Hlavná stránka

>

Správy

>

Inšpiratívny jesenný program Bratislava Mozart Festivalu 2021

Inšpiratívny jesenný program Bratislava Mozart Festivalu 2021

18.10.2021 - 17:10 | redakcia

Bratislava Mozart Festival 2021 tento rok otvára svoje brány už po ôsmy raz. Organizátori pre poslucháčov pripravili pestrú paletu koncertov s množstvom originálnej hudby vrátane novodobých premiér viacerých výnimočných opusov. Okrem koncertov návštevníkov čaká bohatý sprievodný program v podobe majstrovských tried s renomovanými hudobníkmi či atraktívnej Hudobnej vychádzky.


Etablovaný festival prinesie v tradičnom jesennom termíne päť koncertných večerov. Úvod podujatia bude patriť labutej piesni W. A. Mozarta (1756 - 1791) - Requiem, K. 626. V pietnej atmosfére blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých zaznie tento skvost klasicistickej hudobnej tvorby v piatok 29. októbra o 19:00 v Katedrále sv. Martina v podaní Orchestra 1756, zboru Cantus XVII a sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti pod taktovkou dirigenta Konstantina Hillera.

Meno Johann Evangelist Fuss (1777 - 1819) nepatrí v našich končinách k najznámejším, ale jeho hudobný odkaz je určite hodný pozornosti. Tomuto v Prešporku pôsobiacemu kapelníkovi a skladateľovi je venovaný nasledujúci festivalový koncert s názvom FUSS: Notturno en Quatuor. Program pozostáva zo štyroch kvartet pre rôzne nástrojové obsadenie, z ktorých Kvarteto G dur pre flautu a sláčikové trio zaznie vo svojej novodobej premiére. Vo štvrtok 4. novembra o 19:00 sa na koncerte v Koncertnej sieni Klarisky ako sólisti predstavia Martina Bernášková na flaute, Martin Krajčo na gitare a Róbert Šebesta na klarinete a basetovom rohu v sprievode súboru Musica aeterna.

Tretí festivalový večer MOZART Dr. Lichtenthala zaujíma medzi ostatnými špeciálne postavenie - je posledným z odložených koncertov Bratislava Mozart Festivalu 2020. Opäť sa spája s hudobnými dejinami Bratislavy, a to prostredníctvom ústrednej postavy svojej dramaturgie - prešporského rodáka Petra Lichtenthala (1780 - 1853). Doktor, skladateľ, aranžér a autor mnohých širokospektrálne zameraných publikácií bol mimoriadne fascinovaný hudbou W. A. Mozarta a viaceré jeho kompozície upravil v rámci vtedajšej rozšírenej praxe rearanžovania pre menšie nástrojové obsadenia. Ansámbel Pandolfis Consort s rumunskou sólistkou Aureliou Vişovan na kladivkovom klavíri predstavia túto pozoruhodnú autorskú fúziu na koncerte 12. novembra o 19:00 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU.

Aurelia VişovanAurelia Vişovan vystúpi na Bratislava Mozart Festivale 2021 (foto: archív hudobníčky)

Wolfgang Amadeus Mozart počas svojho života podnikol viaceré zahraničné cesty, vďaka ktorým spoznal mnoho významných a vplyvných ľudí. Jedným z nich bol aj flautový virtuóz Johann Baptist Wendling, ktorého hráčske majstrovstvo na mladého skladateľa silno zapôsobilo. Mozart následne skomponoval štyri podmanivé flautové kvartetá, ktoré v súčasnosti na koncertoch či nahrávkach dopĺňa aj Hobojové kvarteto G dur, K. 370 v úprave pre flautu a sláčikové trio. Priezračná hudba týchto opusov bude dominovať štvrtému festivalovému večeru s názvom MOZART: Flautové kvartetá, ktorý sa uskutoční 16. novembra o 19:00 v Moyzesovej sieni v podaní špičkových umelcov medzinárodného zoskupenia Karel Valter & Friends.

Záverečný koncert ôsmeho ročníka Bratislava Mozart Festivalu s názvom GRAND HARMONIE MUSIQUE - Hommage à Anton Zimmermann vzdáva hold jubilujúcemu skladateľovi Antonovi Zimmermannovi (1741 - 1781) v hudobnej koláži s jeho súčasníkmi Josephom Haydnom (1732 - 1809) a Johannesom Matthiasom Spergerom (1750 - 1812). Dramaturgia je zostavená z kompozícií určených typickým klasicistickým dobovým zoskupeniam dychových nástrojov Harmoniemusik, ktorých sprítomnenia sa na koncerte zhostí formácia Schöllnast Consort. V nedeľu 21. novembra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca zaznejú vo svojich novodobých premiérach až štyri z piatich uvádzaných diel.

Karel Valter & FriendsKarel Valter & Friends (foto: Horst Wagner)

Podujatie Bratislava Mozart Festival 2021 okrem koncertov tento rok prináša aj tri majstrovské triedy: Aurelia Vişovan na kladivkovom klavíri (11.11. na VŠMU), Karel Valter s flautou traverso (16.11. na Cirkevnom konzervatóriu) a Róbert Šebesta s historickými klarinetmi (24.11. na VŠMU). Spestrením festivalu bude 4. novembra špeciálna hudobná vychádzka s názvom Príbeh hudby v Prešporku 18. storočia s odborným sprievodom Zuzany Godárovej.

Hlavný organizátor podujatia Bratislava Mozart Festival je Spoločnosť Theodora Lotza, o. z. Partnermi podujatia sú: Hudobný fond, Mestská časť Bratislava - Staré Mesto, Nadácia Tatra banky, Nadácia SPP, BKIS. Koncerty usporiadavané 4. a 21. novembra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podujatie sa koná podľa aktuálneho kultúrneho Covid semaforu v režime KZ – kompletne zaočkovaní (s výnimkou hudobnej vychádzky, ktorá je v režime OTP) s dodržaním všetkých platných protiepidemických opatrení RÚVZ.

Aktuálne informácie a ďalšie podrobnosti o programe a vstupenkách nájdete na oficiálnych stránkach festivalu www.facebook.com/BratislavaMozartFestival a www.bratislavamozartfestival.sk. Zmena programu vyhradená.

Text: Lenka Fišerová
Foto: Tomáš Kuša (titulná fotografia)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti