V breznianskej Bombure sa opäť chystajú Horehronské jazzové dni a ponúknu jesennú nádielku plnú výbornej, nielen jazzovej muziky. Desiaty ročník podujatia sa uskutoční v piatok 21. októbra a nasledujúce dve soboty (29.10. a 5.11.).


Festival Horehronské jazzové dni už tento piatok otvorí výnimočné spojenie dvoch výrazných osobností českej a slovenskej hudobnej scény. Fenomenálny Jiří Stivín je aktuálne na slovenskom turné, na ktorom so svojimi fanúšikmi oslavuje svoje životné jubileum - blížiace sa 80. narodeniny. Jeho koncert v Brezne bude obohatený o skvelú hudobnú hostku, ktorou je Katarína Máliková, speváčka, klaviristka, hudobná skladateľka a producentka pochádzajúca z Polomky neďaleko Brezna.

Na flaute ju bude doprevádzať ďalšia rodáčka Katarína Turčinová. Zaujímavosťou a pekným momentom je to, že obe Katky boli na koncerte Jiřího Stivína pred 15 rokmi v Bombure, veľmi ich inšpiroval a teraz si s majstrom zahrajú osobne. Otvárací koncert festivalu sa uskutoční v breznianskej Synagóge 21. októbra o 19:00. Vstupenky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk


Po koncerte v Synagóge sa už festival presunie do svojho hlavného miesta konania, Nezávislého kultúrneho priestoru Bombura, kde bude mať svoje nástroje rozložené stálica slovenskej bluesovej scény, zvolenský ZVA 12-28 Band, pohybujúci sa na scéne od roku 1990. Spev Norberta Červenáka má stále nezameniteľnú farbu a výborne ho dopĺňajú jeho brat Ladislav na kontrabas, Peter Krška za bicími nástrojmi a už sedem rokov aj Stanislav Fakan na husliach.

Druhý hudobný blok príde na rad o týždeň neskôr, v sobotu 29. októbra. Celý sa odohrá v NKP Bombura. Prinesie lokálnu kapelu Voľná plocha, ktorá vznikla z potreby vlastnej hudobnej výpovede jej troch členov, Rasťa Černáka (el. gitara), Juraja Kriváňa (bicie) a Rada Bútoru (basgitara). Hrajú hudbu s ambíciou žánrovej nezaraditeľnosti, ich tvorba je extraktom zhody hudobného cítenia, snahy o osobitosť a radosti zo spoločného hrania.

Hneď po ich vystúpení zaujme miesto na pódiu banskobystrické hudobné zoskupenie Diagnoze. Svojou tvorbou balansuje medzi rockovými a jazzovými polohami s prívlastkami art a progressive.


29. októbra sa okrem koncertov uskutoční aj špeciálna časť programu. Ešte pred večerným festivalovým programom prebehne umelecký workshop so slovenským dídžejom Slowaxom. Porozpráva o podstate dídžejingu, čo ho definuje, o jeho histórii, predstaví základné pojmy, zariadenia a platformy a podstatná časť workshopu bude vyplnená praktickými ukážkami a diskusiou.

Svoju bodku budú mať Horehronské jazzové dni 2022 v sobotu 5. novembra. Rozlúčia sa koncertom martinsko-žilinskej kapely Darkness Positive. Mladí hudobníci Šimon Švidraň (gitara, spev), Adrián Simonides (basgitara), Matej Richtarčík (bicie a sampler) a Matej Novák (saxofón) oslovujú publikum nekompromisnou modernou hudbou s vlastnou tvárou a názorom so žánrovým presahom do jazzu, funku, či rocku, a to všetko v originálnom a nekonvenčnom podaní.


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Saša Pastorková. Text správy sme upravili a doplnili.

Súvisiaci interpreti: Katarína Máliková