inšpirované. Väčšina textov ale vychádza priamo z Kafky." Kapela potom album nahrala v januári 2023 v štúdiu SONO Records Doupě.

Podľa Rudiša je román Proces príbehom o vine a túžbe po spravodlivosti: "Bankový úradník Jozef K. je jedného rána zatknutý. Nevie prečo a nikdy sa to ani nedozvie. Bojuje s neviditeľnou silou, temnou mocou, byrokraciou. Chce dosiahnuť očistenie, ale nakoniec skončí v lome s nožom v srdci. Zomrie ako pes, ako Kafka píše. Je to temný a súčasný príbeh, v ktorom je ale aj humor."

Podobne ako Kafka písal nemecky, ale jeho druhým jazykom bola čeština, tak aj texty sa pohybujú medzi nemčinou a češtinou. Napriek tomu sa na albume objavuje jedna anglická pieseň. "Proste to tak prišlo. V skladbe Shame – Stud sme to skúšali nemecky aj česky, ale nakoniec z toho najlepšie vyšla predsa len angličtina. Stud a vina sú veľké tému. Tá pieseň pôsobí krehko - možno preto, že Dušan Neuwerth ju zložil na klavír, keď uspával svoju malú dcérku. Ale ten text je absolútny protiklad. Je v ňom veľká temnota. Vzniká tak zaujímavé napätie. A to, myslím, platí aj pre ďalšie skladby," vysvetľuje Jaromír 99.

Kafka Band predstaví Der Process naživo na niekoľkých koncertoch v októbri a novembri. "Každý album vznikal s úplne iným nástrojovým obsadením, a preto nie je možné len tak medzi albumami preskakovať. A ani to nechceme. Chceme na scéne odrozprávať Kafkov príbeh tak, ako ho my vnímame. Takže tentoraz nás čaká Der Process. Ale v prídavkoch pár starších skladieb pripomenieme," približuje Dušan Neuwerth živú podobu.

V roku 2024 uplynie sto rokov od smrti Franza Kafku. A už tento rok 140 rokov od jeho narodenia. Spisovateľ sa narodil v Prahe 3.7.1883 a zomrel 3.6.1924 v rakúskom Kierlingu. Dnes platí za zrejme najslávnejšieho pražského autora.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Přemysl Štepánek z vydavateľstva Indies Scope.