Hlavná stránka

>

Správy

>

Iný pohľad na Luník IX. Pozrite si videoklip waleskej speváčky Cate Le Bon

Iný pohľad na Luník IX. Pozrite si videoklip waleskej speváčky Cate Le Bon

19.04.2019 - 09:00 | redakcia

V utorok, 16. apríla, mal premiéru nový videoklip speváčky Cate le Bon, ktorý sa natáčal na rôznych miestach v Košiciach, vrátane neslávne známeho sídliska Luník IX. Autorom videoklipu je Phil Collins, vizuálny umelec, nominovaný na najprestížnejšiu britskú cenu za umenie Turner Prize.


Home To You je nový singel waleskej speváčky a hudobníčky Cate Le Bon z jej pripravovaného piateho štúdiového albumu Reward, ktorý vyjde 24. mája vo vydavateľstve Mexican Summer. Skladby na túto nahrávku napísala do značnej miery počas roka, ktorý strávila v Lake District, hornatom pohraničí medzi Anglickom a Škótskom, no nahrala ich v Kalifornii. Podľa vlastných slov je novinka jej doteraz najosobnejším vyjadrením.

Videoklip ku skladbe Home To You, ktorá je po piesni Daylight Matters druhým singlom z albumu, vzniklo v spolupráci s obyvateľmi sídliska Luník IX. Režíroval ho vizuálny umelec a filmár Phil Collins (nie je rodinou, iba menovcom známeho hudobníka), ktorý už v Košiciach pôsobil v roku 2013. Okrem scén nakrúcaných v Luníku IX video obsahuje aj niekoľko ďalších významných košických lokalít, ako napríklad Blšák, Univerzitná nemocnica a konzervatórium.


Košice majú veľkú rómsku komunitu, ktorá v dôsledku vládnych a komunálnych politík často žije vo veľkej chudobe v osadách a na izolovaných chátrajúcich miestach ako je Luník IX. V minulosti, ale znovu aj v posledných rokoch sú rómske komunity v Európe cieľom prenasledovania a systémového zanedbávania, od bývania a prístupu k základným službám, ako je elektrina a voda, k zamestnanosti a zdraviu. Veľkým problémom je nepriateľstvo a narastúce prejavy rasizmu u väčšinovej populácie.

V úzkej spolupráci s mnohými miestnymi protagonistami nachádza Phil Collins chvíle dôstojnosti a radosti uprostred každodenných ťažkostí. "Vo veku nezhody, v ktorej politika rozdelenia a xenofóbie - od Brexitu po Trumpa - roztrháva spoločenstvá naprieč národmi a kontinentmi, je nevyhnutné stáť v solidarite s tými, ktorí sú vystavení rutinnej diskriminácii a ktorým je popieraný zmysel príslušnosti. Vzývaním túžby, neprítomnosti a straty, Catin hypnotický kánon vyjadruje toto presvedčenie s pružným, akútnym povedomím, ktoré možno nájsť v tom najlepšom z kritického popu," hovorí režisér.

Video Home To You bolo spoluprodukované s košickým Kinom Úsmev. Výnosy z celého radu podujatí v súvislosti s vydaním albumu Cate Le Bon budú venované novej vzdelávacej iniciatíve Kina Úsmev, ktorej cieľom je vytvorenie spojenia mladých ľudí z Lunika IX a ďalších častí mesta prostredníctvom filmových workshopov, praktickej produkcie a verejnej prezentácie výsledných diel.

Redakci Hudba.sk za Kino Úsmev informovala PR manažérka Nina Šilanová.

Foto: Facebook.com/CateLeBon


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti