Hlavná stránka

>

Správy

>

Slovenská skupina Banda už budúci týždeň zahrá na veľtrhu WOMEX v Poľsku

Slovenská skupina Banda už budúci týždeň zahrá na veľtrhu WOMEX v Poľsku

17.10.2017 - 13:00 | redakcia

Už po druhýkrát bude Slovensko zastúpené na medzinárodnom veľtrhu WOMEX (World Music Expo), najprestížnejšom putovnom podujatí scény world music, ktoré sa tentokrát koná v poľských Katoviciach. Po Pacora Triu, ktoré zahralo v roku 2015 na WOMEXe v Budapešti, sa už o pár dní medzinárodnému publiku predvedie skupina Banda.


Koncert jednej z najlepších a medzinárodne najuznávanejších slovenských world music kapiel je na programe vo štvrtok 26. októbra presne o polnoci v komornej sále sídla Národného symfonického orchestra Poľského rozhlasu (NSOPR) v Katoviciach v rámci scény nazvanej Kato Connections. Tá predstaví vybraných zástupcov poľskej, českej a slovenskej hudobnej scény.

Banda bude vystupovať ako tretia v poradí. Poľsko bude reprezentovať duo Maniucha i Ksawery a Českú republiku speváčka Marta Töpferová so skupinou Milokraj. Zaujímavosťou je, že slovenskú účasť na veľtrhu zvýšia aj dvaja hudobníci v zostave českého zástupcu - huslista Stanislav Palúch a kontrabasista Róbert Ragan zo spomínaného Pacora Tria. Po dvoch rokoch si tak svoju účasť na WOMEX-e zopakujú s úplne iným projektom.

Oficiálne však Slovensko tentokrát reprezentuje Banda, ktorej kapelník Samo Smetana v rozhovore pre reláciu Hudba sveta_FM okrem iného povedal: "Samozrejme, že na WOMEX sa teším. Pravdupovediac, myslím si, že Slovensko má čo ukázať... Musíme presvedčiť o tom, že slovenská produkcia, tie slovenské tradície, ktoré sa v modernom šate nejakým spôsobom prezentujú na world music scéne, stoja za povšimnutie. Dúfame, že sa nám podarí zaujať ľudí."


Podľa slov Geralda Seligmana, bývalého riaditeľa festivalu WOMEX, sa to kapele darí: "Banda je skupinou excelentných hudobníkov, ktorí prišli na to, ako pridať elementy súčasnej hudby do stáročia existujúcich tradícií bez toho, aby sa stratilo vzrušenie z nového a integrita starého."

Aj takéto hodnotenie je zadosťučinením pre hudobníkov, ktorí sa od roku 2003 vybrali cestou vlastného chápania ľudovej hudby. Ako sami hovoria: "Od začiatku sme vedeli, že ju nechceme brať ako autonómnu oblasť, ale prinášať do nej aj inšpirácie z cudzích kultúr, napríklad z rómskej, balkánskej, keltskej, africkej či latinsko-americkej. Nekĺzať len po povrchu základných faktov, ale do ľudovej piesne preniknúť vďaka poznatkom o podobe nárečia, spôsobe vedenia viachlasu, cifrovaní či harmonizovaní."

V Poľsku predstavia aj novinky z pripravovaného albumu

Banda v minulosti svojimi albumami Jedna (2010) a HraBanda (2014) bodovala aj v celoeurópskom albumovom rebríčku World Music Charts Europe a pesničkami z nich v internetovej hitparáde Ethnocloud. Na WOMEX si chystá špeciálny program zložený nielen z vyskúšaných piesní z oboch albumov, ale aj z nového materiálu z pripravovaného tretieho cédečka.

Tento rok bude na WOMEX-e opäť aj slovenský stánok v spoločnom priestore so zástupcami českej, poľskej a maďarskej world music. O jeho obsah sa postarajú zástupcovia občianskeho združenia Amity a platformy World Music from Slovakia (WOMUSK), ktorí vďaka Fondu na podporu umenia a ďalším partnerom budú môcť návštevníkom WOMEX-u poskytnúť informácie o slovenskej world music a prameňoch, z ktorých čerpá. V stánku bude záujemcom z celého sveta k dispozícii slovenský tím odborníkov, ponuka hudobných nosičov, informačných brožúr a promo materiálov platformy WOMUSK a jej partnerov.

Katovice sa ako "mesto záhrad" a mesto hudby pýšia nielen tým, že tu žil a pracoval skladateľ Henryk Górecki, ale že v tomto priemyselnom centre sa stále viac darí kultúre. Svedčí o tom aj nové sídlo NSOPR, ktoré postavili v roku 2014 a vyznačuje sa výnimočnou akustikou. Práve na tomto mieste sa bude konať otvárací koncert tohtoročného WOMEX-u, venovaný lokálnym sliezskym hudobným tradíciám, ale aj koncert slovenskej Bandy.

Redakciu Hudba.sk za platformu World Music from Slovakia informovala PR manažérka Ľubica Záborská.

Foto: Zdenko Hanout


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti