Pôvodne bratislavské duo EA, ktoré už 12 rokov žije, tvorí a pôsobí v Banskej Štiavnici, vydalo začiatkom septembra nový singel. Vyšiel spolu s DIY klipom, ktorého zábery vznikali okrem ich domovského mesta aj v Benátkach a na okolitých plážach.

"Losos je skladba o načúvaní svojmu vnútornému hlasu, svojej duši aj za cenu nepochopenia, odsúdenia alebo prípadnej nepopularity, pretože vnútorný hlas sa nikdy nemýli. Každý cíti vo svojom vnútri, čo je pre neho / pre ňu to pravé orechové, ale často to prebijeme silou intelektu a racionálnou mysľou, čo nás neskôr dobehne, či už na zdraví alebo osobnej spokojnosti," hovorí Sisa Latková, speváčka a textárka skupiny EA.

"Lososy nebojujú s rozbúrenou vodou, naopak, využívajú energiu vírov, ktoré sa tvoria pri skalách vo vode, a prekážky a s ich pomocou sa vymršťujú a skáču proti prúdu rieky, až sa dostanú tam, kde cítia, že majú byť, a kde napĺňajú svoje poslanie," vysvetľuje speváčka. "Losos nasleduje svoje vnútorné vedenie, ide v súlade s ním, aj keď to znamená ísť naopak, a je to tak správne," dodáva gitarista a producent Robert Borodajkevyč.

Videoklip k piesni dvojica natočila v Benátkach a na plážach pri nich. "Našli sme si bočné uličky, kde bol kľud a vznikla super kulisa ku klipu. Reverzný pohyb vyjadruje to, že človek niekedy musí ísť opačne, ako ide hlavný prúd, ak to tak cíti v sebe," približuje Sisa Latková, ktorá je autorkou vizuálu.

História formácie EA siaha do roku 2005. Sisa a Robert vydali dva štúdiové albumy Way to Choose (2009) a In This World (2013), majú za sebou vystúpenia po kluboch na Slovensku, v Čechách, vo Viedni, na Ibize a hrali aj na zaoceánskej lodi v Karibiku. Po odchode z hlavného mesta už 12 rokov pôsobia v Banskej Štiavnici, kde žijú, tvoria a aktívne koncertujú so spoluhráčmi Karolinou Buškovou-Rumanovou na gitare a Petrom Ivaničom na perkusiách.

Vznik skladby Losos z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Sociálny a kultúrny fond SOZA.

Redakciu Hudba.sk informovala Sisa Latková zo skupiny EA. Správu sme upravili.