Hlavná stránka

>

Správy

>

Květy antidepresíva neberú, ako YM vydajú albumy v žánroch country a elektropop

Květy antidepresíva neberú, ako YM vydajú albumy v žánroch country a elektropop

18.10.2018 - 15:30 | redakcia

Rovno tri žánrové albumy chystá stálica českej alternatívnej scény, brnianska kapela Květy. Prvé dva pod hlavičkou ich nového projektu YM vyjdú na prelome novembra a decembra. Autorom country albumu s názvom Lorenzovi hoši je frontman Martin E. Kyšperský. Do elektropopového albumu Japonec sa zase premietol skladateľský rukopis Aleša Pilgra.


Projekt YM je založený na princípe, že jednotliví členovia skupiny Květy sa vzájomne sprevádzajú na sólových albumoch. Elektropopový album Japonec je druhým v poradí, a práve z neho aktuálne vychádza nový singel s názvom Antidepresiva, ku ktorému vznikol aj videoklip.

Okrem základnej trojice, ktorá tu hrá na klávesové nástroje, na ňom účinkujú dvaja hostia - speváčka Štěpánka Todorov a bubeník Jakub Kočička. "Antidepresíva som našťastie nikdy brať nemusel. Text piesne vznikol na základe historky mojej kamarátky, ktorá prišla domov na návštevu a mamička jej na zlepšenie nálady ponúkala svoje antidepresíva. Tieto medikamenty vedia veľmi pomôcť, ale problémy nevyriešia. Keď vietor dlhodobo nefúka do plachiet, musíme nakoniec sami zobrať do rúk veslá, aby sme niekam doplávali," hovorí Aleš Pilgr k pilotnému singlu svojho autorského albumu.

Videoklip Antidepresiva režírovala Janet Prokešová, ktorá sa rozhodla tému zovšeobecniť. Vychádza z predpokladu, že ľudia dnes všetko balia do plastových obalov, nakoniec aj sami seba. "Sme tým síce chránení, ale zároveň prestávame byť citliví voči svojmu okoliu. V takom prípade môže byť antidepresívom prakticky čokoľvek, čo nás pred okolím uzatvára - workoholizmus, kult tela, manipulácia, zisk aj sladké pôžitky," dodáva Pilgr, ktorý sa spoločne s Antonínom Reňákom postaral o strih videoklipu.


Ukážky z country albumu YM Lorenzovi hoši, ktorú zložil frontman Květov Martin E. Kyšperský, skupina predstavila už na jar prostredníctvom skladieb Padá déšť a Náklaďák. Členovia kapely tu odložili elektrickú gitaru, klávesy aj biciu súpravu a namiesto toho vzali do rúk akustickú gitaru, mandolínu, banjo, basu a fúkaciu harmoniku.

K spolupráci si prizvali vynikajúceho gitaristu Petra Uviru zo skupiny Ladě, ktorý zvuk obohatil o steel guitar a cigar box guitar. Všetci spoločne k tomuto hudobnému štýlu pristupujú s rešpektom, ale aj s veľkou dávkou nadhľadu a humoru. Na albume ďalej hosťujú Martina Trchová, Michal Němec (Jablkoň), Nikola Muchová (Mucha) a Tomáš Procházka alias Federsel (B4).


Rozdielne prístupy k hudbe spoja na turné

Oba albumy, nahraté pod producentským dohľadom Ondřeja Ježka, vyjdú na prelome novembra a decembra vo vydavateľstve Polí5. Album Lorenzovi hoši vyjde digitálne a na vinyle. Prílohou bude EP obsahujúce štyri songy, ktoré pre tento album síce vznikli, ale nakoniec sa do rýdzej country polohy Květov nehodili. Album Japonec vyjde digitálne a na CD. Na rok 2019 potom vlastný autorský album v rámci projektu YM pripravuje tiež Ondřej Kyas.

Kapela Květy sa na českej hudobnej scéne vyskytuje už 18 rokov. Za svoju existenciu nahrala dvanásť albumov, trikrát získala cenu Anděl a raz cenu Vinyla. V prípade YM však ide o úplne nový koncept. Každý z tria sa stal autorom jedného programu, sám si ho na turné odspieva a jeho spoluhráči ho budú doprevádzať ako "sidemani". Koncertný večer YM bude po vydaní prvých dvoch albumov rozdelený na dve kontrastné polovice: country s akustickými nástrojmi vs. elektropop. V prídavkoch zaznejú piesne kapely Květy, v ktorých sa tieto dva odlišné zvukové prístupy spoja do jedného.

Od roku 2016 Květy pôsobia v triu Kyšperský-Pilgr-Kyas, naposledy im vyšiel album Spí vianoční pták (2017). Tento rok v lete potom hudobníci zabodovali aj v žánri typicky českého "pivného rocku". Ich skladba Pojď s náma dál pre film Na krátko od režiséra Jakuba Šmída má na Youtube už 3,7 milióna zhliadnutí.


Koncerty kapely Květy s projektom YM:

6. 12. - Brno, Kabinet múz
7. 12. - Ostrava, Absintový klub Les
8. 12. - Opava, Jazz Café Club Evžen
11. 12. - Olomouc, čajovňa Kratochvíle
12. 12. - Praha, Café V lese
13. 12. - Plzeň, Anděl Music Bar
14. 12. - Pardubice, Divadlo 29


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Zdeněk Neusar. Tlačovú správu sme upravili. Viac sa o skupine Květy dozviete na oficiálnych stránkach www.kapelakvety.cz a na Facebooku.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti