Hlavná stránka

>

Správy

>

Bratislavský chlapčenský zbor oslavoval 40 rokov aj koncertmi v USA

Bratislavský chlapčenský zbor oslavoval 40 rokov aj koncertmi v USA

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, máj 2022
Zdroj: archív BChZ
19.05.2022 - 10:30 | redakcia

Bratislavský chlapčenský zbor (BChZ) si tento rok pripomína 40. výročie od svojho založenia. Súčasťou osláv bola aj koncertná cesta do USA, ktorú zbor absolvoval od 5. do 17. mája. Ako TASR informoval zbormajster BChZ Gabriel Rovňák ml., speváci navštívili mestá Washington D.C., Annapolis, Cumberland, Kingston, Scranton a New York.Na koncertoch v amerických chrámoch Bratislavský chlapčenský zbor prezentoval slovenskú a svetovú sakrálnu i profánnu tvorbu. Teleso predstavilo divákom v zámorí tvorbu viacerých slovenských skladateľov.

"V obnovenej premiére sme uviedli časť omše Miroslava Kroupu, ktorý dielo skomponoval priamo pre náš zbor," hovorí zbormajsterka telesa Magdaléna Rovňáková. Počas koncertov zazneli tiež diela Eugena Suchoňa, Mariána Kittnera, Viliama Gräffingera, Milana Nováka, či Sylvie Bodorovej. "Všetky naše koncerty ocenili diváci potleskom v stoji, na každom koncerte sme uvádzali prídavky," dodal Gabriel Rovňák ml. s tým, že zbor vystúpil aj na veľvyslanectve SR vo Washingtone D.C. a na ambasáde stálej misie Slovenska v OSN v New Yorku, kde koncertoval pre zástupcov diplomatických misií krajín z celého sveta.

Speváci boli počas cesty ubytovaní v rodinách amerických partnerov telesa, mali tak možnosť zdokonaliť sa v anglickom jazyku a spoznať zblízka život v amerických rodinách. Absolvovali tiež bohatý poznávací program, navštívili Knižnicu Kongresu USA vo Washingtone, sídlo OSN v New Yorku, múzeá a galérie či muzikálové predstavenie na Broadway. "Sme radi, že koncertná cesta do USA mala aj tento rozmer a naši speváci si odniesli množstvo poznatkov o kultúre a spôsobe života v Amerike," dodal Rovňák.

Koncertov v USA sa zúčastnilo 30 členov telesa vrátane hosťujúcej sólistky Slovenského národného divadla (SND) a hlasovej pedagogičky zboru Miriam Garajovej, klaviristu Martina Hríňa a zbormajstrov.

Najbližšie čaká zbor premiéra koncertu Príbeh hudby – tajomstvá ľudského hlasu v SND, ale aj slávnostný koncert k 40. výročiu založenia BChZ, ktorý sa uskutoční 6. júla v rámci festivalu Viva Musica!. Speváci sa predstavia fanúšikom aj v Dudinciach, Žiline, Rajci, či Ostrave, kde uvedú koncertný program v máji a júni.

Zdroj: TASR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti