Slovenská kapela Papyllon a českí The Valentines na jeseň vyrazia na spoločné koncertné turné. Medzi 18. októbrom a 11. novembrom sa zastavia v Bratislave, Nitre, Púchove, Banskej Bystrici, Plzni, Prahe, Olomouci a Ostrave.

Alternatívne a rockovo ladení Papyllon fungujú vyše 10 rokov a turné je prirodzeným vyústením ich priebežnej aktivity, ktorá vyvrcholí už v októbri tohto roka vydaním nového albumu. Ten bude podľa ich slov hudobne pripomínať nepredvídateľný let motýľa – zaznejú na ňom nečakané metalové dropy, intenzívne popové momenty, ale aj upokojujúce elektronické plochy.

Kapela len nedávno vydala v nadväznosti na single Kacmalunga a Crazy for You svoju tretiu tohtoročnú novinku Future. Pätica počas svojho fungovania odohrala stovky vystúpení vrátane festivalov Rock for People, Pohoda či Grape. O ich aktuálnej koncertnej forme svedčí live video Shelter Session 2.

The Valentines sú popové trio z Hradca Králové aktívne od roku 2017. Sami o sebe hovoria, že hrajú "veselé pesničky o tých najsmutnejších veciach". V svojej tvorbe miesia osemdesiatkovú estetiku so súčasným gitarovým zvukom, a ani im nie sú cudzie veľké pódiá.

Kapela, ktorá v minulosti vyhrala súťaž Startér rádia Wave, sa predstavila napríkad na festivale Rock for People, headlinovala United Islands of Prague 2023 a zahrala aj na MFF Karlovy Vary. So skladbou Stay or Go sa trio dostalo do finále českého kola Eurovision Song Contest 2022.

"Niečo ako turné v pravom slova zmysle v Česku a na Slovensku moc neexistuje, väčšinou je to proste len piatok a sobota tour," hovorí Honza Doležal, frontman The Valentines. "V každom prípade Slovensko je pre nás zahraničie, takže Let's go! Po viac ako dvoch rokoch si organizujeme vlastné koncerty, tešíme sa na stretnutia a na objavovanie nových klubov. Vydržať spolu hrať niekoľko večerov po sebe, stále sa na seba usmievať a mať si čo povedať je ťažká úloha, no my veríme, že z toho bude medzikapelná láska."

Papyllon mali turné nabookované v roku 2020, no ako mnohé iné, aj toto sa zrušilo kvôli pandémii. "Tešíme sa, že konečne vyrazíme na koncerty! Budeme hrať všetky skladby z pripravovaného albumu, no chýbať nebudú ani staršie lovesongy," tvrdí frontman Bohuš Hajduch

Prešovská kapela svoje nadšenie pre živé vystúpenia v minulosti dokázala aj absolvovaním dobrodružného východoeurópskeho tour, v rámci ktorého odohrala koncerty na Ukrajine, v Rusku, Estónsku, Litve či Lotyšsku. 

Papyllon & The Valentines Tour 2023:

18. 10. – Banská Bystrica, Záhrada (festival Azyl Shorts 2023)
19. 10. – Bratislava, Pink Whale
20. 10. – Nitra, Uránia
21. 10. – Púchov, Queens Pub
2. 11. – Plzeň, Mōōvement 
3. 11. – Praha, HYB4 Hudba 
10. 11. – Olomouc, Variace 
11. 11. – Ostrava, Hnízdo

Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnych stránkach kapiel wearepapyllon.com a www.thevalentinesmusic.com a ich sociálnych sieťach.

Text: Matej Kráľ (Hudba.sk edit)