Hlavná stránka

>

Správy

>

Janoska Ensemble ohlasuje nový termín koncertu s Tonym Lakatosom

Janoska Ensemble ohlasuje nový termín koncertu s Tonym Lakatosom

18.12.2020 - 14:10 | redakcia

Svetovo úspešné zoskupenie slovenských hudobných virtuózov, Janoska Ensemble, zverejnilo nový dátum bratislavského koncertu. Pôvodne mala hviezdna formácia vystúpiť v rámci celoročného festivalu City Sounds 11. septembra v bratislavskej Starej tržnici, no koncert so saxofonistom Tonym Lakatosom bol pre protipandemické opatrenia presunutý na neurčito.


Nový termín koncertu je známy až teraz - uskutoční sa 11. marca 2021 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Keďže väčšina ľudí napriek zrušeniu septembrového vystúpenia nežiadala o vrátenie peňazí, v predaji sú už len posledné vstupenky.

Medzinárodne uznávané zoskupenie Janoska Ensemble si medzitým pripísalo na svoje konto nový veľký úspech - len pred mesiacom získalo nomináciu na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Hudba za rok 2020. Víťazov tradične vyhlasujú na začiatku roka, takže v čase koncertu by už malo byť známe, či sa stali držiteľmi ocenenia.

Štvorica hudobníkov si na vystúpenie pozvala priateľa a kolegu, jedného z najrešpektovanejších jazzových saxofonistov sveta, Tonyho Lakatosa. Pôjde teda o výnimočné spojenie virtuózov, ktoré sľubuje veľký umelecký zážitok. Ako členovia Janoska Ensemble sami hovoria, na spoločnom koncerte sa vydajú na "vzrušujúcu a dobrodružnú hudobnú cestu naprieč rozmanitými mikrovesmírmi amerického jazzového sveta". V koncertnom setliste nebudú chýbať preslávené diela svetovej klasiky či vlastné originálne kompozície, zaranžované v špeciálnej kombinácii so saxofónom a typickým jánoškovským line-upom dvoch huslí, klavíra a kontrabasu.


Zoskupenie Janoska Ensemble založila trojica bratov z Bratislavy - huslisti Ondrej a Roman Janoška a klavirista František Janoška spoločne s ich švagrom Juliusom Darvasom (kontrabas). V roku 2016 vydali svoj debutový album Janoska Style na svetoznámej značke Deutsche Grammophon, ktorý vzápätí získal Zlatú platňu a zadefinoval ich nezameniteľný žáner a hudobný rukopis. Je to neuveriteľné, no hoci sa zrod formácie datuje len pár rokov dozadu, do roku 2013, talentovaní hudobníci sa už môžu pochváliť spoluprácami s tými najzvučnejšími menami hudobného sveta ako sú Anna Netrebko, Bobby McFerrin, Al Jarreau či Plácido Domingo. 

V marci 2019 Janoska Ensemble vydal nový album Revolution, ktorý je ukážkou technickej muzikantskej zručnosti a tiež majstrovstva prearanžovať do svojského originálneho štýlu diela umelcov akéhokoľvek žánru. Na tracklist albumu sa dostali klasické diela Figarova svadba (Le nozze di Figaro, K. 492 – Overture) Wolganga Amadea Mozarta či Orchestrálna suita č.3 - Air (Orchestral Suite No. 3 in D Major, BWV 1068 - 2. Air) Johanna Sebastiana Bacha i skladby ďalších veľkých mien vážnej hudby.

Okrem toho Janoškovci pridali na album tiež výber vlastných autorských kompozícií. Posledným prvkom žánrovo pestrofarebnej palety nahrávky Revolution sú prearanžované hity legendárnej kapely The Beatles (Yesterday, Let It Be či Penny Lane), ktoré sú poctou hudobnej legende z Liverpoolu. "Nechceme sa neskromne porovnávať s Beatles," vysvetľuje v mene formácie Julius Darvas. "Snažíme sa dosiahnuť na poli klasickej hudby to, čo oni na poli pop music. The Beatles zrevolucionalizovali pop music a my by sme radi priniesli revolúciu do klasickej hudby: chceme vzkriesiť ideu improvizácie v našej interpretácii klasických diel, niečo, čo bolo samozrejmosťou v ére baroka."


Ako členovia Janoska Ensemble priznávajú, popri koncertovaní po celom svete sa vždy špeciálne tešia, keď sa môžu vrátiť do Bratislavy, hrať pre svoje domovské publikum a predstavovať práve tu svoje nové projekty a programy. Fanúšikovia na Slovensku tak budú mať už čoskoro príležitosť vidieť, aké hudobné inovácie prinesie kombinácia Janoska Ensemble a Tonyho Lakatosa – jedného z najvýznamnejších jazzových hudobníkov súčasnosti.


Uznávaný saxofonista Tony Lakatos sa narodil v Budapešti do hudobníckej rodiny, jeho talent pre dychové nástroje vyrástol po boku dvoch huslistov - otca a brata Robyho. Ako 6-ročný začal hrať na husle, no v 15 rokoch sa rozhodol pre saxofón. V roku 1977 zvíťazil v národnej jazzovej súťaži a o dva roky neskôr promoval v odbore jazz na Konzervatóriu Belu Bartóka v Budapešti. Odvtedy Tony Lakatos odohral nespočetné množstvo koncertov a svojou hrou na saxofón prispel už na viac ako 280 LP a CD štúdiových nahrávok.


Ako prezradili Janoska Ensemble, spolupráca s Tonym je aktuálne ich obľúbeným projektom, prostredníctvom ktorého chcú ukázať, že nielen ich "Janoska Style", ale tiež hudba vo všeobecnosti nepoznajú hranice a nové cesty sa objavia všade, ak ich hľadáme. 

11. marca sa v Slovenskom rozhlase stretnú na jednom pódiu najmä klasika a jazz. Zaznejú diela velikánov Johanna Sebastiana Bacha (Double Violin Concerto) či Ludwiga Van Beethovena (Sonáta pre klavír č. 8, známa ako "Sonata Pathétique") a chýbať nebudú jazzové štandardy i nové kompozície z dielne Janoska Ensemble a Tonyho Lakatosa. Aby toho nebolo málo, pre svojich fanúšikov si Janoska Ensemble pripravili ešte jedno prekvapenie - ako špeciálny hosť
na koncerte vystúpi tiež ich najstarší brat, spevák Arpád Janoška.

Koncert Janoska Ensemble feat. Tony Lakatos prináša festival City Sounds. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Kultminor. Podrobnosti o koncerte nájdete na Facebook evente.


Ďalšie pripravované, resp. presunuté koncerty festivalu City Sounds:

The Brand New Heavies - 10. november 2021, Majestic Music Club, Bratislava

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox - Welcome to the Twenties 2.0 World Tour - 27. november 2021, Majestic Music Club, Bratislava

An Evening with Whitney: The Whitney Houston Hologram Tour - Jeseň 2021, Bratislava

Všetky podrobnosti a aktualizované informácie nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.citysounds.sk.


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Adriána Čahojová z agentúry Soul for Show. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti