Hlavná stránka

>

Správy

>

Slovenskí výtvarníci vytvoria v Ateliéri Babylon počas Hvalur festivalu "malý Island"

Slovenskí výtvarníci vytvoria v Ateliéri Babylon počas Hvalur festivalu "malý Island"

19.10.2018 - 16:30 | redakcia

Blížiaci sa festival islandskej hudby Hvalur prinesie už o necelý týždeň do Bratislavy šesť rôznorodých islandských kapiel. Návštevníci sa môžu tešiť na ambient, indietronicu, synth-punk, ale aj elektropop. Hvalur festival však nebude len o hudbe, ale aj o diskusiách a vytvorení magickej atmosféry, ktorá bude pripomínať ostrov hudby, vodopádov, ľadovcov a sopiek.


O vizuálnu stránku podujatia, ktoré uskutoční 24. a 25. októbra v Ateliéri Babylon, sa postarajú mladí talentovaní výtvarníci, ktorí v známom bratislavskom klube vytvoria atmosféru "malého Islandu" vďaka video-projekciám a unikátnej, Islandom inšpirovanej scéne. Celý vizuálny príbeh prvého festivalu islandskej hudby v strednej Európe začal logom, ktorého hlavným motívom je veľrybí chvost. Odkazuje tým na názov festivalu Hvalur, ktorý v preklade z islandského jazyka znamená veľryba.

Autorkou loga je mladá fotografka a grafická dizajnérka Lea Lovišková, ktorá vytvorila aj celkový vizuál festivalu s ružovou veľrybou a modrým digitálnym morom. "Nosným motívom pre logo aj vizuál festivalu je veľryba, ako celok aj detail. V logu a neskôr aj vo vizuále je použitý základný tvar, ktorým je kruh. Je to spájajúci a integrujúci prvok, ktorý reflektuje aj celkovú myšlienku festivalu," vysvetľuje. V celkovom festivalom vizuále dominuje fotokoláž kresby veľryby zasadenej do digitálneho poľa (konkrétne sa jedná o detail obvodovej dosky). "Je to zároveň spojenie kontrastov tradičného a moderného, organického a technického," dopĺňa Lovišková.

Islandská hudba, slovenské vizuály

Súčasťou prvého ročníka festivalu budú aj videoprojekcie vybraných slovenských umelcov, ktoré budú vytvorené na hudbu jednotlivých islandských kapiel. Otváracím koncertom festivalu bude vystúpenie Magnúsa Jóhanna, pre ktorého ambientné klavírne piesne pripravujú originálnu videoprojekciu Ján Juhaniak a Marián Vredík. Druhý menovaný je v rámci domácej hudobnej scény známy najmä tvorbou videoklipov pre skupinu Čisté Tvary. Dokonca za ne získal i ocenenia na rôznych medzinárodných prehliadkach.

vizuál ku koncertu Magnúsa JóhannaUkážka vizuálu J. Juhaniaka a M. Vredíka ku koncertu Magnúsa Jóhanna

"Naša práca je rozdelená na dve časti. Ja som reagoval na islandskú atmosféru Magnúsovho albumu Pronto, pri ktorej som mal rôzne vizuálne predstavy. Pre mňa bola inšpiratívna meditatívnosť v jeho piesňach sprevádzaná klavírom s elektronickými presahmi. Mojou úlohou bolo nájsť a spracovať obrazový kolážový materiál a posunúť ho Mariánovi na rozpohybovanie a dotvorenie priamo na live koncerte," objasňuje proces tvorby Ján Juhaniak.

Mariána Vredíka zaujal Magnúsov album čistotou hudby a zároveň experimentovaním so zvukovými plochami. "Je veľmi sympatické, ako sa pohybuje medzi klasickou a súčasnou hudbou, práve toto balansovanie a miešanie rôznych polôh a prístupov bude aj jedným zo spojovacích článkov našej spolupráce," vysvetľuje. Projekcia k jeho koncertu sa bude skladať z fragmentov animácií, krátkych videí a archívnych záberov. Animácie vychádzajú zo surrealisticky ladených koláží Jána Juhaniaka a sú spracované do novej podoby. Cez ne budú pretkané krátke videá odkazujúce na často banálne situácie, ktoré ale majú v sebe magický podtón. 

Prečítajte si: Magická i hravá hudba z Islandu v Bratislave: Spoznajte hviezdy festivalu Hvalur!

"Nostalgické korenie dodajú zaloopované krátke útržky zo starých amatérskych filmov môjho otca. Konečný obraz bude napokon rôzne modifikovaný počas koncertu a z konkrétneho symbolu alebo obrazu sa môže ľahko stať abstraktná fluidná štruktúra. Výsledok by sa teda mal pohybvať niekde na pomedzí tušenej reality a sna," približuje. Dôležitú úlohu bude hrať teda VJing, ktorým sa jednotlivé fragmenty a vrstvy spoja do nového celku a vznikne tak živý obraz, ktorý reaguje na Magnúsovu hudbu.

Islandského umelca tvorba slovenských výtvarníkov zaujala a ako uviedli organizátorky festivalu Regina Ulejová a Laura Lovišková na dnešnej tlačovej konferencii, ich snom je, že by takéto spájanie umelcov prerástlo do ďalších spoluprác, napríklad pri tvorbe videoklipov. Práve angažovanie slovenských výtvarníkov je podľa nich prvým krokom k naplneniu dlhodobého cieľa Hvalur festivalu, ktorým je vytvorenie pomyselného mosta pre kreatívnu spoluprácu našich a islandských umelcov. Regina a Laura by okrem toho svojou prácou rady prispeli aj k exportu slovenskej hudby na Island. Začiatkom novembra navštívia na známy showcaseový festival Iceland Airwaves, kde budú získavať cenné kontakty na ľudí z islandského hudobného priemyslu. Zo slovenských kapiel sa tam zatiaľ predstavili iba The Ills v roku 2016.

Mohlo by vás zaujímať: S The Ills o Islande, slovenskom "hokejovom syndróme" a hodnote hudby (rozhovor)


Ale vráťme sa späť k Hvalur festivalu a jeho vizuálnej stránke. Ďalšia videoprojekcia bude vytvorená na hudbu Sunny Fridjons. Postará sa o ňu Martina Šperková, ktorá je tiež autorkou videospotov pre festival (pozri vyššie). Pri koncertných vizualizáciach mala k dispozícii len dve indície. Najdôležitejšiou bola hudba a tip od autorky hudby Sunny Fridjons, že album z ktorého na koncerte zaznie väčšina skladieb, je silne inšpirovaný lesom.

"Keďže texty piesní sú väčšinou v islandskom jazyku, viem z nich vyrozumieť najmä atmosféru vytvorenú hudbou. Preto som sa rozhodla, že budem pracovať s rôznymi stvárneniami lesa a jeho náladami," vysvetľuje Martina. Na Sunnin koncert pripravuje kolážovitú animáciu z rôznych materiálov a animačných techník. "Okrem videí a fotografií chcem využiť aj prvky jesene a začleniť do animácie aj skeny reálnych listov," približuje.

Klasická vizualizácia zvukovej stopy sa stala predlohou pre tvorbu kulís na Hvalur festivale. Vyzerať budú takto

O prípravu magickej scény v Ateliéri Babylon sa postarajú tri mladé výtvarníčky Oleksandra Bakushina, Lucia Gamanová a Petra Rybánska, ktoré sa stretli na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Každá z nich má však iné zázemie a to im ponúka možnosť komplexne uvažovať o materiáloch a ich presahoch do iných médií. Aj počas tvorby pre Hvalur festival rozmýšľali nad množstvom prístupov a prešli viacerými materiálovými skúškami. Napokon sa inšpirovali samotnou hudbou, ktorá v tomto prípade zohráva kľúčovú úlohu.

"Naším cieľom je preniesť na scénu atmosféru Islandu a zhmotniť hudbu, ktorú nám v rámci festivalu predstavia islandskí hudobníci. Scéna je vytvorená radením kriviek vychádzajúcich zo zvukových stôp ich piesní. Vzniknutá štruktúra transformuje hudbu do tvarov pripomínajúcich ľadovce, lávu či polárnu žiaru. Odkazuje tak na islandskú prírodu, ktorá bude vďaka difúznemu materiálu neustále meniť svetelnú atmosféru."

Všetky podrobnosti o Hvalur festivale a jeho programe nájdete na oficiálnych stránkach www.hvalur.sk a www.facebook.com/hvalurfestival.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla organizátorka Regina Ulejová. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti