Hlavná stránka

>

Správy

>

Skupina Mysami vydáva po 10 rokoch na scéne debut Uhlopriečky hlasov

Skupina Mysami vydáva po 10 rokoch na scéne debut Uhlopriečky hlasov

18.09.2016 - 15:00 | redakcia

Pred desiatimi rokmi mystifikoval pesničkár Ivan "Had" Weiss slovenskú folkovú scénu, keď do istej súťaže prihlásil skupinu, ktorú si len tak vymyslel. Dokonalú fikciu vrátane mien spoluhráčov však s pomocou kamarátov muzikantov pár dní pred samotným konaním súťaže premenil na realitu a tá až na pár drobných personálnych obmien trvá dodnes.


Autorskou dušou kapely je práve Ivan "Had" Weiss, ktorý je okrem iného vášnivým zberateľom platní a znalcom česko-slovenskej hudobnej scény, predovšetkým éry 60. až 80. rokov. Vo svojich vlastných piesňach ctí klasickú formu, viac než experiment hľadá silnú melódiu a bohatú harmóniu. V textoch sa zrkadlí predovšetkým jeho vnútorný svet, jeho špecifická, jemná, až krehká povaha vyvažovaná bohatou porciou naturálna a extrovertna.

V piesňach kapely Mysami sa tak spieva o čerstvo zaliatom čaji v prítmí čajovne, o radosti z príchodu letnej búrky, ale i o skladaní sedátka na záchode a živote "na divoko". Svoje miesto tam majú i epické obrazy, príbehy z ďalekých miest a z ďalekých časov. Podľa atmosféry piesne si Had vyberá slovenčinu alebo češtinu, medzi ktorými plynule prepína. Žiadaným protikladom k hlavnému autorovi sú dve skladby z pera multiinštrumentalistu Michala "Seejfa" Tölgyessyho, známeho zo spolupráce s Katarziou. Ide o strašidelné, miestami až hororové rozprávky, pri ktorých poslucháčom pravidelne zahoria tváre a zároveň prebehne mráz po chrbte.

Hudobne sa skupina hlásia k odkazu česko-slovenskej pesničkárskej scény 70. a 80. rokov, predovšetkým k Dežovi Ursínimu, Nerezu a Marsyasu. Inšpiráciu u svojich obľúbencov nezaprú, no rozhodne sa snažia posúvať vpred. Album Uhlopriečky hlasov sa striedavo hojdá v latinsko-amerických rytmoch, pláva vo vodách clivého blues, rozpína hlasy v balade i šliape na plyn akustickou gitarou namočenou v írskej a rockovej rytmike.

Kapelu tvoria okrem spomínaných autorov ešte gitarista a spoluautor Radko Tiňo, zároveň pôsobiaci vo formáciach Lavalier a Wasabi Circus, speváčka Lucia Perďochová, známa z účinkovania vo folkovej kapele Divozel a basgitaristka Katka Žilová, pôsobiaca v ČR, kapelníčka tria Plyš. Kapela nahrávala svojpomocne v skúšobni, výsledný zvuk vytvoril Seejfo a Julián Ratica v bratislavskom štúdiu Ver-klik. Ako hostia na albume účinkujú Zuzana Mikulcová (spev), Robert Kolář (krídlovka, kornet), Roman Havran (violončelo), Tomáš Döme (klávesy) a Roman Kraic (kontrabas).

Vypočujte si ukážky z albumu Uhlopriečky hlasov:Informácie a foto pre Hudba.sk poskytol Radovan Tiňo.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti