Jeden z najuznávanejších českých klaviristov súčasnosti Lukáš Vondráček vydáva 24. marca vo vydavateľstve Supraphon komplet Klavírnych koncertov Sergeja Rachmaninova, ktorý nahral so Symfonickým orchestrom hlavného mesta Prahy FOK pod vedením šéfdirigenta orchestra Tomáša Braunera.

Spoločne tiež vystúpia na slávnostných koncertoch pri príležitosti tohtoročného dvojitého výročia geniálneho skladateľa. Koncerty sa uskutočnia 29. a 30. marca v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe. Popri Rachmaninovom Koncerte pre klavír a orchester č. 4 g moll zaznie aj Mahlerova Symfónia č.5.

Málokedy je spojenie interpreta so skladateľom také silné, bytostné a nabité energiou. Keď dostal 15-ročný Vondráček pozvanie od Vladimira Aškenazyho a Českej filharmónie k prevedeniu "Prvého Rachmaninova", mal už za sebou množstvo zahraničných koncertných a súťažných úspechov. O rok neskôr americké turné a Carnegie Hall. Ako 29-ročný (2016) triumfoval v Súťaži kráľovnej Alžbety v Bruseli s "Tretím Rachmaninovom" pod taktovkou Marin Alsop. Rachmaninov sa stal jeho erbovým skladateľom, láskou od prvého stretnutia.

"Je vďačný nielen technikou, ale tiež všetkými kontrastmi, nedohľadnou škálou dynamiky. Čo viac si môžeš ako človek, ktorý je pohltený farebnosťou zvuku, priať? Je to čistá krása," hovorí Lukáš Vondráček, ktorého ku koncertnej interpretácii Rachmaninova pozývajú najvýznamnejšie orchestre a dirigenti sveta. So Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK pravidelne spolupracuje od roku 2017, odkedy býva hosťom orchestrálnych koncertov i klavírnych recitálov.

Dvojalbum, obsahujúci nahrávku Klavírnych koncertov a Rapsódií na Paganiniho tému Sergeja Rachmaninova dotiahnutú do posledného detailu, plnú emócií, farieb a kontrastov, vydáva Supraphon v piatok 24. marca na 2CD i v digitálnych formátoch. Titul je obzvlášť vydareným výsledkom z obdobia covidovej pandémie, ktorá vyčistila inak beznádejne zaplnený diár slávneho sólistu a poskytla mu pokojný čas na nahrávanie so sprevádzajúcim Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK a s jeho šéfdirigentom Tomášom Braunerom.

Slávny klavirista pokrstí album v rámci svojho koncertu so Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe v stredu 29. marca a vo štvrtok 30. marca.