Hlavná stránka

>

Správy

>

Týždeň v hard & heavy: Rádiohlavu 2018 vyhrali Catastrofy

Týždeň v hard & heavy: Rádiohlavu 2018 vyhrali Catastrofy

18.03.2019 - 00:00 | redakcia

Radio_Head Awards opäť udeľovali ceny za najlepšiu domácu hudbu. V kategórii hard & heavy bola tohto roku slušná tlačenica, z ktorej víťazne vyšli Catastrofy.


Magnety týždňa

Po minulom týždni poznáme víťazov ocenenia Radio_Head Awards 2018. V kategórii Hard & Heavy sa do druhého kola prebojovali ADACTA (s albumom Zlo), Catastrofy (Besnota), Lunatic Gods (Turiec), Poetry in Telegrams (I, Koheleth) a Suburban Terrorist (Inhuman Breed). Konkurencia bola teda veľká, cenu nakoniec podľa očakávaní zhrabli Catastrophy. Cenu za prínos do hudby si prebral David Kollar, ktorý sa napríklad minulý rok blysol spoluprácou so Stevenom Wilsonom. Všetkým víťazom gratulujeme a tešíme sa, že sa na Slovensku robí skvelá hudba. (pm)


Kapela Possessed je mnohými považovaná za vôbec prvú deathmetalovú kapelu. Aj keď pôvodne fungovala iba pár rokov a vydala len dve štúdiovky, ovplyvnila množstvo ďalších skupín. Od roku 2007 je znovu na scéne, ale z pôvodných členov už zostal len vokalista Jeff Becerra. Aj tak sa však veľmi tešíme z toho, že od roku 1986 vydajú prvý album. Revelations of Oblivion vyjde 10. mája a už tu máme aj prvú skladbu. (pm)


Šrot týždňa

Blbcov na koncertoch sa asi nikdy nezbavíme. Najmä ak sa k ich osobnosti ešte pridá nejaký ten alkohol. Niečo o tom vie aj basák a spevák Ken Casey z kapely Dropkick Murphy's. Na oslavách dňa Svätého Patrika hrali v americkom Bostone. Casey dal mikrofón fanúšikovi, aby zaspieval. Ten odmietal mikrofón vrátiť, a tak sa strhla mela. Fanúšika nakoniec vyhodili a koncert pokračoval. A Casey skončil so šrámom na hlave. (pm)


V priebehu pár týždňov máme Mötley Crüe v šrote už druhýkrát. A opäť úplne zaslúžene. Tentokrát s prerábkou Like a Virgin od Madonny, na ktorej je zlé takmer všetko, počnúc samotným faktom, že ten cover spravili. (pm)


Greta Van Fleet pred mesiacom vyhrali cenu Grammy za najlepší rockový album. Porazili aj také mená ako Alice in Chains, Ghost, Weezer, či Fall Out Boy, čím na seba samozrejme strhli veľa pozornosti. A s tým prichádza aj kritika. V My Rock Podcast sa do nich obul Steven Wilson, ktorý dokonca zašiel až tak ďaleko, že ich nazval "zlým žartom", "verziou boybandu" a "treťo-triednou kópiou Led Zeppelin". (pm)

Novinky

Do Bratislavy zavíta jedna z najrýchlejších death metalových kapiel na svete - Rings of Saturn, vedená zbesilým majstrom hmatníka Lucasom Mannom. Kapela, ktorá bola kedysi podozrievaná z toho, že svoje nahrávky postprodukčne zrýchľuje, sa predstaví v Randali, kde 21. mája zahrá spoločne s NekrogoblikonMental Cruelty. (ak)


Hellyeah
sa viac preslávili svojou zostavou ako hudbou. Nikdy sa však ani nepriblížili úspechu kapiel, z ktorých pochádzajú jej členovia, či už sa bavíme o Mudvayne alebo Pantera. Minulý rok ich navyše zasiahla smrť legendárneho bubeníka Vinnieho Paula. Ten ešte pred tragickou udalosťou nahral bicie na nový album kapely. Prvým singlom je skladba 333, čo je referenciou na obľúbené bubeníkovo číslo. A musím povedať, že som príjemne prekvapený. Hellyeah jemne zmenili žáner a pritvrdili. Zatiaľ bezmenný album vyjde na konci júna. (pm)


Devin Townsend predstavil druhý singel z albumu Empath, ktorého vydanie naplánoval na záver marca. Ak máte jeho tvorbu radi a obľubujete preprodukované a pompézne zvukové steny, potom ste na správnom mieste. Určite poteší aj animované mačiatko, ktoré nevie riadiť svoju vesmírnu loď a príliš sa venuje chatovaniu na telefóne. Hudobne však nečakajte však nič dychberúce. Kanadský hudobník od januára uverejňoval sériu dokumentárnych videí z nahrávania, ktoré sú edukačné a vtipné. Pozrite si ich na tomto linku. (ak)


Všetranný hudobník Ihsahn nahráva nový album. Na Facebooku zverejnil fotkyTobiasom Ørnes Andersenom, ex-bubeníkom Leprous, aktuálne hrajúcim v projekte Aiming for Enrike. Tobias je tiež členom Ihsahnovej živej kapely a bicie na novinku nahral za dva dni. Snáď album vyjde ešte tento rok. (ak)


Náladotvorní rockeri Baroness zverejnili prvý singel z novinky Gold & Grey, ktorá vyjde 14. júna. Album teda nesie tradične farebný názov v tradícii predošlých nahrávok a líder John Baizley pre ňu vytvoril absolútne dychberúci obal, ako to u tohto umelca býva zvykom. Nová členka Gina Gleason dodáva svojim vokálom skladbe Borderlines nový, jemnejší rozmer. Barónka po štyroch rokoch vstala z popola a je to veľká radosť. (ak)


Abbath zverejnil krátky teaser na nový album Outrider, pripravený prísť na svet 5. júla. Ani nie 30 sekundová ukážka predstavuje kúsok dynamickej black'n'rollovej skladby, aké od tohto corpsepaintového maskota očakávame. Nič viac, nič menej. (ak)


Američania East of the Wall veľmi nenápadne namotávajú na nový album NP-Complete druhou zverejnenou skladbou s názvom Non-Functional Harmony. Kapela vytvorila akýsi druh veľmi poslucháčsky prístupneho prog-rocku. Skladba má množstvo rytmických zvratov, ktoré môžu pôsobiť chaoticky, no čisté a výrazné vokály vás udržia v pozornosti a takmer osemminútovou skladbou preplávate s ľahkosťou. (ak)


Gaahl so svojou kapelou WYRD ponúka ďalšiu pecku z nadchádzajúcej dosky GastiR - Ghosts Invited. Skladba From the Spear ukazuje nie-až-tak-blackmetalovú tvár tohto zoskupenia. Hudba je to bizarná ale počúvateľná. Na mieste by bolo pripodobnenie ku kombinácii black-thrash, ale najlepšie vám to povedia vaše uši. Album vychádza 31. mája. (ak)


Haluz týždňa

Brass Against sa u nás objavujú pravidelne so svojimi prerábkami skladieb od kapiel Rage Against the Machine, Black Sabbath a Tool. Práve od poslednej menovanej pochádzajú songy ParabolParabola, na ktoré si prizvali nového speváka. Samuel Hope obe odspieval veľmi dobre a celkovo je toto zatiaľ asi ich najlepší počin. (pm)


Týždenný prehľad noviniek na hard & heavy scéne vychádza vždy v pondelok, sekundu po polnoci. Ak chcete prispieť svojimi tipmi na kvalitnú hudbu, kontaktujte nás na adrese redakcia@hudba.sk.

Autori: Pavol Magic (pm), Adrián Kozák (ak)
Foto: facebook.com/catastrofy


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti