Hlavná stránka

>

Správy

>

Bobby McFerrin v máji 2018 vystúpi v Prahe a Ostrave

Bobby McFerrin v máji 2018 vystúpi v Prahe a Ostrave

18.11.2017 - 09:00 | redakcia

Americký spevák Bobby McFerrin sa po troch rokoch znova vráti do Českej republiky. Aká pestrá a okúzľujúca je jeho hudba, znova dokáže fanúšikom na dvoch koncertoch, ktoré odohrá 9. mája v Prahe a 10. mája v Ostrave.


Po celom svete ho najviac preslávila skladba Don´t Worry Be Happy, ktorá ho vyšvihla na vrchol hitparád. Bobby o nej neskôr povedal, že vznikla iba mimochodom. Jeho koncerty sú plné energie a improvizácie, do ktorých rád zapája aj publikum. Českí fanúšikovia mu jeho náklonnosť oplácajú vypredanými sálami. "Chcem, aby publikum opúšťalo sálu a spievalo si na druhý deň ráno v kuchyniach. Rád by som poslucháčov priviedol k tomu pocitu radosti a slobody, aký zažívam pri speve ja," hovorí McFerrin.

Debutový album Bobbyho McFerrina vyšiel v roku 1982. O dva roky neskôr na albume The Voice Bobby prvýkrát predstavil svoju víziu speváka ako sólového umelca - bol to historicky prvý album, ktorý nahral spevák sólovo a ukázal tak možnosti ľudského hlasu. Album Spontaneous Inventions (1986) získal prvú z desiatich cien Grammy. Hudobný svet McFerrina pozorne sledoval už od roku 1983, kedy išiel ako prvý spevák na turné bez sprievodu kapely. Miloval slobodu sólového vystupovania a na svojich koncertoch dokázal vytvoriť atmosféru radosti.

Jeho hudobná virtuozita a experimenty s vrstvením hlasu v štúdiu otvorili dovtedy netušené možnosti. "nemôžem spievať všetko naraz, ale môžem sa niečoho dotknúť a poslucháči započujú aj to, čo nespievam," povedal. Prvým výsledkom týchto pokusov bol album Simple Pleasures (1988) a na ňom hit Don´t Worry Be Happy, ktorý ho preslávil.


Po komerčnom úspechu sa v tichosti odobral na svoju hudobnú cestu, improvizoval, spieval melódie bez slov, spontánne napísal party pre 60 000 zboristov na štadióne v Nemecku, kde ignoroval všetky hranice hudobných žánrov. Stvoril skupinu spevákov Voicestra, objavil spoluprácu s klasickým violončelistom Yo-Yo Maom a jazzovým pianistom Chickom Coreom, do repertoáru zaraďoval podklady typu Ave Maria, Beatles či Boba Dylana.

Bobby McFerrin stále napĺňa koncertné haly po celom svete a objavuje nekonečný potenciál ľudského hlasu. Keď vyzve publikum, aby spievalo, málokto odolá. Presvedčiť sa o tom budú môcť budúci rok aj českí priaznivci.

Informácie a foto pre Hudba.sk poskytla Zdena Sellingerová.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti