Hlavná stránka

>

Správy

>

Hudobné ceny OTO za rok 2017 získali Mária Čírová, Ondrej Kandráč a IMT Smile

Hudobné ceny OTO za rok 2017 získali Mária Čírová, Ondrej Kandráč a IMT Smile

19.03.2018 - 09:30 | Patrik Marflák

Po zániku hudobných cien Slávik je pre populárnych spevákov, speváčky a kapely najcennejšou spätnou väzbou od fanúšikov (popri predajnosti nosičov a návštevnosti ich koncertov) už niekoľko rokov televízna anketa OTO. Tá je totiž rovnako ako Slávik najmä o popularite, našťastie to však neznamená, že sú víťazi každý rok tí ístí.


O tom, že hudobným hviezdam na tejto cene naozaj záleží, svedčili v ostatných týždňoch aj výzvy väčšiny nominovaných na sociálnych sieťach, aby ich fanúšikovia podporili svojimi hlasmi. Ceny OTO v hudobných kategóriách sa síce neudeľujú za aktuálne nahrávky, ako je tomu v prípade Radio_Head Awards, no zároveň sa v nich ani neopakujú dookola tie isté mená. Nominácie aj víťazi totiž naozaj reflektujú to, o kom bolo v rámci stredného prúdu za posledný rok najviac počuť.

Rozhodli úspešné novinky

Svedčí o tom najmä kategória Speváčka roka, kde bolo medzi sedmičkou nominovaných v prvom kole až šesť speváčok, ktoré v roku 2017 vydali nové albumy - Celeste Buckingham, Emma Drobná, Jana Kirschner (koncertný album), Kristína, Dara Rolins aj víťazka Mária Čírová.

Tá vlani na jeseň vydala úspešnú nahrávku #2017, ktorú predstavila aj na turné a následne vyrazila na ďalšie s Robom Opatovským. Možno aj to jej pomohlo k tomu, že prvýkrát vo svojej kariére získala od divákov v ankete OTO viac hlasov ako jej kolegyne. Už vlani pritom skončila druhá za Kristínou a ako prezradila v príhovore, deti jej vtedy vyrobili aspoň "papierového Ota". Mimochodom, tipnete si, ktorá z trojice finalistiek počas ceremoniálu spievala na playback?


U spevákov a kapiel pravdepodobne zohral hlavnú rolu obrovský úspech skladby Hej, Sokoly!. Skupina IMT Smile tak obhájila minuloročné víťazstvo a spevákom roka sa stal Ondrej Kandráč, ktorému k víťazstvu určite pomohla aj rastúca popularita skupiny Kandráčovci.


Chýba ešte niekomu Slávik?

Pri pohľade na nominácie aj víťazov tak možno aj tento rok zhodnotiť, že OTO aj napriek obmedzenému priestoru troch kategórií ponúka celkom reprezentatívny pohľad na súčasný slovenský mainstream. Či už ide o stálice alebo novšie mená, každá nominácia mala svoje opodstatnenie v tom, že išlo o umelcov, ktorí v roku 2017 priniesli zaujímavé novinky - albumy, single alebo koncertné šnúry.

V tej to súvislosti sa nedá nezamyslieť nad tým, že možno keby na základe kritéria aktuálnosti fungovali aj nominácie na Slávika a ľudia by nemohli každý rok dookola hlasovať len za svoje obľúbené stálice, skončiť na smetisku dejín by asi nemusel. Ale zdá sa, že v súčasnosti (aj pri pohľade na klesajúcu reputáciu Českého Slávika) už nemusí chýbať nikomu. Tak mediálne známi ako aj alternatívnejší umelci totiž majú ceny postavené na ľudovom hlasovaní, ktoré pre nich majú svoju výpovednú hodnotu. Zároveň aj fanúšikovia majú záujem v nich vyjadrovať podporu umelcom, ktorých nahrávky a projekty ich za ostatný rok najviac oslovili.

Pre väčšiu serióznosť ankety OTO v rámci hudby by však bolo vhodné, aby sa spev na playback stal takým tabu, ako je to na ceremoniáloch svetových hudobných cien. V dnešnej dobe je to hanba nielen pre spevákov, ktorí sa k nemu vo svojich vystúpeniach uchýlia, ale aj pre samotných tvorcov programu.

Nominácie a víťazi v hudobných kategóriách cien OTO 2017:
(finálové nominácie sú podčiarknuté)

SPEVÁČKA:

Celeste Buckingham 
Mária Čírová
Emma Drobná 
Jana Kirschner
Katarína Knechtová 
Kristína
Dara Rolins

SPEVÁK:

Lukáš Adamec
Marián Čekovský 
Adam Ďurica
Ondrej Kandráč
Ivan Tásler 
Samuel Tomeček 
Miro Žbirka

HUDOBNÁ SKUPINA:

Desmod
Elán
Fragile
Horkýže Slíže
IMT Smile
Kandráčovci
Peter Bič Project

Kompletné výsledky najsledovanejšej televíznej ankety nájdete TU a články o odovzdávaní cien môžete čítať na Topkách.

Text: Patrik Marflák
Foto: Facebook stránky ocenených (koláž Hudba.sk)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti