Ich rivalita z 90. rokov je legendárna, no kým o návrate Oasis sa stále len hovorí a fanúšikovia čakajú márne, o Blur sa nehovorí takmer nič a z času na čas po dlhoročnom tichu prekvapia výborným novým albumom.

Zatiaľ posledný The Magic Whip vyšiel v roku 2015 po 12-ročnej odmlke, teraz si fanúšikovia museli počkať "len" 8 rokov. Novinka londýnskeho kvarteta sa volá The Ballad of Darren, prinesie desiatku nových piesní a na trh sa dostane 21. júla cez vydavateľstvo Parlophone. Producentom albumu je James Ford a nahrával sa v Studiu 12 v Londýne a v Devone.

Blur spolu so všetkými detailami zverejnili aj obal nahrávky, na ktorom je fotografia osamelého plavca v bazéne s horami a dramatickou oblohou v pozadí. Zároveň vo štvrtok vydali aj prvý singel s názvom The Narcissist, v ktorom prinášajú spojenie melachólie s nádejou a vokálnych harmónií s energickými gitarami. Kapela skladbu zverejnila spolu s jednoduchým lyric videom, ktoré vytvoril losangeleský režisér a výtvarník Fons Schiedon.

Musíte sa vedieť stále navzájom prekvapovať

"Toto je aftershock nahrávka, reflexia a komentár toho, kde sa teraz nachádzame," hovorí spevák, skladateľ a textár Damon Albarn. "Čím sme starší a šialenejší, tým je dôležitejšie, aby to, čo robíme, bolo naplnené tou správnou emóciou a zámerom. Niekedy na to nestačí len dobrý riff," dodáva gitarista Graham Coxon.

"Na to, aby dlhodobý vzťah vydržal a mal zmysel, musíte sa vedieť navzájom prekvapovať. Nejakým spôsobom sa nám to stále darí," povedal basgitarista Alex James a bubeník Dave Rowntree dopĺňa: "Robiť spoločne hudbu je pre nás veľmi prirodzený pocit. S každým albumom, ktorý robíme, sa v procese odhalí niečo nové, takže sa ako kapela vyvíjame. Nepovažujeme to za samozrejmosť."

Návrat na miesto prvých stretnutí

Blur svoj návrat na scénu podčiarknu aj dnes večer návratom na miesto, kde to celé začalo už dávno pred samotným vznikom kapely. Ide o mesto Colchester v grófstve Essex v juhovýchodnom Anglicku, kde sa ešte ako žiaci základnej školy prvýkrát stretli Albarn a Coxon, hoci každý z nich sa narodil v inom meste. Priamo z Colchestru pochádza iba Rowntree. Až o pár rokov neskôr sa ich cesty opäť preťali v Londýne.

Kapela preto symbolicky odohrá svoj prvý koncert po rokoch práve v Colchester Arts Centre, čo je bývalý anglikánsky kostol, v súčasnosti využívaný ako divadlo a koncertná sála. Do konca mája vystúpia Blur ešte v Eastbourne, Wolverhamptone a Newcastle.

Ide o sériu menších, tzv. "warm-up" vystúpení pred letným turné, v rámci ktorého bude kapela headlinerom podujatí ako Primavere, Roskilde a ďalších veľkých festivalov vo Francúzsku, Taliansku, Belgicku, Nórsku, Švédsku, Fínsku či Japonsku. Chystá tiež niekoľko samostatných štadiónových koncertov vrátane dvoch večerov v londýnskom Wembley. Všetky dátumy nájdete na oficiálnom webe www.blur.co.uk.

Tracklist albumu The Ballad of Darren:

  1. The Ballad
  2. St Charles Square
  3. Barbaric
  4. Russian Strings
  5. The Everglades (For Leonard)
  6. The Narcissist
  7. Goodbye Albert
  8. Far Away Island
  9. Avalon
  10. The Heights


Autor: Patrik Marflák (zdroj: Nme.com)

Súvisiaci interpreti: Blur