Hlavná stránka

>

Správy

>

Lipa spieva Lasicu - vydavateľstvo Opus vydáva 2LP reedíciu výnimočného albumu

Lipa spieva Lasicu - vydavateľstvo Opus vydáva 2LP reedíciu výnimočného albumu

Peter Lipa a Milan Lasica
Zdroj: archív P. Lipu
18.05.2022 - 12:30 | redakcia

Na albume Lipa spieva Lasicu sa v roku 2005 stretli dve veľké mená slovenského umenia - medzinárodne uznávaný jazzový spevák Peter Lipa a ikonický Milan Lasica, tentoraz v úlohe exkluzívneho textára piesní. Dovtedy bola ich spolupráca len príležitostná, no po tomto albume spolu začali viac tvoriť aj koncertovať.Lipa spieva Lasicu
je výnimočný a nadčasový album, na ktorého realizácii sa podieľala silná zostava štúdiových hudobníkov vrátane Juraja Tatára, Martina Gašpara, Marcela Buntaja, Juraja Bartoša, Michala Žáčka, Petra Lipu mladšieho a ďalších. Album patrí k tomu najlepšiemu, čo na slovenskej scéne vzniklo v prvej dekáde nového tisícročia, kedy vinylové platne s populárnou hudbou prakticky nevychádzali. Teraz sú však späť, a tak je ideálna doba na vydanie reedície albumu na LP, resp. 2LP. Dvojplatňa oficiálne vyšla 13. mája.


"Predtým, ako vznikol tento album, bola moja spolupráca s Milanom viac-menej príležitostná. Vždy, keď som potreboval nový text, či už na hotovú hudbu alebo na dodatočné zhudobnenie, nenápadne som sa u Milana ohlásil a potom trpezlivo čakal, kedy mi moje želanie splní. Niekedy to bolo až na poslednú chvíľu, lebo najlepšia inšpirácia je termín, ale vždy sa to nakoniec podarilo," hovorí Peter Lipa o spolupráci s Milanom Lasicom. "Priznám sa, že mi ani vo sne nenapadlo, že by sme mohli urobiť celý spoločný album. Ja by som si takú trúfalosť nedovolil. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď mi v mailoch pribúdali prvé texty. Prekvapenie a radosť. Naraz som tam mal 14 kúskov. Music USA vznikla až tesne pred nahrávaním ako bonus. Už bolo jasné, že vznikne nové CD," spomína spevák.

Peter Lipa, Milan Lasica - Lipa spieva Lasicu 2005Zdroj: artwork - Marek Ormandík
Názov albumu Lipa spieva Lasicu neskôr inšpiroval aj názov ďalšieho albumu, ktorý vyšiel v roku 2008 - Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Müller a Lasica spievajú Filipa. Peter Lipa svoju inšpiráciu pre tento názov vysvetľuje nasledovne: "Ella Fitzgerald mala svojho času sériu albumov, ktoré mali v názve meno autora hudobnej zložky. Vždy mi to bolo sympatické. Ten názov bol jasný od prvej chvíle, navyše naše priezviská dávali názvu aj iné súvislosti a to sa mi páčilo. Milan to schválil, ale hudbu nikdy neschvaľoval. Mal som úplne voľnú ruku, mohol som si s textami robiť, čo som chcel. Samozrejme, že tá jeho dôvera bola pre mňa zaväzujúca a vo chvíli, keď som mu predstavoval nové piesne s jeho textami, som mal celkom malú dušičku. Ale fakt, že mi o pár rokov poslal ďalšiu sériu textov svedčí o tom, že bol s mojou prácou spokojný," dodáva Lipa, narážajúc na album Návšteva po rokoch z roku 2013.


K piesňam Mám túžbu, Kúsoček páperia a U doktora vznikli aj videoklipy. Pod dizajn albumu sa podpísal slovenský výtvarník Marek Ormandík.


Zoznam skladieb na 2LP Lipa spieva Lasicu:


A1: Mám túžbu

A2: Kúsoček páperia
A3: Dvadsať rokov som ťa miloval
A4: Slzy sú len slaná voda
A5: U doktora

B1: Raňajky s blízkou osobou
B2: Neopúšťaj mesto
B3: Chcem odísť
B4: Nostalgický motív
B5: Prečo sa stále...

C1: Ty si mi súdená
C2: Romantika
C3: Tíško a kradmo
C4: Mám čas
C5: Music USA

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Opus poskytla PR manažérka Renáta Tomášová. Správu sme upravili. Viac sa dozviete na oficiálnej stránke speváka www.peterlipa.com.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti